۲۱ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۳۹
کد خبرنگار: 1385
کد خبر: 84107414
۱ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

تعداد کرسی‌ جمهوریخواهان در سنا به ۵۰ رسید

تهران- ایرنا- با پیروزی «دن سالیوان» نامزد جمهوریخواهان در انتخابات سنا شمار کرسی‌های این حزب در سنای آمریکا به ۵۰ رسید.

به گزارش ایرنا، رویترز چهارشنبه شب نوشت که سالیوان در ایالت آلاسکا رقیب خود «ال گراس» را شکست داد. گراس نامزد مستقل بود اما دموکرات ها از وی حمایت می‌کردند.

بدین ترتیب، شمار کرسی‌های جمهوریخواهان در سنا به ۵۰ رسید و بخت دموکرات‌ها برای کسب اکثریت این مجلس کاهش یافت.

دموکرات‌ها امیدوارند که بتوانند پنجم ژانویه (۱۶ دی)  در انتخابات میاندوره‌ای سنا ۲ کرسی ایالت جورجیا را از آن خود کنند.

دموکرات ها در انتخابات هفته گذشته یک کرسی سنا را در ایالت آلاباما از دست دادند اما ۲ کرسی را در آریزونا و کلرادو از جمهوریخواهان تصاحب کردند. دموکرات‌ها در مجموع ۴۸ کرسی از سنای ۱۰۰ نفره را در اختیار دارند.

درصورتی که دموکرات‌ها ۲ کرسی جورجیا در سنا را تصاحب کنند و تعداد کرسی‌های دموکرات‌ها و جمهوریخواهان برابر شود، «کامالا هریس» معاون رئیس جمهوری منتخب آمریکا به عنوان رئیس سنا می‌تواند در رای‌گیری‌ها، آرای برابر را بشکند.

در مجلس نمایندگان نیز دموکرات‌ها ۲۱۸ کرسی تصاحب کرده و اکثریت را از آن خود کرده اند و جمهوری‌خواهان نیز تاکنون برنده انتخابات ۲۰۱ کرسی در مجلس نمایندگان شده‌اند.

«جو بایدن» نامزد دموکرات‌ها شنبه شب با کسب ۲۹۰ رای الکترال در برابر تنها ۲۱۴ رای دونالد ترامپ، به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا انتخاب شد؛ اما ترامپ زیر بار پذیرش نتیجه انتخابات نمی‌رود. او ادعای فساد و تقلب در انتخابات را مطرح کرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha