دولت ۲۶۲ مدرسه در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه احداث کرد

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل آموزش و پرورش کرمانشاه گفت: دولت تدبیر و امید با کمک خیرین ۲۶۲ مدرسه با هزار و ۶۳ کلاس درس در مناطق زلزله‌زده استان احداث کرد.

مجید یزدان‌پناه روز جمعه در گفت و گو با ایرنا با گرامیداشت یاد و خاطره جانباختگان زلزله ۲۱ آبان ۹۶ غرب کرمانشاه افزود: این در حالی است که در اثر زلزله ۷۸ مدرسه با ۴۱۵ کلاس درس در شهرستان های زلزله زده استان تخریب شده بود.
وی اظهارداشت: با تلاش‌های مجموعه همکاران و نیز مساعدت‌های وزارت آموزش و پرورش و خیرین توانستیم سه برابر تعداد مدارس تخریبی ساخت و ساز آموزشی در مناطق زلزله زده استان انجام دهیم که مرهون تلاش همه گروه ها به ویژه استاندار کرمانشاه است. 

مدیرکل آموزش و پرورش استان کرمانشاه در ادامه گفت: زلزله غرب کرمانشاه که از لحاظ وسعت و شدت در طول تاریخ منطقه بی‌سابقه بود، باعث مختل شدن روند عادی زندگی و به بار آمدن خسارات جانی و مالی فراوان شد.
وی افزود: با وجود تمامی این مشکلات و وسعت فاجعه اداره‌کل آموزش و پرورش استان در همان ساعات اولیه فعالیت خود را در راستای کمک رسانی به مناطق زلزله‌زده آغاز کرد و شعبه موقت اداره‌ کل آموزش و پرورش در سرپل‌ذهاب دایر شد و در سایر ادارات و نواحی استان کمک‌های همکاران و دانش‌آموزان جمع‌آوری و توسط این نمایندگی در سطح مناطق مذکور توزیع گردید.
یزدان‌پناه، برگزاری کلاس‌های آنلاین برای تمام دانش آموزان شهرستان های زلزله زده، توزیع کتب درسی و بسته های آموزشی و کمک آموزشی و لوازم التحریر با کمک خیرین به میزان بالغ بر ۵۰ هزار بسته، توزیع هزار و ۳۵۷ دستگاه تبلت برای دانش آموزان پیش دانشگاهی و توزیع ۲۰۰ عدد لپ تاپ بین مدارس برای راه اندازی کلاس های آنلاین را بخشی از اقدامات صورت گرفته در راستای تقویت بنیه آموزشی و حمایت از دانش‌آموزان زلزله زده عنوان کرد.
برگزاری ۶ مرحله اردوهای جهادی علمی با همکاری آموزش و پرورش تهران و سازمان مشارکت های مردمی و آموزش از راه دور وزارت آموزش و پرورش، برگزاری دوره های مشاوره حضوری و غیرحضوری مشاوره تحصیلی و روحی روانی برای کاهش آسیب های روانی زلزله و برگزاری دوره یک ماهه شبانه روزی در اردوگاه شهید باهنر تهران در ۲ دوره دختران و پسران برای ایجاد آمادگی در کنکور سراسری برای بالغ بر هزار و ۲۰۰ نفر دانش آموز از دیگر اقداماتی بود که یزدانپناه به آنها اشاره کرد.
وی خاطرنشان کرد: زلزله به ما آموخت که با همدلی و همراهی می‌توان از بحران‌ها عبور کرد و امید است با عنایات الهی و همراهی مردم و مسوولین هرچه زودتر از بحران خطرناک کرونا هم فارغ شویم.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزیی دید.

در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده به بار آورد.

اخبار مرتبط