۲۱ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۵۷
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84107322
۲ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

جانسون ترامپ را رئیس جمهوری سابق خواند

لندن – ایرنا – نخست وزیر انگلیس به رغم ادعای جنجال برانگیز دونالد ترامپ درباره تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا او را رئیس جمهوری سابق این کشور خواند.

به گزارش ایرنا، بوریس جانسون روز چهارشنبه این مطلب را در نشست پارلمانی پرسش و پاسخ از نخست وزیر و در پاسخ به این پرسش نماینده‌ای مطرح کرد که آیا برای ترامپ که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری را نمی‌پذیرد توصیه‌ای دارد؟

وی گفت: من با رئیس جمهوری سابق آمریکا رابطه خوبی داشته و دارم و از این بابت پشیمان نیستم. این وظیفه تمام نخست وزیران انگلیس است که با کاخ سفید رابطه خوبی داشته باشد.  

او در عین حال به تماس تلفنی دیشب (چهارشنبه) خود با جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا اشاره کرد و افزود؛ از اینکه در بسیاری از حوزه‌ها قادر خواهیم بود با دولت بایدن اهداف مشترکی را دنبال ‌کنیم به ویژه اینکه (دیشب) درباره برنامه‌های او پیرامون کنفرانس تغییرات آب‌وهوایی گلاسکو رایزنی کردم خرسندم.

جانسون و بایدن دیشب با یکدیگر تلفنی گفت و گو و درباره روابط دوجانبه و تحولات بین‌المللی رایزنی کردند. به گزارش دفتر نخست وزیری انگلیسی، دو طرف درباره روابط نزدیک و طولانی دو کشور گفت‌وگو و بر لزوم توسعه همکاری‌ها در حوزه مسائل تجاری و امنیتی تاکید کردند.

جو بایدن شنبه شب با کسب ۲۹۰ رای الکترال در برابر تنها ۲۱۴ رای دونالد ترامپ، به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا انتخاب شد؛ اما ترامپ زیر بار پذیرش نتیجه انتخابات نمی‌رود. او ادعای فساد و تقلب در انتخابات را مطرح و خود را برای دور دوم ریاست جمهوری آماده می‌کند.

جانسون و ترامپ تاکنون از روابط حسنه‌ای برخوردار بوده به طوریکه رئیس جمهوری آمریکا سال گذشته از نامزدی جانسون برای پیروزی در انتخابات انگلیس حمایت کرد و گفته می‌شود دو طرف با داشتن شماره تماس مستقیم یکدیگر به طور پیوسته در ارتباط هستند. بایدن هم پیش از پیروزی در انتخابات، نخست وزیر انگلیس را کپی برابر اصل ترامپ توصیف کرده بود.

اما اینک مواضع او در قامت رئیس جمهوری آمریکا، درحالی برای طرف انگلیسی حائز اهمیت است که دوره گذار خروج لندن از اتحادیه اروپا کمتر از ۱۰ هفته دیگر به پایان می‌رسد و این کشور برای جبران خسارت‌های اقتصادی ناشی از این رویداد مهم، چشم به قراردادهای سرشار تجاری با دولت آمریکا بسته است.

ترامپ پیشتر به جانسون وعده داده بود که پس از خروج کامل انگلیس از اتحادیه اروپا، قراردادهای مهم بزرگ تجاری با لندن منعقد خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =