سگ‌های ولگرد، دوقطبی سلامت شهروندان و حمایت از حیوانات

شیراز- ایرنا- چالش سگ های ولگرد به عنوان مساله ای زیست محیطی و اجتماعی در شیراز و شهرهای پیرامون زمینه آزار شهروندان را فراهم آورده است، این موضوع با وجود رعایت حق زیستن برای همه جانداران، نیازمند مدیریت و ساماندهی است.

گاه نگاه غیرتخصصی و برخی بزرگ‌نمایی‌ها مانع از موفقیت شهرداری در اجرای طرح‌های کنترل جمعیت و خطر سگ‌های  ولگرد می‌شود. در واقع یکی از مهم‌ترین دلایل عدم موفقیت شهرداری ها در کنترل جمعیت سگ‌های ولگرد  نگاه دگم و غیرتخصصی در این حوزه  است ، تنش‌هایی که این نوع نگاه می‌کند باعث جلوگیری از اجرای بسیاری از طرح‌ها می شود.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز، با تاکید بر لزوم ساماندهی سگ‌های ولگرد وبا اشاره به افزایش این حیوانات ، آن  را تهدیدی برای سلامت شهروندان دانست و گفت: شهرداری‌های مناطق ۱۱ گانه شیراز باید ضمن شناسایی کانون‌های فراوانی این سگ‌ها، شرایط تشکیل اکیپ‌های زنده‌گیری این حیوانات را فراهم کنند. 

علی ناصری افزود: با توجه به افزایش آمار سگ‌های ولگرد و لزوم پیشگیری از شیوع بیماری‌های قابل انتقال بین حیوان و انسان از جمله هاری، کیست هیداتیک و سالک و حفظ سلامت شهروندان، هر منطقه شهرداری موظف است اقدام به جمع‌آوری سگ‌های موجود در محدوده خود کند.

وی ادامه داد: عقیم‌سازی یک کار زمان‌بر اما در طولانی مدت اثرگذار است و شهرداری‌ها باید با همکاری دامپزشکی و محیط زیست شیراز هرچه سریعتر با پیش‌بینی زیرساخت‌های لازم و لحاظ منابع مالی و نیروی انسانی آموزش دیده در این زمینه اقدام کنند.

ناصری، خواستار همکاری هرچه بیشتر دستگاه‌های متولی در این زمینه شد و افزود: برخی تشکل‌های مردم نهاد نیز برای همکاری با شهرداری در این زمینه اعلام آمادگی کرده‌اند.

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر شیراز از سازمان مدیریت پسماند شهرداری شیراز نیز خواست که اقدامات لازم را در جهت عملیاتی شدن این مهم انجام دهد.

از یک سو به دلیل افزایش تراکم جمعیت و کاهش منابع طبیعی، مراتع و جنگلها و از سوی دیگر رشد شهرنشینی و مهاجرت روستاییان و عشایر به شهرها و رها کردن سگ های خانگی و گله به حال خود به ناچار محل زندگی این حیوان باوفا از جنگل و روستا و دشت به ساحل و کف خیابان های شهر تغییر کرده و سگها مجبورند با وجود مهربانی برخی از شهروندان در غذا رسانی،  بخش زیادی از نیاز غذایی شان را در زباله دان های کنار خیابان ها و معابر بیابد که خود منشاء بسیاری از بیماری هاست.

اما در کنار همه وفایی که از سگ ها گفته و شنیده شده بارها در اخبار مختلف عنوان شده که حمله سگ به انسان در محیط شهری باعث زخمی شدن انسان یا ابتلابه بیماری هاری و در برخی موارد منجر به فوت شده به نوعی که وجود بی شمار سگ های ولگرد و بعضا حرکت گله ای آنان در معابر شهری نگران کننده و تهدیدی بر سلامت جامعه بوده و مسئولان و متولیان مربوطه باید برنامه ریزی اصولی و جامعی برای حل موضوع که این روزها به بحران تبدیل شده است، داشته باشند.

اخبار مرتبط