فرماندار: ۲۱ آبان یادآور تلخ‌ترین روز در تاریخ سرپل‌ذهاب است

قصرشیرین- ایرنا- فرماندار سرپل‌ذهاب گفت: ۲۱ آبان یادآور تلخ‌ترین روز در تاریخ این شهرستان است که با وقوع زلزله ۷.۳ ریشتری سال ۹۶، ۵۵۹ کشته و هفت هزار و ۵۰۰ نفر از مردم این منطقه مجروح شدند.

محبت جمالی نیا روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با گرامیداشت یاد جانباختگان این حادثه افزود: در جریان این زلزله بیش از ۳۵ هزار واحد مسکونی آسیب دید و بسیاری از زیرساخت های شهرستان از بین رفت.

وی اظهار داشت: از مجموع ۱۷ هزار واحد تخریبی شهرستان بیش از ۱۵ هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی بازسازی شده و واحدهای باقی مانده که بیشتر تراکمی و در طبقات بالایی ساختمان است، در حال رایزنی برای جذب اعتبارات جدید و تکمیلی برای آن هستیم که این واحدهای باقی مانده نیز تکمیل شوند.

نماینده عالی دولت در سرپل ذهاب گفت: کار تعمیر بیش از ۱۸ هزار واحد تعمیری در شهر و روستا به پایان رسیده و در مسکن مهر شهید شیرودی نیز ۲۱ بلوک با ۵۰۴ واحد مسکونی تعمیر و مقاوم سازی و تحویل مالکان شده و سه بلوک باقی مانده نیز تخریب شده بود تا دهه فجر به اتمام خواهد رسید.

جمالی نیا افزود: زلزله در بخش ساخت و سازها به فرصت تبدیل شده که در بخش تراکم ساختمانی در شهر طبقات ساختمانی از ۱/۳ طبقه امروز به ۱/۹ طبقه رسیده و در حوزه روستایی بیش از ۲ هزار و ۱۴۳ واحد مسکونی افزوده شده یعنی ۲۰ درصد رشد ساخت و ساز در روستاهای شهرستان صورت گرفته است.

وی ادامه داد: در بخش بهداشت و درمان شهرستان ساخت و تکمیل بیمارستان و افزایش تخت های بستری آن از ۵۴ به ۷۹ تخت، ساخت بیش از ۴۹ واحد بهداشتی درمانی در حوزه روستایی، احداث سه پایگاه سلامت و ۶ خانه بهداشت، آماده سازی و ساخت بیمارستان بقیه الله با ۸۱ تخت توسط خیران کاشان انجام گرفته است.  

او گفت: زندگی امروز در سرپل ذهاب جریان دارد و سیمای شهر در سومین سالگرد زلزله به کلی تغییر کرده و چهره شهرستان آباد شده است.

زمین لرزه ۷.۳ ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله و ۳۲ کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.
این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۲ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ۱۰۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزیی دید.
در زلزله ۶.۴ ریشتری یکشنبه چهارم آذر ۹۷ هم ۷۷۱ مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده به بار آورد.

خوشبختانه با تلاش دولت و مردم استان بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه روزهای پایانی خود را می گذراند.