برنامه‌های هفته کتاب در کرمانشاه مجازی برگزار می‌شود

کرمانشاه- ایرنا- مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان کرمانشاه با اشاره به آغاز هفته کتابخوانی از ۲۴ آبان، گفت: امسال با توجه به شیوع کرونا و تعطیلی کتابخانه‌ها برنامه‌های این هفته در فضای مجازی برگزار می‌شود.

«معصومه حسنی‌خونسار» روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا یکی از برنامه های هفته کتابخوانی امسال را عضویت در کتابخانه‌های استان کرمانشاه به صورت رایگان اعلام کرد و افزود: عضویت در کتابخانه‌ها روز شنبه ۲۴ آبان به صورت رایگان انجام می‌شود. 

او گفت: ثبت‌نام افراد نیز به صورت مجازی در پرتال نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نشانی samanpl.ir انجام می‌شود و علاقه‌مندان می‌توانند برای ثبت درخواست عضویت رایگان خود در روز ۲۴ آبان به این آدرس مراجعه کنند و مشخصات و درخواست را ثبت نمایند و پس از بازگشایی کتابخانه های عمومی با مراجعه حضوری کارت عضویت خود را از کتابخانه دریافت نمایند.

وی در ادامه گفت: سعی شده برنامه‌های هفته کتاب امسال هدفمند و اثرگذار برگزار شود که شامل نشست کتابخوان، جلسات مشاوره، معرفی کتاب، قصه‌گویی شبانه برای کودکان و نقد و بررسی کتاب و سایر فعالیت‌های جنبی کتابداران است و همه این برنامه‌ها به صورت وبینار خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: همچنین امسال نشست تخصصی تحلیل و بررسی کتاب «عرفان هنری انسان» به مناسبت سالگرد درگذشت آیت الله نجومی در فضای مجازی برگزار می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های کرمانشاه در ادامه از عطرافشانی مزار شهدا توسط کارکنان و کتابداران در پنجشنبه ۲۲ آبان ماه به مناسبت این هفته خبر داد و افزود: یکی دیگر از برنامه‌های هفته کتاب و کتابخوانی در استان رونمایی از کتاب «جمع نوشت» است که این کتاب حاصل جمع نوشت دانش آموزان در ایام کرونا بوده و نقد و بررسی این کتاب نیز در اداره کل کتابخانه های استان کرمانشاه انجام گرفت.

وی اظهار داشت: اطلاع رسانی دریافت کتاب‌های اهدایی از شهروندان نیز در این هفته انجام می‌شود که متعاقبا اعلام خواهد و شهروندان می‌توانند از طریق تماس با اداره کل کتابخانه‌های استان کرمانشاه، کتاب‌های اهدایی خود را درب منزل تحویل همکار ما دهند.

خوانسار یادآور شد: در سالجاری در استان کرمانشاه ۲۱ هزار و ۶۶۱ جلد کتاب از سوی شهروندان اهدا شده است.

مدیرکل کتابخانه‌های کرمانشاه همچنین به برگزاری مراسم جشن کتاب در روز ۲۷ آبان ماه به صورت وبینار خبر داد و گفت: در این مراسم از کتابخوان نمونه، کتابدار نمونه، کتابخانه نمونه و برگزیدگان کشوری با حضور دبیر کل نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور تجلیل می‌شود.

به گفته خوانسار، ۷۱ هزار و ۲۸۷ نفر عضو کتابخانه‌های استان کرمانشاه هستند و یک میلیون و ۱۶۱ هزار و ۵۱۵ جلد کتاب نیز در کتابخانه‌های استان موجود است.

در استان کرمانشاه ۸۸ کتابخانه عمومی و ۱۸ کتابخانه مشارکتی فعال با مساحت چهار هزار و ۷۱۶ متر مربع وجود دارد.