یزدی‌ها اسامی شهدا را برای نوزادان انتخاب می‌کنند

یزد- ایرنا- جانشین سپاه الغدیر یزد گفت: به منظور زنده نگه داشتن یاد و خاطره شهیدان، برای نخستین بار در کشور طرحی با همکاری ثبت‌احوال با عنوان «اسم شهید » در استان تهیه و برنامه‌ریزی شد که خانواده‌های علاقه‌مند نام شهدا را برای نوزادان خود انتخاب می کنند.

سرهنگ حسین زارع کمالی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح در راستای برگزاری کنگره چهار هزار شهید استان برنامه‌ریزی شده است و خانواده‌ها می‌توانند از محله و شهرستان محل سکونت خود نام یک شهید را انتخاب و اعلام کنند.

وی با اشاره به اینکه به خانواده متقاضی شناسنامه یادبود آن شهید تقدیم می‌شود، اظهار کرد: در این شناسنامه‌ نام شهید ، گلزار شهید و اطلاعات بیشتری از آن درج و زمانی که کودک بزرگ شد به راحتی بتواند با شهید هم‌نام خود ارتباط معنوی برقرار کند.

به گفته این مسوول، اسامی شهدا فقط مخصوص نوزادان پسر نیست و در استان ۲۶ شهید زن داریم که اسامی آنها منتشر می‌شود تا خانواده‌ها در صورت تمایل از این اسامی برای نامگذاری فرزندان دختر خود استفاده کنند و در فرهنگ ‌سازی زنده نگه داشتن یاد شهدا شریک باشند .

زارع کمالی ابراز امیدواری کرد که با اجرای طرح یادشده شاهد برقراری ارتباط معنوی فرزندان تازه متولد شده با شهدا و زنده نگه داشتن یاد و خاطره آنها باشیم و تا پایان برگزاری کنگره نام ۴۰۰ نوزاد استان به اسم شهدا متبرک می شود که اقدامی ارزشی، انقلابی و فرهنگی است .

وی یادآور شد: اسامی چهار هزار شهید استان و اطلاعات کامل این طرح در قالب بروشورهایی تهیه شد و به مراکز بهداشت و مطب‌های زنان و زایمان ۱۰ شهرستان استان ارایه می‌شود.

همچنین فرمانده سپاه الغدیر یزد ۲۴ شهریور ماه ۹۹  به ایرنا گفته بود: بخش عمده هزینه برگزاری کنکره سرداران و چهار هزار شهید استان که اوایل اسفند ماه امسال برگزار می شود به خاطر شرایط کرونایی و پیشگیری از آن صرف امور فرهنگی ، خدمات‌رسانی و کمک به مردم و نیازمندان می‌شود.

سرتیپ رضا پورشمسی اظهار کرد: بنابر تصمیم ستاد کنگره به یاد شهدای والامقام انقلاب اسلامی، بخش عمده هزینه‌ها که بیشتر آن از سوی مردم تامین می‌شود در راستای رفع برخی از نیازهای اقشار آسیب‌پذیر صرف می‌شود.

وی ادامه داد: در این مورد تامین چهار هزار سری کمک هزینه جهیزیه، کاشت چهار هزار اصله نهال، نوسازی چهار هزار خانه، ارایه چهار هزار مشاوره رایگان حقوقی، ترویج چهار هزار ازدواج آسان و حل چهار هزار پرونده حقوقی با همکاری مسوولان و نهادها و تشکل‌ها پیش‌بینی شده است .

یزد یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و مردم این استان  تاکنون چهار هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده‌اند. 

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha