ایران و سوریه راههای اجرایی همکاری‌ها در زمینه آب را بررسی کردند

تهران - ایرنا- معاون آب و آبفای وزارت نیرو و معاون وزارت منابع آب سوریه راهکارهای اجرایی کردن تفاهم‌نامه همکاری‌های بین دو کشور در زمینه آب و آبفا مورد بحث و بررسی قرار دادند.

به‌گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، معاون آب و آبفای وزیر نیروی ایران و معاون منابع آب سوریه به صورت ویدئو کنفرانسی با یکدیگر دیدار کردند.

در این دیدار "قاسم تقی زاده خامسی"  به معرفی توانمندی‌های بخش آب و آبفای جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های اجرای طرح‌های بزرگ تأمین، انتقال و تصفیه آب و فاضلاب، ساخت تجهیزات پمپاژ، آب شیرین کن‌ها، انتقال آب از دریا و بازیافت آب پرداخت.

در ادامه "الاحرس" معاون وزارت منابع آب سوریه علاقه‌مندی این کشور را به بهره‌گیری از توانمندی‌های ایران در صنعت آب و فاضلاب ابراز کرد.
بر اساس  تفاهم نامه امضا شده بین کشور ایران سوریه، حل و فصل مشکلات شرکت‌های ایرانی فعال در پروژه‌های آب و فاضلاب سوریه در سریعترین زمان ممکن نخستین بند این تفاهم نامه است.  
طرف سوری با اعلام این مطلب که "حسین عرنوس" نخست‌وزیر سوریه که قبلاً وزیر منابع آب این کشور نیز بوده، خودپیگیر این موضوع است، ادامه داد: با دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص مشکلات و چالش‌های موجود به طور مکتوب، طرف سوری اقدام جدی برای حل و فصل موانع پدید آمده را بعمل خواهد آورد.  

همکاری در زمینه‌های طراحی و اجرای سدها، شبکه‌های آبیاری و زهکشی، احداث خطوط انتقال آب در کشور سوریه با استفاده از ظرفیت بخش‌های خصوصی و دولتی، طراحی و ساخت تصفیه‌خانه‌های فاضلاب و شبکه‌های انتقال و توزیع آب و آب شیرین‌کن‌ها در کشور سوریه، اجرای طرح های تحقیقاتی و پژوهشی با همکاری موسسه تحقیقات آب، تبادل تجربیات در زمینه  مدیریت  منابع آب حوضه های آبریز از مفاد مهم این تفاهم نامه بودکه طرف سوری علاقه مندی خود را برای اجرای هر چه سریع‌تر آن اعلام کرد.

براساس این تفاهم‌نامه طرفین با تشکیل کمیته مشترک راهبری به ریاست معاونین ذی‌ربط وزرای دو کشور هر سه ماه یک بار با تشکیل جلسه ها، پیشبرد مفاد این تفاهم‌نامه را پیگیری و ارزیابی خواهند کرد.  

در این ارتباط مقرر شد طرف سوری ظرف ۱۵ روزآینده اولویت‌ها و نیازهای خود را اعلام کند.

صدور خدمات فنی و مهندسی به کشور سوریه و ارتقاء فعالیت شرکتهای مرتبط، یکی از اهداف این تفاهم نامه است.

به گزارش ایرنا، ۱۳ آذر پارسال «رضا اردکانیان»  در حاشیه دیدار با وزیر منابع آبی جمهوری عربی سوریه در محل وزارت نیرو در جمع خبرنگاران افزود: تلاش می‌کنیم تا زمان حضور این مقام سوری در کشورمان، چارچوب یک یاداشت تفاهم در این خصوص آماده شده و تا فردا به امضای طرفین برسد.

عضو هیات دولت ادامه داد: امضای این یاداشت تفاهم می‌تواند سازو کاری برای مشارکت شرکت‌های ایرانی در بخش‌های سدسازی، نیروگاه‌های برق آبی و ساخت تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب ایجاد کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =