امام جمعه زاهدان بر ترویج فرهنگ کتابخوانی در جامعه تاکید کرد

زاهدان- ایرنا- نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: ترویج فرهنگ کتابخوانی به منظور مصون ماندن از آسیب‌های اجتماعی یک ضرورت اجتناب ناپدیر است.

به گزارش ایرنا حجت السلام و المسلمین مصطفی محامی در خطبه های این هفته نماز جمعه زاهدان اظهار داشت: یکی از راه‌های تحصیل تقوای فردی و اجتماعی تلاش برای ترویج فرهنگ اسلامی و حاکمیت ارزش‌های اخلاقی بوده که در رأس همه کتاب‌ها، کتب آسمانی هستند که خداوند توسط فرشتگان امین، وحی را بر انبیا نازل کرده است.

رییس شورای فرهنگ عمومی سیستان و بلوچستان گفت: خداوند علاوه بر جایگاه کتاب، قلم‌ها و آن چه می‌نویسند را نیز تجلیل کرده قلم‌هایی که در راه حق و احیای حقوق مردم می‌نویسند و در رأس آنها قلم‌های الهی که در تکوین می‌نگارد یا در لوح محفوظ ثبت می‌کنند.

نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان با ابراز گلایه از درگیری‌های مسلحانه و کشته شدن افراد بی‌گناه در استان گفت: درگیری‌های مسلحانه و حادثه تلخ اخیر در خاش و به قتل رسیدن یک کودک در مقابل پدرش بسیار دردناک بود و ضروری است برای کاهش آسیب های این حوزه اصحاب فرهنگ تلاش کنند.

حجت الاسلام و المسلمین محامی اظهارداشت: مصیبت‌ها و بلایا ممکن است امتحان‌های الهی برای عموم جامعه و همچنین برای بندگان خاص و ویژه خداوند باشد و برخی از بلایا جنبه هشدار برای تذکر به بندگان دارد و برخی دیگر نشانگر عذاب و عقوبت الهی است.
وی با بیان اینکه عذاب‌ها و مشکلات متفاوت هستند و مصداق آنها مشخص نیست، تاکید کرد: نمی‌توان قضاوت کرد که یک گرفتاری خاص از کدام قسم است و باید همان گونه که در منظومه معارف اسلامی تاکید شده انسان همواره بین خوف و رجا باشد.
عضو هیات علمی جامعه‌المصطفی بیان داشت: پیامبر اکرم(ص) هم بر ثبت و ضبط آیات الهی و نوشتن قرآن تاکید داشتند.

امام جمعه زاهدان با اشاره به تلاش ائمه اطهار(ع) برای ثبت و ضبط احادیث با وجود اینکه برخی جلوی کتابت حدیث را می‌گرفتند، تصریح کرد: اینکه هم‌اینک در محضر گنجینه‌های ارزشمندی از کتب علمی، تفاسیر و احادیث هستیم محصول زحمات و تلاش‌های گذشتگان، عالمان برجسته و مردان نیک است.
جت الاسلام و المسلمین محامی با تاکید بر انس با کتاب‌ها و عادت دادن فرزندان به مطالعه و در نظر گرفتن سنت قدیمی‌ها که در شب‌های بلند زمستان به مطالعه کتاب می‌پرداختند، افزود: امام خمینی(ره) فاصله زمانی بین پهن شدن سفره و آوردن غذا را غنیمت شمرده و قرآن می‌خواندند. همچنین رهبر معظم انقلاب اسلامی یک دوره ۳۰ جلدی کتاب را در مسیر روزانه بین منزل و مدرسه در اتوبوس مطالعه کردند.
نماینده رهبر معظم انقلاب در امور اهل سنت سیستان و بلوچستان با اشاره به سفر اخیر خود به شهرستان‌های چابهار و قصرقند، گفت: حضور مردم خوب و مهربان، علمای روشن، همراه با نظام و تلاشگر، همت مسوولان و تلاش بزرگان و سران طوایف و قبایل برای پیگیری مشکلات و انبوهی از پروژه‌های در دستور کار مسوولان دولتی، نهادهای انقلابی و گروه‌های جهادی و خیریه، نوید بخش تحولی شگرف در این منطقه در آینده است.
حجت الاسلام و المسلمین محامی با ابراز گلایه از آسیب دیدن فرهنگ کار در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان گفت: با وجود پروژه‌های فراوان، جوانان این مناطق به خاطر اشتغال به مشاغل کاذب حاضر نیستند کاری بر عهده گیرند و نیروی کار باید از خارج استان تامین شود.
رییس شورای فرهنگ عمومی سیستان و بلوچستان با تاکید بر ارتقای فرهنگ رانندگی در استان، بیان کرد: وضعیت نامناسب جاده‌ها در استان، خطرآفرین است و شیوه نامناسب رانندگی برخی از شهروندان هم بر این خطر می‌افزاید و هر روز شاهد قربانیان حوادث رانندگی هستیم.
 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =