کشاورزی نوین با ارزش افزوده بالا در آذربایجان‌غربی مورد غفلت است

ارومیه- ایرنا- استاندار آذربایجان‌غربی با اشاره به ظرفیت ویژه استان در بخش کشاورزی و ضعف اساسی در بهره مندی از شیوه های نوین این بخش گفت: از طرح های فناور و دانش بنیان فعال در بخش کشاورزی که بتوانند موجب صرفه جویی در منابع آب و نیز توسعه کشاورزی نوین شوند حمایت می کنیم.

محمدمهدی شهریاری روز جمعه در بازدید از مرکز رشد واحدهای فناور کشاورزی جهاد دانشگاهی آذربایجان غربی با بیان اینکه هر بخشی که بتواند به توسعه استان کمک کند مورد حمایت قرار می گیرد، افزود: مصرف بالای آب در بخش کشاورزی به ویژه حوضه دریاچه ارومیه یک ضعف اساسی است که می توان با بهره گیری از شیوه های نوین نسبت به کاهش مصرف از هفت میلیارد متر مکعب فعلی به ۲ میلیارد مترمکعب اقدام کرد.

وی ادامه داد: برای دگرگونی در شیوه های سنتی کشاورزی و تغییر الگوی کشت، شورای راهبردی کشاورزی استان را تشکیل داده ایم.

استاندار آذربایجان‌غربی از رایزنی با سازمان برنامه و بودجه و وزارت کار برای پرداخت تسهیلات کم بهره بانکی به شرکت های فناور و دانش بنیان خبر داد و اضافه کرد: پیگیر اخذ اعتبارات لازم برای تکمیل طرح های نیمه تمام جهاد دانشگاهی و پرداخت تسهیلات کم بهره از وزارت کار هستیم و به زودی طرح هایی که از قابلیت لازم برخوردار هستند، به این ۲ نهاد معرفی می شوند.

شهریاری بیان کرد: در معرفی محصولات با ارزش افزوده بالا به شهرستان ها از جمله گیاهان دارویی ضعف اساسی وجود دارد و می طلبد شرکت های فناور ر این زمینه فعالیت جدی داشته باشند.

وی، جهاد دانشگاهی را نهادی علمی و موثر در توسعه دانست و افزود: از طرح ها و ایده های جهاد دانشگاهی برای سرعت بخشی به روند توسعه استان حمایت می کنیم.

 به گزارش ایرنا، آذربایجان غربی از جمله استان های با بیشترین میزان تولید در کشور است و سالانه بیش از ۶.۲ میلیون تن اقلام مختلف کشاورزی در این استان تولید می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =