عامری: آپارتاید علمی مانع تحقق صلح عادلانه است

تهران-ایرنا- دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی گفت: علم دستاوردی همگانی و متعلق به همه اقوام و ملت‌هاست و همگان حق بهره‌مندی از آن را به صورت عادلانه دارند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی مجمع جهانی صلح اسلامی، داود عامری در افتتاحیه دومین کنفرانس وبیناری آپارتاید علمی، صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی، صلح و عدالت را یکی از آرمان‌های بزرگ بشری دانست که ساختارها و قوانین وضع شده بشر در جهت تحقق آن با موفقیت همراه نبوده است.

دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی، نبود تعاریف دقیق و مورد اتفاق کارشناسان و نخبگان جهان در حوزه صلح و عدالت، بی‌توجهی به نقش عدالت در ساخت صلح و پایداری آن، بی توجهی به مسئولیت‌ها و نقش نخبگان و سازمان های مردم نهاد در نهادینه کردن
صلح و عدالت درجهان، نبود نگاه همه‌جانبه به صلح و عدالت و ضعف در تحلیل و آسیب شناسی اقدامات را علل شکست تلاش‌ها در حوزه ایجاد صلح عادلانه ارزیابی کرد.

عامری، عدالت علمی را یکی از مفاهیم مهمی عنوان کرد که در نگاه همه جانبه به صلح و عدالت مغفول مانده و افزود: عدالت علمی در توسعه جوامع و بهره مندی آنها از فرصت‌ها در جهان بسیار مهم و اساسی است.

وی با بیان اینکه علم دستاوردی همگانی و متعلق به همه اقوام و ملت‌هاست و همگان حق بهره‌مندی از آن را به صورت عادلانه دارند، تبعیض علمی( آپارتاید علمی) سرمایه‌گذاران، شرکت‌های چندملیتی و بعضی از قدرت‌ها و دولت‌ها را غیرقابل قبول عنوان کرد.

دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی، تحریم‌های علمی و فناوری اعمال شده در حوزه‌های انرژی هسته‌ای و دارویی علیه برخی کشورها و به ویژه خودداری برخی دانشگاهها و مراکز علمی از تبادل اطلاعات به خصوص در جریان شیوع بیماری کرونا را از نمونه های تبعیض علمی عنوان کرد.

دومین کنفرانس آپارتاید علمی، صلح، عدالت، امنیت و سلامت جهانی (به صورت مجازی) با حضور جمعی از رییسان دانشگاهی، علمی و مسئولان کشور آغاز به کار کرد.

در افتتاحیه این کنفرانس، داود عامری دبیر کل مجمع جهانی صلح اسلامی و علی اکبر صالحی رییس سازمان انرژی اتمی و معاون رییس جمهوری سخنرانی کردند.این کنفرانس با هدف تبیین ارتباط علم و فناوری با توسعۀ صلح، عدالت امنیت و سلامت جهانی  و همچنین تبیین وضعیت عدالت علمی در نظام جهانی برگزار شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =