استاندار: حق بخش کشاورزی زنجان از میزان آب‌های سطحی باید ادا شود

زنجان - ایرنا - استاندار زنجان گفت: حق بخش کشاورزی این استان از میزان برداشت از آبهای سطحی باید ادا شود و تحقق این امر نیازمند دفاع متقن، با پشتوانه و علمی از آن است.

فتح الله حقیقی روز پنجشنبه در جلسه شورای حفاظت منابع آب استان با تاکید بر لزوم هدفگذاری صحیح در این حوزه افزود: تعیین میزان ۱۳۲ میلیون مترمکعب صرفه جویی بخش کشاورزی در آبهای سطحی برای استان منطقی نیست و باید در این خصوص بسته های دفاعی محکمی تهیه و از حق طبیعی زنجان با ادله دفاع کرد.

وی اظهار داشت: با وجود پیش بینی زمستان پُرآب، کم آبی های گذشته مشکلاتی را برای کشاورزی استان به وجود آورده است که باید با شاخص و اعداد و ارقام آن را بیان و برای رفع مسایل موجود راهکارهای منطقی اتخاذ کرد.

حقیقی یادآورشد: ابتدا باید تکلیف آبهای زیرزمینی و سطحی استان روشن شود سپس برنامه های سازگاری برای آن ارایه داد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای زنجان نیز گفت: هم اکنون ۲۵۵میلیون مترمکعب در پشت سدهای چهارگانه استان شامل تهم، گلابر، کینه ورس و تالوار ذخیره آب موجود است که این میزان ۶ میلیون مترمکعب کمتر از میزان ذخیره سال قبل است.

اسماعیل افشاری با اشاره به برنامه های ابلاغی جهت صرفه جویی در مصرف آب افزود: طبق این برنامه در مجموع ۴۶۲ میلیون مترمکعب آب باید در بخش کشاورزی صرفه جویی شود که ۱۳۲ میلیون مترمکعب از این میزان مربوط به آبهای سطحی و ۳۳۲ میلیون مترمکعب مربوط به آبهای زیرزمینی است.

وی بابیان اینکه مسدود شدن ۳۵۰ حلقه چاه آب غیرمجاز در دستور کار این شرکت است، تصریح کرد: جهت تعادل بخشی به مصارف آب این بخش از ابتدای امسال تاکنون ۶۶ حلقه چاه آب غیرمجاز مسدود شده است که موجب صرفه جویی ۲ میلیون مترمکعبی آب شده است.

افشاری افزود: همچنین از ابتدای امسال تاکنون ۲ هزار و ۵۲۷ حلقه چاه آب کشاورزی دارای کنتورهای هوشمند شده اند که در صرفه جویی مصرف آب در این بخش تاثیرگذار است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha