فرمانده انتظامی ملایر: شهروندان تصاویر خود را در گوشی ذخیره نکنند

همدان- ایرنا- فرمانده انتظامی ملایر هشدار داد: شهروندان هرگز اطلاعات و تصاویر خصوصی خود را در گوشی ذخیره نکنند، چراکه این امر زمینه مناسبی برای مجرمان سایبری است.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ محمدباقر سلگی با اعلام این مطلب اظهار داشت: روند رو به رشد استفاده اقشار مختلف جامعه از گوشی‌های هوشمند و امکان ذخیره عکس و فیلم با استفاده از این ابزار، زمینه مناسبی برای مجرمان سایبری جهت اخاذی به ویژه از خانم‌های جوان شده است. 

وی تاکید کرد: بخشی از پرونده‌ها و شکایات مردمی پلیس فتا به دلیل انتشار عکس‌های شخصی در فضای مجازی است.

فرمانده انتظامی ملایر افزود: این امر ناشی از آگاه نبودن کاربران در مورد چگونگی نگهداری و حفظ اطلاعات شخصی و همچنین ذخیره این اطلاعات در گوشی تلفن همراه است که افراد سودجو و فرصت‌طلب از ناآگاهی کاربران در راستای اهداف خود سوء‌استفاده می‌کنند.

سرهنگ سلگی ادامه داد: بیشتر وسایل الکترونیکی به ویژه تلفن‌های همراه به‌ گونه‌ای ساخته‌ شده‌اند که در آغاز کار دارای برخی از مکانیزم‌های امنیتی هستند، اما با توجه به اینکه راه‌های مختلفی برای هک و نفوذ به آن‌ها و همچنین امکان سرقت و یا گم شدن گوشی‌های تلفن همراه وجود دارد، احتمال دسترسی به اطلاعات ذخیره شده در این ابزار و سوءاستفاده از آنها همیشه متصور است. 

وی گفت: از آنجایی ‌که گوشی‌های هوشمند همه نوع اطلاعاتی از کاربران مثل عکس‌ها و ویدئوها، اطلاعات بانکی، موقعیت جغرافیایی، جستجوها، فعالیت‌ها در شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها و حتی سلایق آن‌ها را ذخیره می‌کنند، می‌توانند به عنوان یک منبع اطلاعات مورد توجه افراد سودجو و مجرمان سایبری قرار گیرند.

فرمانده انتظامی ملایر تاکید کرد: برای پیشگیری از انتشار تصاویر خصوصی و خانوادگی به‌ویژه خانم‌های جوان لازم است ضمن بالا بردن آگاهی و دانش خود در رابطه با نحوه استفاده از گوشی‌های تلفن همراه، از نگهداری تصاویر و فیلم‌های شخصی و خانوادگی خود در تلفن همراه و بارگذاری آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی به طور جد خودداری کنند.

سرهنگ سلگی بیان کرد: بهتر است کاربران با تهدیدات تجهیزات هوشمند از جمله گوشی‌های تلفن همراه آشنا شده و توجه ویژه‌ای به تنظیمات امنیتی وسیله خود داشته باشند.

وی خطاب به شهروندان ملایری تاکید کرد: در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی می‌توانند از طریق وب‌سایت پلیس فتا به آدرسwww.Cyberpolice.ir با ما در ارتباط باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =