رفع انحصار از حوزه دیتای زیرساخت

تهران - ایرنا - وزیر ارتباطات گفت: تا پایان دولت اقداماتی برای برداشتن انحصار در حوزه دیتا انجام تا شرکت ارتباطات زیرساخت مانند صدا و سیما و مخابرات انحصاری عمل نکند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، «محمد جواد آذری جهرمی» در مراسم آنلاین تکریم از معاون سابق برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و همچنین معارفه معاونان جدید خود به صورت آنلاین با اشاره به همکاری خود با سیروس موثقی از شرکت ارتباطات زیرساخت، گفت: در آن زمان شرکت ارتباطات زیرساخت به دلیل خصوصی سازی مخابرات و عدم تعیین حدود ها وضعیت نامشخص و ساختار نامناسبی داشت و خدمت رسانی مناسبی به اپراتورها انجام نمی‌شد.

وی، عدم توجه به مشتری و شفافیت در ساختار را از مشکلات آن زمان این شرکت عنوان کرد و افزود: برای تغییر نگاه و حرکت به سمت مشتری مداری و توسعه شبکه نیاز به یک تغییر بزرگ در شرکت ارتباطات زیرساخت احساس می شد.

آذری جهرمی با اشاره به رفع انحصار از شرکت ارتباطات زیرساخت، افزود: با این رفع انحصار از تبدیل این شرکت به یک صدا و سیما و مخابرات دیگر جلوگیری شد و تا پایان این دولت اقداماتی برای برداشتن انحصار در حوزه دیتا نیز انجام می شود.

وزیر ارتباطات به حضور سیروس موثقی به عنوان معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی وزارت ارتباطات در زمان شروع مسوولیت خود در این وزارتخانه اشاره کرد و گفت: بر اساس قانون برنامه ششم توسعه باید رشد ۲ و نیم برابری بازار ICT محقق می شد در صورتی که ما مشکل تامین منابع، نرخ ارز و عدم توسعه مناطق محروم را نیز داشتیم.

وی به برنامه ریزی دقیق و خلاقانه در وزارت ارتباطات برای رسیدن به این اهداف اشاره کرد و افزود: با وجود مشکلات بسیار درآمد این حوزه در حدود ۹۶ درصد محقق شد و همچنین توسعه روستایی با شتاب فزاینده ای در حال پیشرفت است و بازار حوزه ICT نیز از ۲۰ هزار میلیارد تومان در سال ۹۵ به حدود ۴۵ هزار میلیارد رسیده که نشان می‌دهد رشد ۲ و نیم برابری در این بازار محقق شده است.

وی درباره استفاده درست از منابع نیز افزود: اینکه دولت پول بدهد و مدیر خرج کند هنر نیست، مدیر باید با منابع محدود با خلاقیت و برنامه‌ریزی درست و دقیق بتواند به اهداف سازمانی خود برسد.

آذری جهرمی، تدوین برنامه اقتصاد دیجیتال را یکی دیگر از اقدامات حوزه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبری وزارت ارتباطات عنوان کرد و گفت: این برنامه برای تصویب به شورای عالی فضای مجازی و دولت ارائه شده است.

وی، مدیریت منابع ارزی، توجه به معیشت پرسنل پست، تغییر ساختارسازمان فناوری اطلاعات و پست بانک برای تبدیل به سازمان های توسعه ای را از دیگر اقدامات سیروس موثقی در معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی این وزراتخانه عنوان کرد.

آذری جهرمی از موثقی به عنوان یک دوست، برادر و همکار یاد کرد که امیدوار است سالیان سال مانند ستاره ای در آسمان ICT ایران بماند و به مردم و کشور خود خدمت کند.

وی به زمان ۳۰۰ روزه از باقی مانده این دولت اشاره کرد و از معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی جدید خود خواست که بخش نظارت این معاونت را فعال‌تر کند و در روزهای باقی مانده دولت به صورت ریز به اجرای برنامه ها و  تکالیف سازمان‌های تابعه نظارت کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =