مردم از بخاری‌های نفت‌سوز و گازسوز استاندارد استفاده کنند

اردبیل- ایرنا- مدیرکل استاندارد استان اردبیل گفت: به منظور پیشگیری از بروز حوادث ناگوار، مردم باید در هنگام خرید وسایل گرمایشی به استاندارد بودن آن توجه کرده و از بخاری‌های نفت سوز و گازسوز استاندارد استفاده کنند.

هاشم علایی روز جمعه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا، با اشاره به آغاز فصل سرما و استفاده از تجهیزات گرمایشی در منازل و با هشدار به عواقب تلخ به کارگیری وسایل گرمایشی غیراستاندارد افزود: مردم علاوه بر خرید تجهیزات گرمایشی استاندارد، در هنگام نص و استفاده نیز نکات ایمنی را جهت پیشگیری از حوادث احتمالی رعایت کنند.

وی با اشاره به اجباری بودن استاندارد تجهیزات گرمایشی نفت‌سوز و گازسوز بیان کرد: بخاری‌های گازسوز بایستی مجهز به سنسور حساس به کاهش اکسیژن باشد تا هنگام افت سطح اکسیژن اتاق به کمتر از ۱۸ درصد، بخاری به صورت خودکار خاموش شود.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل اضافه کرد: در تجهیزات گرمایشی استاندارد سنسور حرارتی نصب می شود تا اگر به دلایلی مانند مسدود بودن مسیر دودکش و بازگشت گاز احتراق به درون اتاق، بخاری به صورت خودکار خاموش شود. 

وی نسبت به استفاده از بخاری‌های بدون دودکش در محل‌های بسته و کوچک مانند اتاق خواب، حمام ومکان‌هایی که دارای تهویه مناسب نیستند، هشدار داد و گفت: بی توجهی به این امر منجر به بروز حوادث ناگوار می‌شود.

علایی بیان کرد: هنگام نصب تجهزات گرمایشی، شیلنگ‌های لاستیکی رابط لوله‌کشی گاز شهری به وسایل گازسوز هم باید دارای نشان استاندارد باشد.

وی اضافه کرد: به منظور جلوگیری در استفاده از بخاری‌های نفت‌سوز و وسایل گازسوز غیراستاندارد در مدارس استان نیز، مکاتباتی با اداره کل آموزش و پرورش و نوسازی مدارس استان اردبیل صورت گرفته تا مدارس استان به بخاری‌های استاندارد مجهز به سنسور حساس به کاهش اکسیژن و سنسور حرارتی مجهز شود.

مدیرکل استاندارد استان اردبیل بیان کرد: اداره کل استاندارد استان از محل اعتبارات طرح اجرای هماهنگ استاندارد، نسبت به خرید بخاری‌های تولیدی استاندارد از مراکز توزیع و فروش اقدام کرده و بخاری‌های تولید و خریداری شده، به طور منظم توسط آزمایشگاه‌های تخصصی، مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

وی از شهروندان خواست تا در راستای حفظ سلامتی و ایمنی مصرف‌کنندگان، در صورت مشاهده هر گونه کالای غیراستاندارد، با شماره تلفن گویای ۱۵۱۷ یا شماره تلفن‌های ۳۳۷۴۱۱۵۶، ۳۳۷۴۱۱۵۷ و ۳۳۷۴۱۱۵۸ به اداره کل استاندارد اردبیل اطلاع دهند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =