۴۰ درصد زندانیان خراسان شمالی به مرخصی رفتند

بجنورد- ایرنا- مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان شمالی گفت: ۴۰ درصد از مددجویان، که شرایط ترخیص را داشتند، برای کاهش شمار زندانیان و پیشگیری از شیوع ویروس کرونا به مرخصی فرستاده شدند.

عبدالرحیم گرجی، پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این مرخصی ها باعث شده است که تعداد مددجویان محبوس در زندان ها کمتر شده و در نتیجه فاصله گذاری اجتماعی و مسایل بهداشتی بهتر رعایت شود.

وی افزود: تمام زندانیان تازه‌وارد، در ۲ مرحله و در مجموع ۱۴ روز در قرنطینه نگهداری می شوند که اگر هیچ گونه علایمی حاکی از بیماری کووید ۱۹ نداشته باشند به داخل بندها وارد می شوند و در صورت داشتن علایم ابتلا به ویروس کرونا تا زمان بهبودی در قرنطینه به سر خواهد برد.

وی با بیان اینکه با اقدامات انجام شده،  ضریب اطمینان ورود ویروس کرونا به زندان به حداقل می رسد، گفت: تمامی زندانیان در داخل زندان فاصله اجتماعی را رعایت کرده و از دستکش و ماسک استفاده می کنند و دانشگاه علوم پزشکی استان نیز در تامین اقلام بهداشتی و ارایه خدمات پیشگیرانه بسیار کمک رسان بوده است.

گرجی اظهار داشت: مددجویانی که علایم کرونا را داشته باشند، اگر شرایط استفاده از مرخصی را داشته باشند، برای دوران قرنطینه به مرخصی فرستاده می شوند.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان شمالی با تاکید بر اندیشیدن تمام تمهیدات لازم برای جلوگیری از انتقال ویرورس کرونا به داخل زندان، گفت: سه نفر از زندانیان استان که به ویروس کرونا مبتلا شده بودند تا زمان بهبودی در قرنطینه قرار گرفتند.

وی اظهار داشت: هم اینک به علت مرخصی ها، داخل زندان نسبت به قبل بسیار خلوت تر شده و چند اتاق اضافه نیز به عنوان مرکز قرنطینه مبتلایان در نظر گرفته شده است.

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان شمالی گفت: روزانه زندان های این استان چندین نوبت ضدعفونی و گندزدایی می شود، خانواده کارکنان زندان ها و همچنین مددجویان هیچ نگرانی نداشته باشند زیرا هر روز همه افراد غربالگری شده و در صورت کوچکترین مشکلی سریعا به دانشگاه علوم پزشکی معرفی می شوند.

گرجی با بیان اینکه زندان، برخلاف دیگر مراکز تعطیل‌بردار نیست، گفت: البته برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا تمام تمهیدات لازم اندیشیده شده و رعایت مسایل بهداشتی با وسواس تمام در فضای زندان صورت گرفته و به مددجویان نیز سفارش شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش از راهیابی هشت نفر از کارکنان زندان های خراسان شمالی و خانواده های آنان به مرحله کشوری هشتمین دوره مسابقات قرآن و عترت قوه قضاییه نیز خبر داد و گفت: این دوره از مسابقات نیز امروز به صورت حضوری و مجازی در حال برگزاری است.

۱۶۷ زندانی جرایم غیرعمد استان آزاد شدند

وی گفت: ۱۶۷ تن از زندانیان جرایم غیرعمد در سال جاری با بدهی ۲۲۵  میلیارد ریال از زندان‌های این استان آزاد شدند.

وی اظهار داشت: از مجموع این میزان بدهی ۱۳۰ میلیارد ریال توسط شاکیان بخشیده شده است که کمک بزرگی برای آزادی زندانیان بوده است.

گرجی با بیان اینکه هم اکنون ۷۳ زندانی جرایم غیرعمد در زندان های استان محبوس هستند، افزود: از این تعداد ۷۲ نفر مرد و یک نفر زن است که اکنون شرایط برای آزادی این مددجوی زن نیز تا حدودی فراهم شده است.

وی گفت: برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد استان که هم اکنون تحمل حبس می کنند ۷۰ میلیارد ریال مورد نیاز است که از مردم و خیران مشارکت بیشتر در این خصوص مورد انتظار است.

وی افزود: زندانیان جرایم غیرعمد با کمک های خیران، وام و تسهیلات قرض الحسنه، اخذ تخفیف از شاکیان و پذیرش درخواست اعسار محکومان و تقسیط محکوم به از زندان های خراسان شمالی آزاد می شوند.

۳۰ فرزند زندانی جامانده از تحصیل شناسایی شد 

مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی خراسان شمالی با بیان اینکه ۳۰ تن از فرزندان زندانیان که از تحصیل مانده بودند، شناسایی شده اند، افزود: این افراد برای برگشت به مدرسه مورد حمایت مالی و معنوی قرار می گیرند.

گرجی بر حمایت از فرزندان زندانیان تاکید و اظهار داشت: هر زندانی که فرزند کنکوری برای سال تحصیلی آینده داشته باشد، مورد حمایت قرار می گیرد و به آنان در زمینه تهیه کتاب های کمک آموزشی و سایر نیازها کمک می شود.

وی همچنین حمایت از فرزندان نخبه زندانیان را ضروری خواند و افزود: این افراد شناسایی خواهند شد و در زمینه های مختلف با کمک و مشارکت نهادهای حمایتی و سازمان آموزش و پرورش از آنان حمایت خواهد شد.

هم اینک حدود هزار و ۴۰۰ نفر در زندان های خراسان شمالی تحمل حبس می کنند.

در هر یک از شهرستان‌های بجنورد، شیروان و اسفراین یک زندان وجود دارد و یک کانون اصلاح و تربیت و یک بازداشتگاه نیز در بجنورد دایر است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =