کشف ۲۰۰ متر تور ماهیگیری غیرمجاز و اخبار کوتاه دیگر از میاندوآب‌

مهاباد- ایرنا- جمع‌آوری ۲۰۰ متر تور ماهیگیری غیرمجاز در زرینه‌رود، دستگیری متخلفان زنده‌گیری سهره طلایی، پایش و نمونه‌برداری صنایع آب و پایش مشترک زیستگاه‌های پرندگان آبزی برای پیشگیری از آنفلوآنزا در میاندوآب از جمله اخبار کوتاه میاندوآب طی هفته گذشته است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست میاندوآب روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در جریان گشت و کنترل مستمر نیروهای یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان در سواحل رودخانه زرینه‌رود، ۲ رشته تور غیرمجاز صید ماهی به طول ۲۰۰ متر کشف و جمع آوری شد.

علیرضا بقالی با بیان اینکه در این رابطه ۲ نفر متخلف شناسایی و دستگیر شدند، افزود: تورهای پهن شده به همراه آلات و ادوات صیادی قبل از هرگونه صید جمع‌آوری و ضبط شد.

وی بیان کرد: همچنین ۲ نفر متخلف که در داخل نیزارها و پوشش درختی حاشیه سواحل زرینه‌رود با پهن کردن تور اقدام به زنده گیری سهره طلایی می‌کردند، نیز دستگیر شدند.

وی افزود: این افراد با شگرد خاصی با استتار در محل اقدام به صید سهره می‌کردند که با تلاش نیروهای یگان حفاظت این شهرستان شناسایی و دستگیر شدند.

بقالی بیان کرد: از متهمان سه بال سهره طلایی، ۲ عدد قفس و یک رشته تور زنده‌گیری پرنده کشف و ضبط و پرونده این تخلف به مراجع قضایی شهرستان ارجاع شد.

وی از پایش مشترک زیستگاه‌های پرندگان آبزی برای پیشگیری از آنفلوآنزا در این شهرستان خبر داد و گفت: زیستگاه‌های پرندگان مهاجر در این شهرستان برای پیشگیری از شیوع این بیماری به‌صورت مداوم پایش می‌شود.

وی افزود: این پایش‌ها در قالب گشت‌های مستمر مأموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان و همچنین پایش‌های مشترک با کارشناسان شبکه بهداشت و درمان انجام می‌شود.

رییس اداره محیط زیست میاندوآب بیان کرد: با توجه به قرارگرفتن در فصل آغاز مهاجرت پرندگان از مناطق سیبری و کشورهای شمال ایران به زیستگاه‌های آبی و تالاب‌های شهرستان جهت زمستان‌گذرانی و یا کریدور مسیر پرواز این پرندگان به نقاط جنوبی‌تر، احتمال وجود بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وجود دارد.

بقالی هدف از این پایش‌ها را مشاهده پرندگان و بررسی هرگونه رفتار مشکوک و تلفات احتمالی در میان آنها جهت پیشگیری و کنترل بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان عنوان کرد.

وی اضافه کرد: مناطق آبی حاشیه پارک ملی دریاچه ارومیه، تالاب نوروزلو، سواحل رودخانه‌ها، آب بندهای کوچک و بزرگ موجود در این شهرستان مستعد فرود پرندگان مهاجر از جمله انواع اردک‌سانان و غازسانان است.

بقالی افزود: در سال جاری خوشبختانه تاکنون موارد مشکوک و یا ابتلا به بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در میان گونه‌های وحشی پرندگان در این شهرستان گزارش و ثبت نشده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست میاندوآب پایش و نمونه‌برداری صنایع آب‌بر این شهرستان را از دیگر برنامه‌های اولویت‌دار برشمرد و گفت: کارشناسان پایش این اداره با حضور در برخی از صنایع شهرستان ضمن انجام پایش واحد، از پساب خروجی نمونه‌برداری به‌عمل آوردند.

وی افزود: صنایع مورد بازدید در این پایش‌ها با توجه به فصل ویژه فعالیت بعضی از صنایع، شامل تعدادی واحد لبنی، غذایی و کارخانه قند این شهرستان است.

بقالی گفت: نمونه‌های تهیه شده جهت آنالیز به آزمایشگاه اداره کل حفاظت محیط زیست استان ارسال شد.

میاندوآب‌ با بیش از ۲۷۷ هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان‌غربی واقع است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها