هدف اصلی از رسیدگی به جرایم اطفال، تربیت و اصلاح آنها است

قزوین – ایرنا - رییس کل دادگستری استان قزوین گفت: هدف اصلی از رسیدگی به جرایم اطفال علاوه بر اجرای عدالت، بازسازگاری، تربیت و اصلاح آنها است و انتظار می‌رود که در جریان دادرسی، نگاه متفاوتی به اطفال و نوجوانان وجود داشته باشد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام و المسلمین نورالله قدرتی روز پنجشنبه در کارگاه آموزشی نظام عدالت ویژه اطفال که با حضور مهدی هادی مدیرکل تدوین لوایح و امور مجلس قوه قضائیه در قزوین برگزار شد، افزود: کودکان و نوجوانان مهمترین سرمایه‌های آینده کشور هستند و دولت باید به مسائل پیش روی کودکان و نوجوانان دقت نظر خاصی داشته باشد.

 وی افزود: یکی از موضوعات بسیار مهم، بحث بزهکاری اطفال و نوجوانان است که برخورد و پاسخ به برخی رفتارهای معارض با قانون نوجوانان باید به شکل ویژه و متمایزی نسبت به بزرگسالان صورت گیرد تا در آینده باعث ورود صدمات روحی و روانی جبران ناپذیر به کودکان نشود.

مقام ارشد قضایی استان گفت: هدف از برگزاری این کارگاه، ارائه اطلاعات لازم در زمینه دادرسی ویژه اطفال و نوجوانان در خصوص آموزه‌های اسلامی و قواعد فقهی، اسناد و استانداردهای بین المللی، دستاوردهای روانشناسی و جرم شناسی، تحولات قوانین و مقررات، ارایه بهترین معیارها، رویه‌ها و تفاسیر کودک محور و عادلانه از قوانین و مقررات است.

رییس کل دادگستری استان قزوین با بیان اینکه برگزاری کارگاه‌هایی از این دست، یکی از نیازهای اساسی دادگستری استان است، گفت: این قبیل جلسات، همواره گامی در جهت اصلاح و تصحیح مقررات در حوزه حمایت از اطفال و نوجوانان است چون با اجرای آنها می‌توان گام‌های بلندتری در حمایت همه جانبه از حقوق اطفال و نوجوانان برداشت.

وی با اشاره به اهمیت بین المللی این موضوع، افزود: در اسناد بین المللی نیز اجازه اعمال مجازات‌های سنگینی همچون اعدام و حبس ابد در خصوص کودکان داده نشده و ۲ سند مهم میثاق حقوق مدنی و سیاسی و پیمان نامه حقوق کودک در این حوزه قابل اشاره است که هر دوی این اسناد، مجازات اعدام را در خصوص کودکان ممنوع اعلام کرده اند.

حجت الاسلام و المسلمین قدرتی هدف اصلی از رسیدگی به جرایم اطفال را علاوه بر اجرای عدالت، بازسازگاری، تربیت و اصلاح آنها دانست و گفت: باید در هنگام دادرسی، اقدامات حمایتی و حتی الامکان اعمال نکردن مجازات در خصوص این اشخاص اجرا شود.

رییس کل دادگستری استان قزوین گفت: در خصوص مواجهه قضایی با اطفال و نوجوانان در سال‌های اخیر در استان قزوین، اقدامات حمایتی بسیاری در مرحله صدور رای صورت گرفته که از جمله آنها اعمال عفو و مجازات‌های جایگزین، تعلیق اجرای مجازات و تعویق صدور حکم بوده است.

 وی گفت:این اقدام‌های حمایتی سبب شده است که  اعمال اقدامات تنبیهی علیه اطفال و نوجوانان در سال‌های اخیر به حداقل خود برسد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =