رییس جمهوری لبنان: تحریم‌های آمریکا مسائل لبنان را پیچیده‌تر کرد

تهران – ایرنا – "میشل عون" رییس جمهوری لبنان روز پنجشنبه در دیدار با هیأت اعزامی دولت فرانسه به بیروت گفت: تحریم‌های اعمال شده آمریکا بر سیاستمداران لبنانی، اوضاع کشور را پیچیده‌تر کرده است.

به گزارش ایرنا از المیادین، عون در دیدار با "پارتیک دوریل" مشاور خاور نزدیک امانوئل مکرون رییس جمهوری فرانسه همچنین بار دیگر تعهد خود را به طرح ابتکاری وی برای برون رفت لبنان از بحران سیاسی و اقتصادی اعلام کرد.

رییس جمهوری فرانسه در دو ماه گذشته ۲ بار به بیروت سفر کرده و در اقداماتی مداخله جویانه خواستار تسریع در تشکیل کابینه لبنان شده است.

وی ۱۶ مردادماه و در اولین سفر خود به لبنان با تعیین ضرب الاجل برای اصلاحات سیاسی به مقامات لبنانی اعلام کرد که اگر تا ماه سپتامبر (شهریور) اصلاحات انجام نشود خود مسؤولیت این اصلاحات را برعهده خواهد گرفت.

در همین حال صفحه رسمی ریاست جمهوری لبنان در یک پیام توئیتری نوشت: عون اعلام کرده است که شرایط موجود ایجاب می‌کند که رایرانی و توافق گسترده ملی برای تشکیل دولتی فراهم شود که مأموریت‌های مناسب را محقق کند.

عون در این دیدار همچنین به هیأت فرانسوی گفت که موانع پیش روی روند حسابرسی جنایی مالی با قدرت برداشته خواهد شد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا ۱۶ آبان ماه، جبران باسیل رهبر حزب مسیحی «جریان آزاد ملی لبنان» و داماد رییس جمهوری این کشور را تحریم کرد.

«حزب الله» لبنان نیز اقدام وزارت خزانه‌داری آمریکا برای تحریم باسیل را محکوم کرده بود.

باسیل نیز ۱۸ آبان ماه در سخنانی با تاکید به اینکه «مزدور آمریکا نیستم»، فاش کرد که آمریکایی‌ها از او خواسته بودند تا روابطش را با جنبش حزب‌الله قطع کند.

وزارت خزانه داری آمریکا ۱۸ شهریور ماه نیز "یوسف فنیانوس" و "علی حسن الخلیل" به ترتیب وزیران پیشین حمل و نقل و دارایی لبنان را تحریم کرده بود.

لبنان در حال حاضر با بدترین بحران اقتصادی روبه رو است و همچنان از پیامدهای انفجار مهیب ۴ اوت در بندر بیروت که باعث جان باختن بیش از ۲۰۰ تن و زخمی شدن هزاران تن دیگر و تخریب بخش هایی از پایتخت شد، رنج می برد.

در پی انصراف مصطفی ادیب از تشکیل کابینه، هنوز کابینه جدیدی برای اداره امور این کشور تشکیل نشده است.

چهار تن از نخست وزیران اسبق لبنان ۹ شهریورماه گذشته «مصطفی ادیب» سفیر لبنان در آلمان را به عنوان نخست وزیر جدید برای تشکیل دولت لبنان پیشنهاد کرده بودند. اما ادیب نخست وزیر مکلف لبنان که مامور تشکیل دولت در لبنان شده بود، شنبه ۵ مهر ماه  از تشکیل دولت انصراف داد.

وی از مردم لبنان عذرخواهی کرد و افزود: شرایط من از سوی جریان‌های سیاسی محقق نشد.

پس از انفجار مهیب عصر ۱۴ مرداد ماه بندر بیروت، حسان دیاب نخست وزیر لبنان تحت فشارهای داخلی و خارجی مجبور شد استعفای دولت خود را اعلام کند و به درخواست عون دولت او تحت عنوان دولت پیشبرد امور تا تشکیل دولت جدید به کار خود ادامه می دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =