ملخ های صحرایی زمستان امسال به هرمزگان می‌آیند

بندرعباس- ایرنا- مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات با اشاره به افزایش تراکم سطح مبارزه با ملخ های صحرایی در منطقه شاخ آفریقا گفت: پیش بینی می‌شود زمستان امسال با حمله دسته های ملخ صحرایی پرتراکم به جنوب کشور بویژه هرمزگان مواجه باشیم.

سعید معین روز پنجشنبه درنشست ویدیوکنفرانسی هم اندیشی ملخ صحرایی با مدیران جهادکشاورزی شهرستان های هرمزگان افزود: مشکل اصلی، ثبت نشدن ردیابی ملخ صحرایی بوده که باید با استفاده بهینه از امکانات و برنامه ریزی جهت استفاده مناسب از سم و سمپاش صورت گیرد.
وی همچنین با اشاره به احتمال ادامه ریزش‌های ملخ صحرایی تا پایان آذرماه سالجاری در هرمزگان، بر افزایش سطح مبارزه پیش روی بیشتر از سال گذشته تاکید کرد.
مدیرکل مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات اظهارداشت: در این راستا هماهنگی به منظور سرویس سمپاش ها و امکانات. بسیار مهم و ضروری است.
معین، سطح مبارزه با ملخ صحرایی در منطقه هرمزگان در ماه اکتبر سال ۲۰۲۰ (مهر امسال) را به میزان ۴۳۰ هزار هکتار اعلام کرد و افزود: این سطح مبارزه نسبت به ماه سپتامبر ۲۰۲۰ (آبان جاری) سه برابر افزایش داشته است.

مدیران جهادکشاورزی بر مصرف سموم مبارزه با ملخ صحرایی نظارت کنند
 معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان نیز اظهارداشت: قیمت سموم و سایر کالا و خدمات مبارزه با ملخ صحرایی افزایش یافته که نیاز به دقت و نظارت بیشتر در مصرف سم است.
مهدی ترابی افزود: مدیران جهادکشاورزی شهرستان های هرمزگان باید در نگهداری خودروها دقت نظر بیشتری داشته و نسبت به بررسی باندهای فرودگاهی و تهیه مستندات مربوط به ردیابی ملخ ها و مبارزه با آن اقدام نمایند.
خودروهای فرسوده و خراب، تامین سوخت تراکتور کشاورزان داوطلب، نیاز به تعمیر سمپاش و نبود همکاری لازم فرمانداری ها در عملیات‌ها از چالش‌های مشترک مدیران جهاد کشاورزی شهرستان های هرمزگان در ردیابی و مبارزه با ملخ صحرایی است.
 پیگیری به منظور دریافت سهمیه اضافی سوخت تراکتور کشاورزان داوطلب در مبارزه با ملخ صحرایی از طریق فرمانداران شهرستان، نظارت بر افزایش قیمت سم در عملیات مبارزه با ملخ صحرایی، دقت در نگهداری از خودروها، برگزاری ستادبحران با موضوع ملخ صحرایی به ریاست فرمانداران، جمع آوری مستندات اجرایی درطول عملیات، تعمیر باندهای فرودگاهی موجود، انجام ردیابی با نرم افزار موبایل و تهیه گزارش فنی، مدیریتی و مالی به سازمان حفظ نباتات از مصوبه های این نشست بود.
گفتنی است؛ نخستین دسته ملخ‌های صحرایی در هرمزگان چهارم بهمن ماه پارسال در بندرنخیلو از توابع بندرلنگه در غرب هرمزگان گزارش شد و علت مهاجرت آن‌ها نیز نبود بارش و غذای کافی در سواحل دریای سرخ و عربستان اعلام شد که از طریق خلیج فارس و دریای عمان وارد خاک ایران شده بودند.
 اسفندماه سال ۹۷، نیز شاهد هجوم دسته ای از این ملخ ها در شرق هرمزگان (بخش سندرک از توابع میناب) بودیم که با عبور از کشور عمان و همچنین آب‌های دریای عمان به جنگل ها و مراتع سواحل مکران حمله کردند.
در اطلاعات منتشره سازمان حفظ نباتات ایران با اشاره به حمله ملخ ها به ۱۰ استان کشور درسال کشاورزی گذشته(مهر۹۷تا شهریور۹۸) از هرمزگان به عنوان موفق ترین استان در زمینه مبارزه با این آفت خطرناک نام برده شده است.
وسعت زمین های کشاورزی هرمزگان ۱۶۲ هزار هکتار با تولید سالانه ۲ میلیون و ۴۰۰هزارتن محصول (با محوریت محصولات سبزی و صیفی خارج از فصل) اعلام شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =