معترضان به برکناری رئیس‌جمهوری پرو به خیابان‌ها آمدند

تهران - ایرنا - به دنبال برکناری «مارتین ویسکارا» از منصب ریاست جمهوری پرو، برخی شهرها از جمله پایتخت این کشور آمریکای لاتین در روزهای اخیر شاهد درگیری‌ خشونت آمیز پلیس و معترضان به این اقدام کنگره بود.

به گزارش امروز (پنجشنبه) ایرنا به نقل از نشریه ال پائیس اسپانیا، به دنبال برکناری «مارتین ویسکارا» رئیس‌جمهوری پرو به اتهام فساد و «ناتوانی اخلاقی» و جایگزینی «مانوئل مرینو» رئیس مجلس قانونگذاری این کشور به منصب ریاست جمهوری پرو، بسیاری از شهرهای این کشور آمریکای لاتین از روز دوشنبه برای سومین روز شاهد تجمعات اعتراض آمیز به دولت موقت و تصمیم کنگره بود.

معترضان در شهر «لیما» پایتخت پرو در حالی برای ۱۶ ساعت متوالی تجمع کردند که پلاکارد نوشته هایی با عبارت های «مرینو رئیس جمهور من نیست» و «کنگره غاصب» به دست داشتند. این تظاهرات در حالی که اغلب با اقدام پلیس ضد شورش و درگیری های خشونت آمیز بین معترضان و پلیس مواجه شد، برای سومین روز متوالی ادامه داشت.  

به گزارش ال پائیس، برکناری ویسکارا از قدرت زمانی انجام شد که این کشور آمریکای لاتین با بیکاری گسترده و تعطیلی کسب و کارها و بحران اقتصادی جدی ناشی از شیوع بیماری کرونا دست و پنجه نرم می‌کند.

رئیس جمهوری سابق پرو که به خاطر تمایل به اصلاحات اقتصادی تا حدی از پشتیبانی مردمی برخوردار بود، قبل از برکناری در نطق تلویزیونی اعلام کرده بود در برابر فشار پارلمان استعفا نخواهد داد، اما وی که همواره اتهام‌های وارده را رد می‌کرد در نهایت مجبور به پذیرش اتهامات و استعفا شد.

مانوئل مرینو، رئیس کنگره و از اعضای حزب اقلیت "اقدام محبوب" پرو بوده که قرار است تا پایان ژوئیه ۲۰۲۱، زمانی که دوره ویسکارا به پایان می‌رسد، قدرت را به دست بگیرد.

ویسکارا پس از تصویب حکم برکناری وی، گفت: تاریخ و مردم پرو درباره تصمیماتی که گرفته می شود قضاوت خواهند کرد. وی همچنین با اشاره به اوضاع و احوال پرو در اثر ویروس کرونا، از مردم پرو خواست که به جنگ برای ثبات در کشور ادامه دهند.

پرو که از کشورهای فقیر منطقه آمریکای لاتین محسوب می‌شود، با بیش از ۹۲۸ هزار مبتلا به ویروس کرونا و افزون بر ۳۵ هزار جان باخته، در جایگاه چهارمین کشور آمریکای جنوبی از نظر میزان ابتلا به همه‌گیری قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha