برنامه‌های هفته کتاب در کردستان مجازی برگزار می‌شود

سنندج - ایرنا - مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان با اشاره به آغاز بیست و هشتمین دوره هفته کتاب و کتابخوانی جمهوری اسلامی، گفت: بدلیل شیوع ویروس کرونا، برنامه‌های پیش‌بینی شده برای این هفته در استان مجازی برگزار می‌شود.

محمد مخدومی شامگاه چهارشنبه در نشست خبری که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: یکی از برنامه‌های این هفته عضویت رایگان در کتابخانه‌های عمومی است و با توجه به محدودیت‌های کرونایی عضویت رایگان به صورت مجازی و از طریق سایت www.samanpl.ir انجام می‌شود.

وی افزود: علاقمندان با مراجعه به سایت سامان و درخواست عضویت پیش ثبت نام در کتابخانه‌های عمومی، فرم اطلاعات لازم را در سامانه وارد کرده و با مناسب شدن شرایط و بازگشایی کتابخانه‌ها می‌توانند با مراجعه به کتابخانه متبوع خود، کارت عضویت را دریافت کنند.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان یادآور شد: در حال حاضر و با توجه به وضعیت قرمز استان مطابق دستور ستاد پیشگری از کرونا، کتابخانه‌های عمومی استان تعطیل است و خدمات این نهاد فرهنگی تنها به صورت مجازی ارائه می‌شود.

وی با بیان اینکه تمرکز برنامه‌های هفته کتاب در فضای مجازی است و علاقمندان می‌توانند از این طریق برنامه‌ها را رصد کنند و یا در آن‌ها مشارکت داشته باشند، گفت: برگزاری نشست‌های کتاب‌خوان به صورت مجازی از طریق صفحات اینستاگرام و اسکای‌روم، قصه‌گویی، رونمایی از کتاب، نقد کتاب، جمع‌خوانی و برگزاری نمایشگاه از دیگر برنامه‌های پیش‌بینی شده است.

مخدومی اضافه کرد: همچنین ویژه برنامه روز کتاب، کتابخوانی و کتابدار در راستای تجلیل از برگزیدگان و فعالان عرصه کتاب و کتابخوانی روز سه‌شنبه ۲۷ آبان از طریق اسکای روم برگزار می‌شود.   

وی با اشاره به نقش مهم کتاب و کتابخوانی در توسعه فرهنگی، افزود: تمام تلاش متولیان حوزه کتاب نهادینه کردن فرهنگ مطالعه و ارتقای بصیرت و آگاهی در جامعه است و در این راستا از تمام ظرفیت‌ها استفاده می‌شود.

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی کردستان با بیان اینکه سرانه فضای مطالعه در استان ۱.۳ متر مربع به ازای ۱۰۰ نفر است، تاکید کرد: این میزان در مقایسه با میانگین کشوری پایین تر است.

وی زیربنای کتابخانه‌های عمومی در  استان را ۲۱ هزار مربع اعلام کرد و یادآور شد: عملیات ساخت هفت پروژه در شهرستان‌های سنندج، دهگلان و قروه به دلیل نبود اعتبار متوقف است و یا به کُندی پیش می‌رود.

مخدومی اضافه کرد:تعداد منابع موجود در کتابخانه‌های عمومی استان ۸۰۲ هزار نسخه است ‌و در سال‌های اخیر اقدامات بسیار خوبی در خصوص خرید منابع بومی و کُردی انجام شده و کمبودها در این بخش تا حدودی برطرف شده است.

وی از فعالیت ۳۰ باب کتابخانه عمومی مشارکتی در استان خبر داد و اظهار داشت: این کتابخانه‌ها در روستاها با همکاری دهیاری ها و شوراهای اسلامی و در شهرها با همکاری سازمان ها و ادارات  راه اندازی می‌شود و می تواند نقش مهمی در ترویج فرهنگ مطالعه داشته باشند.

در حال حاضر ۵۱ باب کتابخانه عمومی با ۴۲ هزار عضو در استان  کردستان فعال است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =