تبعیض علمی تهدیدی جدی برای صلح جهانی است

تهران - ایرنا - شرکت کنندگان در کنفرانس «آپارتاید علمی؛ صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی» در بیانیه‌ای خواستار رفع تحریم‌های علمی و گسترش همکاری علمی در جهان شدند و تبعیض علمی را تهدیدی جدی برای صلح جهان عنوان کردند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی مجمع جهانی صلح اسلامی، شرکت کنندگان در کنفرانس مجازی «آپارتاید علمی؛ صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی» که همزمان با «روز جهانی علم در خدمت صلح و توسعه» برگزار شد، اعلام کردند: یکی از مهمترین ابعاد عدالت و شاید پیش نیاز آن برای صلح و توسعه در جهان امروز، «عدالت علمی» است که نه تنها با محدودیت و آسیب ساختاری روبروست بلکه مظاهر نوینی از «آپارتاید علمی و فناوری» است که امروزه جهان با آن مواجه شده است.

این بیانیه تاکید کرد: صلح، توسعه همه‌جانبه و برقراری عدالت، آرزو و مطالبۀ همه ملت هاست که لازمۀ کمال زندگی فردی و اجتماعی انسان ها و پیش نیاز نیل به سعادت حقیقی بشریت است.

شرکت کنندگان در این کنفرانس مجازی با بیان اینکه امکان رسیدن به صلح واقعی و توسعه همه‌جانبه، بدون توجه به عدالت میسر نمی شود، خاطرنشان کردند: افکار عمومی در جهان، صلح و عدالت را به عنوان یک نسخه نجات‌بخش و راه رسیدن به توسعه همه‌جانبه، از رهبران، روسای کشورهای جهان و سازمان های جهانی به صورت جدی مطالبه کنند.

در این بیانیه آمده است: عدالت علمی متضمن خودداری از ایجاد محدودیت برای توسعه دانش و علوم بشری از یک سو و لزوم التزام عملی بازیگران و نهادهای بین‌المللی به توسعه و تسهیل همکاری‌های علمی و فناوری است که در پرتو آن، ضمن قرار گرفتن علم و فناوری در خدمت بشریت، دستیابی به لوازم تعالی و کمال انسانی میسر شود.

شرکت کنندگان در کنفرانس مجازی «آپارتاید علمی؛ صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی» با بیان اینکه محدودیت و تحریم علمی و فناوری، از جمله اقدامات نظام سلطه علیه صلح و عدالت در جهان است، تاکید کردند: باتوجه به شرایط ناشی از بیماری کرونا و گسترش سریع و جهانی آن، رفع تحریم های علمی و همکاری علمی در جهان بیش از پیش ضروری است.

در این بیانیه آمده است: انتظار داریم همه نخبگان، آزادیخواهان، آزاداندیشان، سازمان های مردم‌نهاد و مراکز علمی و دانشگاهی ضمن ارائه نظرات سازنده در مقابله با آپارتاید علمی صورت گرفته در جهان، تمام تلاش خود را برای رفع هرگونه تبعیض و نابرابری از جمله آپارتاید علمی مبذول کنند.

شرکت کنندگان در کنفرانس مجازی «آپارتاید علمی؛ صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی» خاطرنشان کردند: انتظار می رود در شرایط کنونی که همه انسان ها در جهان درگیر شیوع ویروس کرونا هستند و بشر دچار آلام بی شماری است، بهره مندی از دانش و خدمات پزشکی بدون محدودیت و اولویت دراختیار همگان قرار گیرد و بهره مندی از آن عمومی شود.

امضاکنندگان این بیانیه نگرانی خود را از آپارتاید علمی و تبعیض های صورت گرفته از جانب قدرت های بزرگ  به ویژه در رابطه با کشورهای جهان سوم، ابراز داشته و ضمن تأکید بر عدالت علمی، هر گونه تبعیض علمی را موجب عداوت میان انسانها و تهدیدی جدی برای صلح میان ملت ها عنوان کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =