مقبره ملک‌المتکلمین تهران در حال بازسازی است

تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران گفت: بازسازی مقبره ملک‌المتکلمین در دستور کار این سازمان قرار دارد و اقدامات تملیکی خوبی دراین خصوص انجام شده است.

به گزارش روز جمعه سازمان زیباسازی شهرداری تهران «برزین ضرغامی» با تاکید بر اینکه تاکنون سه اقدام اساسی در خصوص بازسازی و مرمت این مقبره انجام شده، افزود: در این مقبره یک سرایدار به همراه خانواده‌اش بیش از پنجاه سال زندگی می‌کردند و حتی ادعای مالکیت بخشی از مقبره را داشتند که در آن ساخت‌وساز انجام شده بود.

وی ادامه داد: در گام اول برای این خانواده محل مناسبی تهیه شد و سپس فضای اقامت سرایدار تخریب و به فضای مقبره افزوده شد.

مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران اظهار داشت: بخش زیادی از مراحل مرمت و بازسازی قبرهای موجود در مقبره ملک‌المتکلمین به پایان رسیده و مراحل نهایی در دست اقدام است.

ضرغامی اضافه کرد: علاوه بر اقدامات فوق، شهرداری در راستای ایجاد دسترسی بیشتر و بهتر به مقبره، ساختمانی را همجوار با آن خریداری کرد و آن را به عنوان قلمرو به این مقبره تاریخی افزود.

وی با بیان اینکه اقدامات عمرانی بیمارستان «لقمان» نیز هیچ گونه دخالتی در حریم مقبره ندارد، بیان کرد: همکاری و تعامل خوبی با مسئولان بیمارستان داریم و تاکنون چندین جلسه مشترک برگزار کرده‌ایم، حتی بیمارستان به تازگی اعلام کرده که حاضر است بخشی از فضای پارکینگ موتورسیکلت خود را جهت الحاق به مقبره در اختیار بگذارد.

حاجی میرزا نصرالله ملک‌المتکلمین (۱۲۳۹ – ۱۲۸۷) از خطبای مشهور دوره مشروطیت و در شمار یکی از اصلی‌ترین واعظان مشروطه‌خواه شناخته شده ‌است؛ او یکی از مدیران و از بنیان‌گذاران مدارس جدید بود که پس از به توپ بستن مجلس دستگیر شد و در باغ‌شاه در مقابل محمدعلی‌شاه قاجار به قتل رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =