اوراق مالیاتی مودیان مالیاتی زنجانی الکترونیکی ابلاغ می‌شود

زنجان – ایرنا - مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: اوراق مالیاتی مودیان مالیاتی استان به صورت الکترونیکی ابلاغ می‌شود که این گامی موثر برای رفاه و تسهیل امور مودیان است.

میرحیدر رضوی روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به شرایط فعلی جامعه ناشی از شیوع ویروس کرونا و نیاز به کاهش حضور مودیان مالیاتی، یکی از مهمترین مراحل در محاسبه و اخذ مالیات، مرحله ابلاغ اوراق مالیاتی است.

وی تاکید کرد: از آنجا که بر اساس قانون، تاریخ ابلاغ این اوراق به مودی مبنای مهمی برای تعیین فرصت انجام برخی تکالیف قانونی است، اهمیت زیادی دارد و انجام صحیح آن نیز نقش عمده ای در حفظ حقوق مودیان دارد.

مدیر کل امور مالیاتی استان زنجان گفت: تا پیش از این، ابلاغ اوراق مالیاتی فقط به شکل فیزیکی انجام می شد.

رضوی اظهارداشت: در ماه های اخیر و در پی شیوع ویروس کرونا، ضروت استفاده بیشتر از خدمات الکترونیکی و کاهش مراجعه های حضوری تشدید شده و از طرفی نیز سازمان امور مالیاتی کشور برنامه هایی را برای ابلاغ اوراق مالیاتی به صورت الکترونیکی اجرا کرده است.

وی ادامه داد: سازمان امور مالیاتی کشور در راستای توسعه خدمات الکترونیک مالیاتی و تسهیل امور برای مودیان، امکان دریافت اوراق مالیاتی به صورت الکترونیک را برای آنها فراهم کرده است.

مدیر کل امور مالیاتی استان زنجان گفت: مودیانی که خواستار استفاده از ابلاغ الکترونیک اوراق مالیاتی هستند باید به درگاه عملیات الکترونیکی مالیاتی به آدرس tax.gov.ir مراجعه و گزینه درخواست ابلاغ الکترونیک را تایید کنند.

رضوی یادآوری کرد: مودیان با انجام این کار می توانند  از طریق حساب کاربری خود به همه اوراق مالیاتی مربوط به پرونده مالیاتی خود دسترسی داشته باشد.

به گفته وی، یکی دیگر از قابلیت های سامانه ابلاغ الکترونیک اوراق مالیاتی این است که به محض بارگذاری اوراق مالیاتی جدید، مودی از طریق پیامک از آن مطلع خواهد شد.

مدیر کل امور مالیاتی استان زنجان با بیان اینکه ابلاغ الکترونیکی با این روش در حکم ابلاغ واقعی خواهد بود و همه پیامدهای قانونی ابلاغ فیزیکی را به همراه دارد، گفت: نکته مهم درخصوص ابلاغ الکترونیکی اوراق این است که چنانچه مودی ظرف ۲ هفته از تاریخ بارگذاری اوراق، نسبت به مشاهده اوراق به صورت الکترونیکی اقدام کند، تاریخ مشاهده به عنوان تاریخ واقعی ابلاغ اوراق مالیاتی ثبت خواهد شد و این تاریخ مبنای محاسبه مواعد قانونی مرتبط با انجام تکالیف قانونی قرار خواهد گرفت.

رضوی افزود: تاکنون ۵۵درصد از مودیان حقوقی و ۴۴ درصد از مودیان حقیقی در سطح استان درخواست ابلاغ الکترونیک خود را ارسال کرده اند.

وی تاکید کرد: ابلاغ اوراق مالیاتی به شیوه الکترونیکی گام مهمی در مسیر افزایش اثربخشی نظام مالیاتی است، چرا که از هزینه های ناشی از ابلاغ فیزیکی اوراق مالیاتی کاهش می یابد و از طرفی نیز تردد و مراجعه حضوری مودیان را موجب می شود که این مهم منجر به کاهش ترافیک، آلودگی هوا و ابتلا به بیماری کرونا می شود.

مدیرکل امور مالیاتی استان زنجان گفت: آن دسته ازمودیانی مالیاتی که تاکنون فرم درخواست خود برای فعال کردن ابلاغ الکترونیک را ارسال نکرده اند برای ارسال درخواست خود اقدام کنند.

رضوی تاکید کرد: مزیت مهم ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی این است که مودیانی که این شیوه را انتخاب می کنند، به سابقه اوراق مالیاتی خود نیز دسترسی خواهند داشت و علاوه بر این، چون مودیان به صورت آنی و از طریق پیامک از بارگذاری اوراق مالیاتی خود در سامانه مطلع خواهند شد، احتمال عدم آگاهی از ابلاغ اوراق از بین خواهد رفت و این امر نیز از تضییع حقوق مودیان جلوگیری می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =