امسال هشت هزار پرونده ماده ۴۷۷ در دیوان عالی کشور رسیدگی شد

گرگان - ایرنا - رییس دیوان عالی کشور با اشاره به رسیدگی به‌روز پرونده‌های موجود در این دیوان گفت که امسال با تلاش قضات شعب مختلف دیوان، هشت هزار پرونده ماده ۴۷۷ رسیدگی شد.

طبق ماده ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری در صورتی که رییس قوه قضاییه رای قطعی صادر شده از هر یک از مراجع قضایی را خلاف شرع تشخیص دهد می تواند پرونده را جهت اعاده دادرسی به دیوان عالی کشور بفرستد تا به آن رسیدگی شود .

حجت‌الاسلام سیداحمد مرتضوی‌مقدم روز پنجشنبه در نشست با روسای دادگستری‌ها و قضات گلستان اظهار داشت: همچنین دستگاه قضا با توجه به شرایط اقتصادی کشور، فشارها و تحریم‌های دشمنان، نگاه ویژه به بخش تولید به ویژه راه‌اندازی واحدهای راکد، تعطیل و نیمه تعطیل دارد.

وی خاطرنشان کرد: در همین زمینه حدود یک ماه قبل با رای صادر شده از سوی دیوان، بزرگترین کارخانه نساجی خاورمیانه در استان اردبیل، فعالیت خود را دوباره آغاز کرده که ضمن رشد و توسعه و رونق تولید، اشتغالزایی بزرگی به همراه خواهد داشت.

وی خطاب به قضات تاکید کرد: با خلاقیت و ابتکار عمل، شیوه کار رسیدگی به پرونده‌ها را تغییر دهید زیرا این کار باعث سرعت بخشیدن به رسیدگی‌ می‌شود.

رییس دیوان عالی کشور گفت: فهرست نویسی پرونده‌های مهم و حجیم از جمله راهکارهای ساده و کارگشا است که به سرعت رسیدگی‌ها به ویژه در پروندهای ارسالی از استان‌ها به محاکم دیوان کمک می‌کند.

وی در ادامه از قضات خواست به عواقب رای صادره و آثار اجتماعی آن در جامعه توجه داشته باشند.

وی همچنین از فعال کردن بازرسی‌های حضوری دیوان خبر داد و گفت: بازدیدهای استانی، اصلاحی و ارشادی و در راستای اعمال تکلیف نظارتی دیوان است.


رییس دادگستری کل گلستان نیز در این جلسه گفت: با هدف جلوگیری از زمین‌خواری و دست‌اندازی به زمین‌های منابع طبیعی تاکنون برای ۵۰۵ هزار هکتار سند صادر شده است.

هادی هاشمیان اظهار داشت: با پیگیری دادستان‌های استان سند ۳۷۰ هزار هکتار از ارضی ملی هم در حال صدور است و کار نقشه‌برداری مابقی یک میلیون و ۲۶۰ هزار هکتار اراضی منابع طبیعی آغاز شده است.

وی در ادامه به تلاش‌های دادگستری استان برای کمک به رونق تولید اشاره و خاطرنشان کرد: ۵۷۵ واحد تولیدی در دبیرخانه ستاد اقتصاد مقاومتی استان پرونده دارند که با نامه‌نگاری و تلاش های انجام شده تاکنون مشکل ۳۱۰ واحد،حل و پرونده مختومه شده است.

وی یادآور شد: امسال و پارسال با تلاش‌ ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری گلستان، ۳۵ واحد تعطیل و نیمه تعطیل به چرخه تولید برگشته و ۶۰۰ کارگر این واحدها مشغول کار شدند.

رییس دیوان عالی کشور شامگاه چهارشنبه وارد گلستان شد و ضمن دیدار با نماینده ولی فقیه در استان، با خانواده شهید افشین ذورقی از شهدای مدافع حرم استان در گرگان دیدار کرد.

هیات بازرسی دیوان عالی کشور هم از روز شنبه این هفته و برای بررسی مسائل قضایی استان در گلستان حضور دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =