توئیتر ملتهب از تب کرونا

تهران- ایرنا- هشتگ کرونا که در روزهای اخیر و پس از فروکش کردن تب انتخابات آمریکا در شبکه های اجتماعی، به فهرست ۵ هشتگ پربازدید توییتر فارسی راهی یافته بود، بار دیگر و همزمان با طرح موضوع احتمال تعطیلی تهران(پیش از رد شدن آن) با ۴۷۷۵ توییت، به ترند نخست توییتر فارسی تبدیل شد.

به گزارش روز شنبه ایرنا، با اوج گیری پیک سوم کرونا در هفته های اخیر، هشتگ کرونا به یکی از ترندهای ثابت در فضای مجازی تبدیل شده است، به طوریکه داده کاوه های ایرنا نشان می دهد؛ #کرونا در روز شنبه ۱۷ آبان؛ ترند نخست توییتر فارسی بوده است. این گزارش به واکاوی محتوای منتشر شده در سه شبکه اجتماعی پرکاربرد تلگرام، توییتر و اینستاگرام پرداخته و تحلیل محتوای پربازدیدترین پست ها و توییت ها در بازه زمانی ۱۷ تا ۲۳ آبان را مورد بررسی قرار داده است.

پربازدیدترین پست‌های تلگرام

کشتار میلیون ها راسو در دانمارک به بهانه مقابله با کرونا، یکی از پربازدید ترین محورهای موضوعی در خصوص کرونا در سایت های خبری و کانال های تلگرامی بوده است:دولت دانمارک از طرح این کشور برای کشتار بیش از ۱۷میلیون راسو برای جلوگیری از شیوع نوعی جهش یافته از ویروس کرونا از این حیوان به انسان خبر داده است. ویروس از راسو به انسان سرایت کرده که با نوع چینی اون فرق میکنه و تا حالا جون ۱۲ نفرو گرفت. دولت دانمارک فوری داره حیوانات رو نابود می‌کنه، چون اگه به دنیا سرایت کنه واکسنی که یکساله زحمت کشیدند، باید از نو شروع کنند.

همچنین یکی دیگر از کانال های تلگرامی درباره مهمترین دلایل شیوع کرونا و با اشاره به ازدحام در متروی تهران نوشت: بیشترین مشکل ما در زمینه بیماری کرونا، اجتماعات خانوادگی و دورهمی و عدم فاصله گذاری در آنهاست! وضعیت متروی تهران!

کانال دیگری به نقل از یکی از خبرگزاری های داخلی درباره افزایش تعداد جانباختگان کرونا در تهران نوشت:تهران عزادارترین شهر جهان! در تهران روزانه ۱۵۰ تا ۲۰۰ انسان به دلیل ابتلا به کرونا و آلودگی هوا کشته می‌شوند و این میزان تلفات در هیچ شهری در جهان وجود ندارد. اگر اقدامی نشود می‌تواند این عدد بالاتر هم برود.

کانال دیگری با انتقاد از وضعیت خطوط اتوبوسرانی و مترو و دامن زدن شیوع ویروس کرونا در ساعات پایانی نوشت:وضعیت بی‌آرتی ولی‌عصر تهران در ساعت ۱۹:۳۵ شب! با مصوبه ستاد مقابله با کرونا مقرر شده فعالیت خطوط اتوبوسرانی و مترو در ساعت ۸ شب خاتمه یابد و همین تصمیم منجر به ازدحام مردم در وسایل حمل و نقل عمومی شده است.

این کانال درمورد فراوانی و میزان شیوع کرونا در استان های مختلف کشور نوشت:۱۸ شهر سیاه شدند! عبور کرونا از خط قرمز؛ مرگ یک ایرانی در هر ۳ دقیقه. روند ابتلا و مرگ بر اثر کرونا در ۲۳ استان صعودی است و برخی شهرها در وضعیت فوق حاد کرونایی سیاه قرار گرفته‌اند.

یکی از کانال های پربازدید دیگر درباره علایم ابتلا به کرونا از قول یک کارشناس پزشکی نوشت:بیشتر از ۲۴ بار تنفس در دقیقه زنگ خطر کرونا است. عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی البرز: اگر تنفس فرد مبتلا به کرونا در یک دقیقه بیشتر از ۲۴ بار باشد (بالا و پایین رفتن قفسه سینه) و همچنین میزان اکسیژن خون بیمار کاهش یافته و زیر ۹۰ باشد زنگ خطر است و باید فوری به مراکز درمانی مراجعه شود. برای تشخیص علامت خطر در بیماران کرونایی باید بیمار در جایی آرام بنشیند و تعداد تنفس بیمار توسط فرد دیگری در یک دقیقه شمارش شود.

کشف واکسن کرونا یکی از مهمترین دغدغه مردم و کاربران در فضای مجازی به شمار می آید. یکی از کانال تلگرامی در این باره نوشت:شرکت «فایزر» واکسن کرونا تولید کرد! ترامپ رای نیاورد، واکسن کرونا در آمریکا ساخته شد و تا آخر همین ماه در آمریکا واکسن می‌زنند! شرکت‌های داروسازی فایزر و بیوتک می‌گوید واکسن کرونای این شرکت در بیش از ۹۰درصد موارد از انتقال کرونا پیش‌گیری کرده. این شرکت‌های آمریکایی می‌گوید واکسن کرونا که در مرحله سوم کارآزمایی بالینی است، در ۹۰درصد موارد، هفت‌روز پس‌ از تزریق نوبت دوم و ۲۸‌روز بعد از نوبت اول مصونیت به کرونا به‌دست آمده و در آخرین مرحله کارآزمایی بالینی هیچ عارضه جانبی جدی‌ هم نداشته. سازمان جهانی بهداشت نیز گفته آزمایش‌های واکسن فایزر بسیار مثبت است. ممکن است واکسن کرونا تا اسفندماه امسال وضعیت اپیدمیک را کاملا تغییر دهد.

پربازدیدترین توییت‌های توییتر

در توییتر فارسی در بازه زمانی ۱۷ تا ۲۳ آبان ماه بیش از ۴۵ هزار توییت منتشر شده است. بسیاری از این توییت ها به تجربه کاربران از ابتلا به ویروس کرونا بر می گردد و برخی نیز توصیه هایی برای رهایی از آن ارائه کردند:امروز مادربزرگ مهربانم در عرض ۲۴ ساعت بعد از شروع علائم به دلیل کرونا از دست دادم. هفته پیش داییم و ماه قبلش خاله جوانم به خاطر این بیماری فوت کردند. آنچه از خطر کرونا و ابتلای مردم و کادر درمان می نویسم هر روز با تمام وجود لمس میکنم. تنها راه کاهش تلفات، قرنطینه کامل کشور است.

در میان خبرهای ناخوش کرونایی، یکی از کاربران با اعلام خبرخوش فرزندخواندگی فرزندان بی سرپرست نوشت: خبرهای خوش از فرزندخواندگی در سال سیاه کرونا؛ ۱۳۰ دختر مجرد، کودک بی سرپرست به فرزندی گرفتند. ۷۵۰ کودک صاحب خانواده شدند. از میان آنها ۶۴ کودک دارای معلولیت و ۸۳ کودک دارای بیماری خاص و صعب العلاج بودند. درود بر شرفشان به ویژه دو گروه آخر خوش به حالشون که چنین روح بزرگی دارند.

یکی از کاربران در توییتی پر بازدید بهترین راه رهایی از ویروس کرونا را توسل به اهل بیت دانست و نوشت: بهترین فرصت برای درک نیاز جدّی و فقر ذاتی ما انسانها به حضرت #بقیة_الله ارواحنا فداه و استغاثه و التجا به کهف حصین حضرتش این زمان است که #کرونا ما را تهدید می‌کند.

کاربر دریگری با اشتراک گذاشتن تجربه ابتلای خود به کرونا نوشت: ظرف ۴ساعت کامل از پا افتادم، دقیق ۲عصر شروع شد و ساعت ۶با تب شدید و بدن‌درد و سردرد وحشتناک توی رختخواب بودم. تماس با پزشک گرفتم و قراره فردا برم برای تست کرونا. تجربه رو واستون خواهم نوشت، اگه شرایطم اجازه بده.

کاربر دیگری به ابعاد سیاسی شیوع ویروس کرونا اشاره کرد و درباره انتخابات امریکا نوشت: آنها که تا دیروز رای گیری پستی را به بهانه مقابله با ویروس کرونا به مردم تحمیل کردند، امروز طرفدارانشان را بی توجه به این اپیدمی به خیابان ها دعوت می کنند برای جشن شادی. #ترامپ کسی بود که برای حذفش می بایست جهانی را به ویروس و ترس آلود...

نمودار فراوانی توییت ها در فضای توییتر فارسی و در بازه زمانی مذکور در گراف زیر نشان داده ده است. نقط اوج این نمودار مربوط به روز ۲۰ آبان است که به گفته سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز اجرایی شدن تعطیلی مشاغل غیرضروری  از ساعت ۱۸ بعد از ظهر بوده است.

تعداد کل نتایج : ۴۵,۵۴۱
تعداد لایک: ۷۳۷,۳۲۸
تعداد ریتوئیت ها: ۷۴,۴۰۲

پربازدید ترین پست های اینستاگرام

در گذشت یکی از معلمان دبستانی در اثر ابتلا به کرونا در اینستاگرام با استقبال کاربران این شبکه اجتماعی روبرو شد: مریم اربابی به دلیل ابتلا به بیماری کرونا در بیمارستان بستری شده است، در حال آموزش آنلاین به شاگردانش است. او در اثر بیماری کرونا در گذشت. ‌بسیاری از کاربران با بازنشر این عکس، کار این معلم را نشانه فداکاری و عشق او به تدریس می‌دانند. وزارت آموزش و پرورش ایران درگذشت مریم اربابی را تسلیت گفت.

دکتر رضوان حکیم زاده معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش و پرورش نیز  در واکنش به این رویداد تلخ نوشته است: خبر درگذشت همکار گرانقدر سرکار خانم مریم اربابی آموزگار دبستان شاهد ریحانه شهرستان گرمه موجب تالم و تاثر فراوان شد. تصویر این آموزگار فداکار که علی‌رغم بیماری سخت و در تخت بیمارستان با دغدغه‌ای فراوان پیگیر یادگیری دانش‌آموزانش بود نمایانگر فداکاری انسان‌های وارسته‌ای است که شکوه نام معلمی را معنا می‌بخشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =