سرفه و عطسه از راه های مهم انتقال ویروس کروناست

یاسوج- ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: از راه های مهم شیوع ویروس کرونا در فصول سرد ،انتشار ذرات تنفسی شکل گرفته بر اثر سرفه یا عطسه بوده که این ذرات در فصل سرما پایداری بیشتری دارند.

پرویز یزدان پناه روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به علت سکون هوا ،ذرات بیشتر در فضای آزاد و حتی بسته باقی می ماند و در پاییز و زمستان باید در انتظار فعالیت بیشتر این ذرات بود.

وی ادامه داد که در این وضعیت باید پروتکل های بهداشتی بخوبی رعایت شود که استفاده صحیح ماسک و رعایت فاصله اجتماعی از این جمله هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج افزود: شمار جانباختگان کرونا در استان به ۲۴۴ نفر رسیده است.

وی تصریح کرد: طی ۲۴ ساعت گذشته ۴ هم استانی بر اثر ابتلا به  ویروس کووید ١٩ جان خود را از دست دادند.

یزدان پناه ابراز داشت: هم اینک ۴۲۳ بیمار مشکوک و قطعی کرونایی در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد ۱۷۴ بیمار کرونایی قطعی بوده و ۲۷ بیمار در بخش های ویژه تحت درمان هستند.

وی ادامه داد: از مجموع مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد ۱۲۶۶۵ نفر بهبود یافته گزارش شده است.

 وی بیان کرد: از ۴۴۸ نمونه دریافت شده از آزمایشگاه سلولی و مولکولی یاسوج، ۶۰ درصد موارد مثبت و بیشترین موارد در شهرستان های بویراحمد(۵۰ درصد)، گچساران(۲۵ درصد)، کهگیلویه (۸ درصد)، باشت (۶درصد) و بقیه موارد در سایر شهرستان های استان بود.

وی تصریح کرد: ماسک زدن به شیوه صحیح، رعایت بهداشت فردی، رعایت فاصله فیزیکی و تهویه مناسب می تواند در کاهش روند انتقال بیماری نقش بسزایی داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج بیان کرد: در شرایط موجود که تجمعات عمومی کم شده است و محدودیت ها  بخوبی اجرا می شود نشست های خانوادگی می تواند راه اصلی انتقال ویروس به سایر اعضا خانواده و جامعه باشد.

وی تاکید کرد: لازم است افراد مشکوکی که از آنها تست انجام می شود تا مشخص شدن نتیجه در قرنطینه باقی بمانند و چنانچه نشانه های بالینی مبتلا شدن به کووید ١٩ را دارند به مدت حداقل دو هفته در قرنطینه بمانند و مواظب سرایت بیماری به اعضا خانواده خود باشند.

یزدان پناه ابراز داشت: همچنین بیمارانی که در قرنطینه می باشند چنانچه مشکلات تنفسی آنها بیشتر شود، تب آنها افزایش پیدا کند و سایر نشانه هایی که دلالت بر وخیم شدن وضعیت بیمار باشد باید به مراکز ۱۶ ساعته استان و یا بیمارستانهای کرونایی مراجعه نمایند تا در زمان مناسب بستری شوند و درمان های لازم را دریافت نمایند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =