۲۷ هزار راس دام شازند علیه تب مالت ایمن‌سازی شدند

اراک - ایرنا - رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان شازند گفت: ۲۷ هزار راس دام سبک و سنگین این شهرستان امسال علیه بیماری تب مالت ایمن‌سازی شدند.

«رضا معینی‌مقدم »روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: هفت هزار و ۵۰۰ راس دام سنگین و ۲۰ هزار دام راس سبک (بره و بزغاله) امسال برای جلوگیری از شیوع احتمالی بیماری تب مالت در شهرستان شازند واکسینه شدند.

وی ادامه داد: ضدعفونی ۵۰ هزار مترمربع مراکز نگهداری، پرورش دام و دامداری و خونگیری از  ۷۰۰ دام سنگین و سبک و شناسایی موارد بیمار در کانون‌های آلوده، کاهش بروز بیماری تب مالت را در موارد دامی و انسانی به همراه داشته‌است.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان شازند گفت: آموزش دامداران و افزایش آگاهی در خصوص تب مالت و سایر بیماری‌های مشترک بین انسان و دام،  افزایش همکاری دامداران با گروه‌های واکسیناسیون و افزایش مایه‌کوبی دام‌های شهرستان نسبت به سال گذشته را به همراه داشته است.

معینی مقدم خاطرنشان کرد:  تب مالت از جمله بیماری‌های مشترک بین انسان و دام است که  موجب ایجاد سقط جنین در دام، کاهش تولید شیر، عقیمی و نازایی دام های مبتلا شده و از طریق مصرف لبنیات غیر پاستوریزه، پنیر محلی، آلایش خوراکی دام آلوده و تماس مستقیم با حیوان آلوده به انسان منتقل می‌شود.

یک واحد مرکز مایه‌کوبی، ۲ داروخانه دامپزشکی، ۲ واحد درمانگاه تمام وقت، سه دامپزشک نیمه وقت، یک کشتارگاه صنعتی طیور و ۲ کشتارگاه دام بخش خصوصی تحت نظارت شبکه دامپزشکی شازند در این شهرستان فعال است.

۶۰ واحد پرورش طیور شامل ۲ واحد مرغ تخمگذار و ۵۸ واحد پرورش مرغ گوشتی در شازند فعال است و این شهرستان از نظر شمار واحدهای پرورش طیور رتبه نخست را در استان مرکزی دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =