قرارداد ۱۰ میلیاردی آمریکا و عربستان برای توسعه ناوگان هوایی سعودی

تهران – ایرنا- رسانه‌های رژیم صهیونیستی امروز (پنجشنبه) گزارش دادند که عربستان قرارداد کلانی به ارزش ۱۰ میلیارد دلار برای توسعه ۱۵۰ جنگنده اف-۱۵ خود به ارزش ۱۰ میلیارد دلار بسته، جنگنده‌هایی که ریاض آن‌ها را از آمریکا خریداری کرده است.

به گزارش ایرنا از تارنمای اینترنتی شبکه "آی ۲۴ نیوز" رژیم صهیونیستی، این قراداد امنیتی جدید میان ریاض و واشنگتن، تل‌آویو را نگران کرده است.

یک مقام امنیتی صهیونیستی در این ارتباط گزارش داد: همه کشورها درگیر معامله [فروش] جنگنده‌های اف-۳۵  [آمریکا به امارات] هستند، اما به صورت پنهانی معامله ۱۰ میلیارد دلاری آمریکا برای توسعه جنگنده‌های اف ۱۵ سعودی  جریان دارد، موضوعی که سازمان های امنیتی اسرائیل را نگران کرده است؛  جنگنده‌های اف-۱۵ که از فرودگاه تبوک بلند می‌شوند،  قادر هستند در عرض ۱۵ دقیقه به اسرائیل برسند.

براساس گزارش این شبکه تلویزیونی، این طرح شامل بهبود برنامه‌های راه‌اندازی، وارد کردن رایانه‌های پیشرفته مخصوص پرواز، ‌ بهبود عملکرد رادارها، افزایش بُرد پروازی هواپیماها، بالا بردن توان حمل تسلیحات این جنگنده‌ها، تغییرات در کابین خلبان و سامانه‌ استارت جنگنده‌ها و همچنین بهبود توان الکترونیکی رزمی و مجهز شدن این جنگنده‌ها به تجهیزات پیشرفته خواهد بود.

این درحالی است که "مایک پمپئو" وزیر امور خارجه آمریکا روز سه‌شنبه از نهایی شدن فروش پنجاه فروند جنگنده اف -۳۵ به امارات متحده عربی خبر داد.

وی گفته بود که وزارت امور خارجه آمریکا با فروش ابرازهای دفاعی پیشرفته به ارزش ۲۳ میلیارد دلار به ابوظبی موافقت کرده است.

این قراداد تسلیحاتی همچنین شامل فروش ۱۸ پهپاد MQ-۹B موشک‌های  هوا به هوا و هوا به زمین نیز است.

آمریکا، رژیم صهیونیستی و امارات متحده عربی پنجشنبه ۲۳ مرداد با انتشار بیانیه‌ای مشترک اعلام کردند،  ابوظبی و تل‌آویو رسماً روابط خود را عادی می‌کنند.

یکی از بندهای این توافق موافقت آمریکا با فروش جنگنده‌های فوق پیشرفته اف -۳۵ به امارات اعلام شده بود، موضوعی که ابتدا با مخالفت مقام‌های صهیونیست روبرو شده بود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =