۵۰ برنامه مجازی در کتابخانه‌های اصفهان برگزار می‌شود

اصفهان – ایرنا – سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی اصفهان از اجرای ۵۰ برنامه در فضای مجازی در هفته "کتاب و کتابخوانی" در کتابخانه‌های عمومی استان خبر داد.

به گزارش ایرنا، ۲۴ آبان، سالروز رحلت علامه سیدمحمدحسین طباطبایی بعنوان "روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار" نامگذاری شده که مقارن با آغاز هفته کتابخوانی است.

امیر هلاکویی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: آموزش قصه‌گویی، نشست کتابخوان، جشنواره نذر صدا، کتاب و یار مهربان از جمله برنامه‌های هفته کتابخوانی در سطح کتابخانه‌های عمومی استان است.

وی ادامه داد: جشنواره یار مهربان، ویژه خانواده، همسران و مادران شهداست که بخشی از آن نیز برای پرداختن به زندگینامه شهید قاسم سلیمانی اختصاص داده شده است.

سرپرست اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی اصفهان افزود: جشنواره نذر صدا نیز بمنظور شناسایی افرادی که صداهای قابلی برای تولید کتاب گویا دارند برگزار می‌شود تا به آموزش و توانمندسازی آنها در این زمینه پرداخته شود.

وی برپایی نشست کتابخوان و همچنین آموزش مجازی قصه‌گویی به عموم مردم را از دیگر برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی استان برشمرد که بدلیل مشکلات و محدودیت‌های ویروس کرونا بصورت مجازی برپا می‌شود.

هلاکویی همچنین از رایگان شدن عضویت در کتابخانه‌های استان در روز ۲۴ آبان روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار خبر داد و گفت: هر فرد تنها با ارائه کارت شناسایی معتبر و یک قطعه عکس می‌تواند عضو کتابخانه‌های عمومی شود.

وی تصریح کرد: با توجه به شیوع بیماری کووید ۱۹، علاقه‌مندان به عضویت در کتابخانه‌ها می‌توانند بصورت غیرحضوری با مراجعه به سامانه یکپارچه مدیریت کتابخانه‌های عمومی، فرم درخواست ثبت نام را تکمیل و ارسال کنند.

سرپرست کتابخانه‌های عمومی اصفهان افزود: هر فرد با عضویت در یکی از کتابخانه‌های عمومی استان می‌تواند از خدمات امانت همه کتابخانه‌های عمومی سراسر کشور بهره‌مند شود.

وی گفت: یکی از مجموعه‌هایی که از کرونا آسیب بسیار دید، مجموعه کتابخانه‌های عمومی بدلیل نوع فعالیت آن است بطوریکه سال گذشته تا اواخر بهمن سه میلیون جلد کتاب به امانت داده و حدود ۲۰ هزار برنامه فرهنگی متنوع نیز برگزار کرده ولی این آمار امسال بسیار کاهش یافته است.

هلاکویی یادآور شد: کتابخانه‌های عمومی با پرداختن به مباحث کتابخوانی در فضای مجازی کوشیده‌اند تا تهدید ایجاد شده بواسطه شیوع ویروس کرونا را به فرصت تبدیل کنند.

اکنون در استان اصفهان ٣٠٠ باب کتابخانه عمومی موجود است که از این تعداد ۱۹۳ کتابخانه نهادی و ۱۲۰ کتابخانه مشارکتی توسط بخش خصوصی و دستگاه‌های مختلف از جمله شهرداری‌ها ایجاد شده است.

همچنین مجموع فضای مفید کتابخانه‌ای در استان اصفهان ۱۳۰ هزار مترمربع است و به تخمین زده می‌شود به ازای هر یکصد نفر در استان پنج میلیون نفری اصفهان، ۲،۵ مترمربع فضای کتابخانه‌ای وجود دارد.

تعداد اعضای فعال در کتابخانه‌های عمومی استان نیز حدود ۲۲۰ هزار نفر برآورد می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =