بازسازی مناطق زلزله‌زده دالاهو با ۲۴۰ میلیارد تومان

قصرشیرین- ایرنا- زلزله ۷.۳ریشتری ۲۱ آبان سال ۹۶ به بیش از ۱۲۳ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی کرمانشاه خسارت وارد کرد و برای بازسازی این حجم از خرابی‌ها اقدام‌های بزرگی صورت گرفت که سهم دالاهو برای بازگشت به زندگی عادی هزینه‌ای معادل ۲۴۰ میلیارد تومان اعتبار است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، دالاهو در ۹۹ کیلومتری کرمانشاه واقع است که این شهرستان ۱۵۴ روستا دارد و دالاهونشینان که هنوز آثار جراحت بمباران شیمیایی در زندگیشان هست در ۲۱ آبان سال ۹۶ در پی وقوع زلزله ۷.۳ ریشتری شهرشان خراب و بار دیگر غمی مضاعف بر آن ها متحمل شد.

لرزش زمین در سال ۹۶، دالاهونشینان را داغ بر دل کرد و سقف منازل بسیاری را در این منطقه فرو ریخت و ۱۶ خانواده منطقه را داغ دار عزیزانشان کرد که در این حادثه جان باختند.

دالاهونشینان با صلابت همچون کوه های سر به فلک کشیده دالاهو بار دیگر ایستادند و با همت و تلاش مسوولان برای شروعی دوباره به تکاپو افتادند و امروز می بینیم که در سومین سالگرد زلزله، بازسازی این منطقه پایان یافته و این مرهون یک همکاری بزرگ و عزمی بلند و نگاه ویژه دولتمردان برای تزریق اعتبارات با وجود مشکلات اقتصادی کشور است.                 هزینه ۲۴۰ میلیارد تومانی در زلزله
فرماندار دالاهو در سومین سالگرد وقوع زلزله آبان ماه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با گرامیداشت یاد و خاطره جانباختگان حادثه تلخ زلزله ۲۱ آبانماه سال ۹۶ و به ویژه  ۱۶ نفر از ساکنان این شهرستان گفت: کار بازسازی واحدهای مسکونی منطقه با تسهیلات ارزان قیمتی که به مردم پرداخت شد در مجموع ۲۴۰ میلیارد تومان هزینه داشته که از این میزان ۱۹۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان قیمت و ۵۰ میلیارد تومان بلاعوض بوده است.                                                                                         

زلزله به بیش از ۶ هزار واحد مسکونی در دالاهو خسارت وارد کرد 

کرم محمدی افزود: در مجموع در جریان زلزله سال های  ۹۶ و ۹۷ در این شهرستان ۶ هزار و ۲۲۷ واحد مسکونی شامل سه هزار و ۷۸۷ واحد تخریبی و ۲ هزار و ۲۴۰ واحد تعمیری دچار خسارت شد.                                                                                            

بازسازی در ایستگاه آخر

وی ادامه داد: بازسازی با روند خوبی در حال انجام است و میانگین پیشرفت فیزیکی واحدهای احداثی در سطح روستاها ۹۸ درصد و در شهر ۷۵ درصد و کار تعمیرات واحدهای تعمیری نیز به طور ۱۰۰ درصد پایان یافته است.

نماینده عالی دولت در دالاهو گفت: در بخش مسکن تاکنون ۱۶۰ میلیارد تومان تسهیلات و ۴۴ میلیارد تومان کمک بلاعوض به مردم این شهرستان پرداخت شده است.                              

بخش کشاورزی 

فرماندار دالاهو گفت: ۲ هزار و ۹۹۱ طرح کشاورزی در جریان زلزله ۳۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان خسارت دید که تاکنون ۲۹ میلیارد تومان تسهیلات و سه میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان کمک بلاعوض به ۲ هزار و ۹۷۰ طرح کشاورزی این شهرستان پرداخت شده است.                                                                                               

شیلات

محمدی ادامه داد: ۸۳ باب مزرعه پرورش ماهی در جریان زلزله دچار خسارت شد و یک میلیون و ۷۵۷ هزار و ۹۰۰ قطعه ماهی با وزن  ۷۰۳ تن در این حادثه طبیعی تلف شد که در مجموع سه میلیارد و ۴۵۸میلیون تومان اعتبار بلاعوض مصوب شد و تاکنون ۲۵ میلیارد و ۵۲۸ میلیون تومان طی ۲ مرحله به خسارت دیدگان پرداخت شده است.                                                

توسعه اشتغال و احداث زیرساخت های درمانی و آموزشی  

وی گفت: همچنین از دیگر اقدام های دولت برای آبادانی شهرستان و پاک کردن آثار خرابی زلزله می توان به جذب و پرداخت ۴۱ میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد اشتغال در مناطق زلزله زده، ساخت ۳۰ باب مدرسه با ۹۰ کلاس و اعتبار ۱۵ میلیارد تومان و احداث سه باب خانه بهداشت با ۲ میلیارد تومان نام برد.                                                                             

زیباترین جلوه های همدردی در زلزله رقم خورد 

فرماندار دالاهو با اشاره به کمک های مردم به مناطق زلزله زده گفت: زیباترین جلوه همدردی را ملت بزرگ ایران در جریان زلزله در صحنه عمل به نمایش گذاشتند از این رو از همت بلند و روح والای انسان دوستی نشات گرفته از ایمان و اعتقاد مردم بزرگوار جای جای ایران اسلامی که از همان ساعات اولیه وقوع زلزله، به یاری زلزله زدگان شتافتند سپاسگزاری نموده و در برابر این عظمت سر تعظیم فرو می آورم.  
محمدی ادامه داد: در دل ویرانه ها و در میان آوارها و در گرماگرم گریه ها و شیون ها، روح امیدواری جوانه زد و ایران بزرگ با سرافرازی در غرب استان کرمانشاه تجلی پیدا کرد.

او با قدردانی از زحمات استاندار پرتلاش کرمانشاه اظهار داشت: امداد و نجات، اسکان اضطراری، اسکان موقت و بازسازی ویرانه های ناشی از زلزله کاری بزرگ و ماندگار است که در دولت دوازدهم محقق شد، اما به طور حتم در روند به سرانجام رسانیدن چنین کار بزرگی کاستی هایی هم بروز می نماید از این رو به عنوان نماینده دولت جمهوری اسلامی ایران در شهرستان برخود لازم می دانم تا بابت بروز کاستی های احتمالی از مردم خونگرم و بزرگوار شهرستان دالاهو عذرخواهی نمایم.

اخبار مرتبط