جاده روستای "گومه‌لیان" مهاباد پس از ۱۰ ساعت بازگشایی شد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مهاباد گفت: جاده روستایی "گومه‌لیان" این شهرستان که دیروز بر اثر رانش زمین مسدود شده بود، با تلاش ۱۰ ساعته و مداوم عوامل راهداری بازگشایی شد.

محسن خادمی روز پنجشنبه در گفت ‌و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: راه دسترسی این روستا به خاطر رانش زمین و باران شدید مسدود شده بود و تیم‌های راهداری اضطراری این شهرستان با استفاده از ادوات راهداری شامل لودر، گریدر و کمپرسی پس از ۱۰ ساعت توانستند راه‌دسترسی این روستا را بازگشایی کنند.

وی اضافه کرد: رانش زمین باعث شده بود بیش از ۵۰۰ متر از جاده این روستا زیر چندین تُن خاک و سنگ مدفون شود که عوامل راهداری توانستند با وجود بارش باران و سخت‌گذر و کوهستانی بودن، این مسیر را بازگشایی کنند. 

رییس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مهاباد گفت: امروز هم عوامل راهداری مشغول شن‌ریزی و ترمیم جاده این روستا هستند تا اقدامات پیشگیرانه لازم را برای جلوگیری از آبگرفتگی و تخریب دوباره این محور روستایی انجام دهند.

وی با اشاره به شروع طرح راهداری زمستانی از ۱۵ آذر امسال در این شهرستان افزود: هم‌اکنون در حال انباشت ۶ هزار تُن نمک و ماسه در راهدارخانه‌ها و تعمیر و تجهیز اداوات راهداری هستیم.

وی اضافه کرد: این مقدار نمک و ماسه علاوه بر راهدارخانه مرکزی، در سه راهدارخانه ثابت در روستاهای "کیتکه" (گردنه جواله‌ره‌شان)، "کله‌گاوی" ( گردنه زمزیران) در مسیر مهاباد - سردشت و "قره‌بلاغ" (مسیر مهاباد - بوکان) ذخیره‌سازی می‌شود.

رییس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مهاباد گفت: امسال برای تسریع در عملیات راهداری و برف‌روبی محورهای روستایی، ۲ راهداری سیار در گردنه "آفان" و گردنه "شیخان" این شهرستان نیز فعال خواهد شد.

وی اظهار داشت: برای اجرای طرح زمستانی امسال ۶۰ مامور راهداری و ۲۱ دستگاه انواع ماشین‌آلات سبک و سنگین راهداری در راهدارخانه‌های ثابت و سیار این شهرستان مستقر خواهند شد.

"خادمی" با اشاره به اینکه هم‌اکنون ۵۷ درصد راه‌های روستایی مهاباد آسفالت است گفت: این شهرستان با ۱۹۶ روستا در مجموع دارای ۶۰۱ کیلومتر راه روستایی است که از این مقدار راه ۱۱۰ روستا به طول ۳۴۰ کیلومتر آسفالت است.

وی افزود: راه دسترسی به ۸۶ روستای این شهرستان به طول ۲۶۱ کیلومتر نیز شوسه است و مهاباد از این لحاظ در بین شهرستان‌های همجوار از جمله نقده، پیرانشهر و اشنویه دارای بیشترین راه روستایی شوسه و خاکی است. 

روستای ۳۰ خانواری "گومه‌لیان" در بخش خلیفان و در ۲۵ کیلومتر غرب مهاباد و در مسیر جاده "حاجی‌مامیان" قرار دارد.

مهاباد دارای بیش از ۸۴۰ کیلومتر راه شامل ۲۳۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی و ۶۱۰ کیلومتر راه روستایی آسفالت و شوسه است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها