مخالفت جنبش نجبا با توافق بغداد - ریاض 

تهران - ایرنا - رئیس شورای سیاسی مقاومت اسلامی نُجَباء عراق با اشاره به گام‌های مشکوک الکاظمی به‌سمت عربستان، از مخالفت این جنبش با قرارداد اخیر مابین بغداد ـ ریاض خبر داد.

حجت‌الاسلام والمسلمین «علی الاسدی» رئیس شورای سیاسی نُجَباء امروز (پنجشنبه) در گفت وگو با ایرنا، ضمن انتقاد از تعامل غیرشفاف دولت عراق با رژیم سعودی، با تبیین دلایل جنبش نجباء در مخالفت با قرارداد اخیر میان رژیم سعودی و دولت الکاظمی و اشکالات آن گفت: ما به رژیم سعودی هیچ حسن‌ظنی نداریم، زیرا این رژیم برای عراق غیر از تخریب و نابودی چیزی به ارمغان نیاورده است.

وی در زمینه اقدامات عربستان پس از شکست رژیم بعث عراق نیز بیان داشت: عربستان پس از سقوط رژیم دیکتاتوری بعث صدام، از تحولات سیاسی عراق حمایت نکرد.
الاسدی با تاکید بر این که رژیم سعودی در واقعیت هیچ کار مثبتی برای عراق و عراقی ها انجام نداده و فقط وعده‌ داده است، گفت: رژیم عربستان طی ۱۷ سال گذشته تروریسم را به کشور ما صادر کرده است.
رئیس شورای سیاسی جنبش نجباء با بیان این که دولت کنونی عراق در حال حاضر گام‌هایی مبهم و غیرشفاف برمی دارد و این موضوع شک این جنبش را نسبت به چنین توافقاتی بر انگیخته، نسبت به قرار داد اخیر بغداد - ریاض به ویژه درخصوص واگذاری زمین به سعودی ها در عراق، تصریح کرد: مکان این پروژه استراتژیک در منطقه‌ای است که سود عربستان را تأمین می‌کند، نه عراق را و  این توافقنامه همچنین ذخیره آب‌های زیرزمینی استراتژیک عراق را هدر می‌دهد.
وی در پاسخ به سئوالی درخصوص این که "برخی معتقدند که قرارداد میان سعودی و دولت الکاظمی زمینه‌ساز سازش دولت وی با رژیم صهیونیستی می‌باشد" نیز گفت: چنین اراده‌ای بعید نیست، زیرا رژیم سعودی در رأس پروژه عادی‌سازی روابط با اسرائیل در جهان عرب است؛ ولی پیوستن عراق به کشورهای سازشکار، امری بعید است؛ زیرا در عراق اصول و ارزش‌هایی حاکم است که همه اعم از باورمندان به ادیان آسمانی، لاییک‌ها یا افراد تابع هر ایدئولوژی دیگری، به آن ارزش‌ها پایبند هستند.
الاسدی تاکید کرد: مردم عراق با اندیشه عدم پذیرش رژیم صهیونیستی پرورش یافته‌اند و عادی‌سازی روابط با وجود این نسل امکان‌پذیر نخواهد بود. زمانی هم که این نسل نباشد، رژیم صهیونیستی نیز در نقشه جهان وجود نخواهد داشت.

این مقام جنبش نجباء درخصوص نقش رژیم سعودی در کشورهای عراق، سوریه، یمن و لبنان نیز گفت: نقش سعودی ها در منطقه منفی است و سران این رژیم به‌دنبال اجرای اهداف صهیونیستی ـ آمریکایی در منطقه هستند تا ملت‌های آزاد را در برابر اراده استکبار جهانی مجبور به خضوع کنند، ولی به یاری خدا و حکمت حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (حفظه‌الله) به اهداف خود نخواهند رسید.

الاسدی دباره نتایج غیرنهایی انتخابات آمریکا مبنی بر انتخاب «جو بایدن» به عنوان رییس جمهور آمریکا و این که آیا فرقی میان وی و دونالد ترامپ وجود دارد، نیز گفت: ما فرق عمده‌ای بین این افراد نمی‌بینیم، زیرا همه (مقامات آمریکایی) بر اساس رویکرد لابی صهیونیستی در آمریکا عمل می‌کنند، البته درباره عملکردشان قائل به تفاوت‌هایی هستیم.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =

سرخط اخبار جهان