کارآفرینان با استخدام دانش‌آموختگان دانشگاه،معافیت بیمه‌ای بگیرند

شیراز- ایرنا- مدیر کل تعاون کار و رفاه اجتماعی فارس گفت: برای اولین بار در استان فرصتی طلایی ایجاد شده تا کارآفرینان با استخدام فارغ‌التحصیلان دانشگاهی از مشوق‌های ویژه بیمه‌ای بهره‌مند شوند.

به گزارش دریافتی چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی این اداره کل، سهراب مختاری افزود: اعمال مشوق‌های بیمه کارفرمایی براساس موضوع بند الف تبصره ۱۸ قانون بودجه سنواتی برنامه ششم توسعه و در چارچوب سیاست‌های اقتصاد مقاومتی با هدف تحرک بخشی به بازار کار صورت می‌گیرد.
وی ادامه داد: با توجه به پیگیری‌های انجام شده و بر اساس اصلاحیه دستورالعمل اجرایی بخشنامه مشوق‌های بیمه‌ای، سهم اشتغال کارگاه‌های اقتصادی بخش خصوصی و تعاونی استان فارس از محل مشوق‌های بیمه ای جدید ۸۴۰ نفر است.
او اظهار داشت: این طرح به منظور حمایت از کارفرمایان و صاحبان کسب و کارهای آسیب دیده از شیوع ویروس کرونا و ایجاد اشتغال با ترغیب و تشویق کارفرمایان کارگاه‌های تولیدی و خدماتی به استفاده از نیروی کار جدید تهیه و ابلاغ شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس اضافه کرد: کارفرمایان کارگاه‌ها و موسسه‌های مشمول این دستورالعمل، در صورت بکارگیری نیروی کار جدید، مشمول استفاده از مشوق‌های بیمه‌ای حداکثر به مدت ۲ سال خواهند بود.
مختاری گفت: افرادی که از مزایای دوره مقدماتی طرح کارورزی (دوره سه ماهه) در کارگاه‌ها و موسسه‌های مشمول دستورالعمل اجرایی طرح استفاده کرده‌اند، حداکثر تا ۲۱ ماه می‌توانند از مشوق بیمه‌ای بهره مند شوند.
او افزود: از زمان اجرای طرح کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی در مرداد ۹۶ و مشوق‌های بیمه‌ای سهم کارفرما از دهم آبانماه امسال، تاکنون استان فارس رتبه نخست عملکرد را در بین اداره‌های تعاون کار و رفاه اجتماعی استان‌ها در سراسر کشور دارا بوده است.
وی بیان کرد: در این طرح، مشوق بیمه‌ای معادل حق بیمه سهم کارفرما به علاوه سه درصد سهم بیمه بیکاری (در مجموع به میزان ۲۳ درصد حداقل دستمزد تعیین شده از سوی شورای عالی کار) در نظر گرفته شده است.
مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی فارس اظهار داشت: در چارچوپ این دستورالعمل، ماهانه مبالغ از سوی دولت به حساب کارفرما واریز می‌شود و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و واحدهای استانی و شهرستانی این وزارتخانه وظیفه نظارت بر اجرای طرح را بر عهده‌ دارند.
مختاری گفت: مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر، حداکثر ۳۸ سال سن که مدت زمان خدمت وظیفه به حداکثر سن افراد ذکور اضافه می‌شود، ثبت نام در سامانه (کارورزی) و داشتن سابقه بیمه تامین اجتماعی که حداکثر از ۳۶ ماه تمام کمتر باشد از شرایط احراز نیروی کار جدید در این دستورالعمل است.
او ادامه داد: یکی از شرایط برخورداری کارفرما از مشوق بیمه‌ای در این دستورالعمل داشتن مجوز فعالیت از مراجع رسمی کشور و داشتن کد بیمه کارگاهی و ثبت نام در سامانه کارورزی است.
وی افزود: افراد دارای مدرک تحصیلی لیسانس و بالاتر بیکار شده از کارگاه‌های به شدت آسیب دیده از بیماری کرونا از ماده فوق مستثنی هستند و امکان بازگشت به شغل قبلی یا جذب در سایر واحدهای اقتصادی و بهره‌مندی کارفرما از مشوق بیمه کارفرمایی موضوع این دستورالعمل را دارند.
مختاری گفت: در صورت جابه جایی نیروی کار جدید بین کارگاه‌های مشمول این دستورالعمل مدت زمان برخورداری کارفرما از مشوق بیمه‌ای به ازای فرد جایگزین در مجموع از سقف حداکثر ۲ سال نباید تجاوز کند و جذب نیروی کار جدید به جای نیروی اخراجی، مستعفی یا ترک‌کار کرده نیز مشمول استفاده از مزایای این دستورالعمل نخواهند بود.
وی گفت: بیکاران و کارفرمایان به طور جداگانه می‌توانند با مراجعه و ثبت نام در سامانه http://moshavegh.mcls.gov.ir ثبت نام کنند و از مزایای این طرح بهره مند شوند.
مختاری افزود: افراد جویای کار متقاضی و واجد شرایط که در سامانه مذکور ثبت نام کنند به کارفرمایان و کارآفرینان معرفی خواهند شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =