وعده بایدن به سوگا برای دفاع از جزایر سنکاکو ژاپن

تهران- ایرنا- «سوگا یوشیهیده» نخست وزیر ژاپن می گوید: «جو بایدن» رئیس جمهوری منتخب آمریکا به او گفته است که طبق پیمان امنیتی دو جانبه میان دو کشور، واشنگتن به ژاپن کمک خواهد کرد تا از جزایر سنکاکو در دریای چین شرقی دفاع کند.

به گزارش ایرنا از کیودو، سوگا و بایدن صبح امروز پنجشنبه به وقت ژاپن برای اولین بار حدود ۱۰ دقیقه گفت و گوی تلفنی داشتند.

سوگا گفت: شرایط امنیتی در اطراف ژاپن به نحو روز افزونی وخیم می شود و او ضرورت تقویت بیشتر اتحاد ژاپن وآمریکا که برای صلح و رفاه منطقه ضروری است را به اطلاع بایدن رسانده است.

نخست وزیر ژاپن گفت او همچنین تمایل خود برای کار کردن با آمریکا به منظور تحقق منطقه آزاد و باز اقیانوس های هند و آرام را اعلام کرده است.

سوگا اظهار داشت: بایدن بر تعهد واشنگتن برای اِعمال ماده ۵ پیمان امنیتی ژاپن و آمریکا در مورد جزایر سنکاکو تاکید کرده است.

بایدن همچنین به سوگا گفت: مشتاق همکاری با ژاپن برای تقویت اتحاد دو جانبه و برای صلح و ثبات منطقه اقیانوس هند و آرام است.

نخست وزیر ژاپن پیش از این هم در توئیتی ضمن تبریک پیروزی بایدن، برای تقویت روابط میان توکیو و واشنگتن اظهار تمایل کرده بود.

«جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها شنبه شب با کسب ۲۹۰ رای الکترال در برابر تنها ۲۱۴ رای دونالد ترامپ، به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا انتخاب شد؛ اما ترامپ زیر بار پذیرش نتیجه انتخابات نمی‌رود. او ادعای فساد و تقلب در انتخابات را مطرح کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha