۲۰ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۹:۱۱
کد خبرنگار: 744
کد خبر: 84107206
۰ نفر

برچسب‌ها

نوآوری و دیگر هیچ

مسعود توفیقی | مدیرعامل مؤسسه علوم و فنون کیش و مدیر مرکز نوآوری کیش
نوآوری و دیگر هیچ

مؤسسه آموزشی علوم و فنون کیش وابسته به سازمان منطقه آزاد کیش در سال ۱۳۶۷ با هدف آموزش ملوانان و دریانوردان به نام "علوم و فنون دریایی صیادی کیش" آغاز به کار کرد.

در ادامه با توجه به نیاز کشور، آموزش زبان‌های خارجی را در برنامه خود قرار داد و  اکنون با بیش از ۱۳۰ شعبه در سراسر ایران، یکی از بزرگترین مراکز آموزش زبان‌های خارجی در کشور محسوب می‌گردد. در حال حاضر مأموریت و رسالت مؤسسه عمدتاً در سه محور آموزشی، پژوهشی و نوآوری متمرکز است.

 حوزه آموزش

در حوزه آموزش زبان‌های خارجی، برند آموزش زبان کیش در خانواده‌های ایرانی نامی آشناست. با شیوع ویروس کرونا و تعطیلی مدارس و آموزشگاه‌ها لزوم برگزاری کلاس‌های آنلاین و به روز نگه‌داشتن سطح دانش جوانان به خصوص در حوزه زبان امری ضروری شده و با مزیت‌های جالب توجهی که این شیوه آموزشی برای مخاطبان فراهم آورده بستری مناسب برای فراگیری ایجاد کرده است. لذا  از ابتدای سال ۱۳۹۹ با راه‌اندازی پلتفرم آموزش آنلاین و استفاده از ظرفیت‌های آموزشی مؤسسه و حضور اساتید برجسته، این دوره‌ها در فصل‌های بهار، تابستان و پاییز با شرکت هزاران زبان آموز  از سراسر کشور برگزار شده است. با توجه به طیف وسیع مخاطبان، در حال حاضر کلاس‌های آنلاین مؤسسه هم به‌صورت خصوصی و هم به‌صورت عمومی و البته با ظرفیت محدود و مکالمه ‌محور برگزار می‌شود.

مؤسسه علوم و فنون کیش همچنین در برگزاری دوره‌های تربیت مدرس حضوری و آنلاین، دوره‌های آموزشی ویژه مدارس و سازمان‌ها و همچنین تولید محتوای آموزشی در قالب پادکست، مقاله و ویدئوهای آموزشی با موضوعات مختلف از آموزش زبان در سفر تا موضوعات کاربردی دیگر همت گمارده است.

مؤسسه علوم و فنون کیش علاوه بر برگزاری دوره‌های آموزش زبان، دوره‌های فنی -حرفه‌ای در شاخه‌های مختلف، دوره‌های آموزشی حوزه گردشگری، مدیریت کسب و کار، آموزش فرهنگ کیشوندی و همچنین دوره‌های ضمن خدمت کارکنان سازمان منطقه آزاد کیش از دیرباز توسط مؤسسه علوم و فنون کیش برگزار می‌شده و  درحال‌حاضر نیز به‌صورت آنلاین در حال برگزاری است.

 حوزه پژوهش

این مؤسسه علاوه بر حوزه آموزش، تهیه طرح‌های پژوهشی و تحقیقاتی منطقه آزاد کیش را نیز برعهده دارد.

طرح‌های متعددی در حوزه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، زیست محیطی و غیره انجام شده و برخی دیگر نیز در حال پیگیری و انجام است. برخی از آنها عبارتند از: طرح تدوین آیین‌نامه مهاجرت منطقه آزاد کیش، طرح نیمرخ و اطلس اجتماعی جزیره کیش، طرح جامع مطالعات شهر هوشمند کیش، طرح پیمایش مصرف کالاهای فرهنگی، طرح سنجش کیفیت مدارس، طرح پایش سلامت روان، بررسی پیامدهای کرونا در جزیره کیش، طرح تبیین الگوی مدیریتی، تنظیم سند ارتقای زنان کیش و طرح پایش منابع آب.

 حوزه نوآوری

سومین محور فعالیت مؤسسه علوم و فنون کیش که در یک سال گذشته قوت گرفته است ارائه خدمات چرخه ایده تا محصول نوآوری و تجاری‌سازی فن‌آوری و حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان و استقرار آن‌ها در مرکز نوآوری کیش است. این مؤسسه در واقع بهره بردار مرکز نوآوری کیش است. تاکنون بیش از ۴۰ شرکت دانش‌بنیان پس از مصاحبه و ارزیابی بیش از ۱۵۰ درخواست از شرکت‌های متعدد، در این مرکز مستقر شده‌اند و تعداد دیگری نیز در حال ارزیابی جهت استقرار هستند.

 فلسفه وجودی مرکز نوآوری کیش

 باعنایت به تأکید مدیرعامل محترم سازمان منطقه آزاد کیش درخصوص ایجاد تحول بنیادی در جزیره کیش و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان و اکوسیستم نوآوری و توجه ویژه به اقتصاد مبتنی بر دریا و هوشمندسازی جزیره، مؤسسه علوم و فنون کیش با آماده سازی ساختمان مرکز نوآوری کیش در راستای حمایت از فعالیت‌های نوآورانه و استارت‌آپی، گام‌های مؤثر و ارزشمندی را برداشته است که امید است با حضور شرکت‌های دانش‌بنیان، خلاق صادراتی، استارت‌آپ‌ها، شتاب‌دهنده‌ها و صندوق‌های ریسک پذیر در این مرکز، جزیره کیش به‌عنوان نقطه اتصال ملی و بین‌المللی و نقطه عطفی برای پایلوت در سایر مناطق آزاد و در سطح کشور معرفی گردد. این اتفاق با همکاری و همراهی مؤثر معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری در پی تفاهم نامه سه‌جانبه این معاونت و سازمان منطقه آزاد کیش و صندوق نوآوری و شکوفایی می‌باشد.

مؤسسه علوم و فنون کیش به‌عنوان بازوی آموزشی، پژوهشی و فن‌آوری سازمان منطقه آزاد کیش و هدایت‌کننده فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در راستای برطرف کردن نیازهای جزیره زیبای کیش ایفای نقش می‌کند و به نوعی ارتباط دهنده این شرکت‌های نوآور و خلاق با نیازهای سازمان منطقه آزاد کیش و جزیره زیبای کیش می‌باشد.

 راهبرد و چشم‌انداز مرکز نوآوری کیش

بر مبنای شرایط جغرافیایی جزیره زیبای کیش و مختصات و مشخصات اجتماعی و اقتصادی جزیره در جنوب ایران و با عنایت به نظر دولت در توسعه نوار ساحلی جنوب و جزایر، شرکت‌هایی که دانش‌بنیان هستند و ایده‌ها و محصولات فناورانه در حوزه اقتصاد دریا، سواحل و جزایر دارند مورد توجه جدی مرکز نوآوری کیش قرار می‌گیرند به نحوی که چشم‌انداز مرکز در راستای توسعه فن‌آوری جهت گسترش محصولات فناورانه در این حوزه تعریف شده است.

 محور فعالیت‌های مرکز نوآوری کیش

موضوعاتی نظیر شهر هوشمند، اقتصاد دریا و سواحل، تفریحات دریایی، محیط زیست دریا و گردشگری دریایی همگی از موضوعات کلیدی جزیره کیش می‌باشند که باید در مرکز نوآوری کیش به آن‌ها توجه ویژه گردد. در این راستا تاکنون مراکز نوآوری دانشگاه‌های امیر کبیر و علم و صنعت، شرکت‌های دانش‌بنیان، شتاب‌دهنده‌ها و صندوق‌های پژوهش و ففن‌آوری در مرکز نوآوری کیش استقرار یافته و خواهند یافت.

 استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان

از نیمه دوم سال 1398 بیش از 165 شرکت دانش‌بنیان، خلاق و فناورانه درخواست خود جهت استقرار در مرکز نوآوری کیش را ازطریق وبسایت مؤسسه علوم و فنون کیش و طرق دیگر ثبت نموده‌اند و طی جلسات مصاحبه حضوری و آنلاین تاکنون 40 شرکت از آن‌ها در مرکز نوآوری کیش استقرار یافته‌اند و سایرین نیز در مرحله عقد قرارداد می‌باشند.

تلاش شده که با ایجاد یک بسته حمایتی و ایجاد چتر حقوقی از شرکت‌ها در مرکز نوآوری کیش حمایت گردد. لازمه این مهم این بوده که زنجیره تمام اقدامات و فعالیت‌هایی که باید اتفاق بیفتد تا شرکت موفق شود روشن و به‌صورت نظام نامه‌ها و دستورالعمل‌ها آماده شود که این اتفاق هم اکنون در مرکز نوآوری کیش افتاده و با حمایت از همه بخش‌های این زنجیره اعم از فیزیکی، مالی و توسعه بازار تعریف گردیده است.

 تأمین منابع مالی جهت گسترش فن‌آوری در جزیره کیش

در نظر داریم نسبت به ایجاد صندوق غیردولتی پژوهش و فن‌آوری کیش به‌عنوان یک صندوق ریسک پذیر اقدام کنیم. این صندوق از شرکت‌های دانش‌بنیان ازطریق اعطای تسهیلات مالی حمایت می‌کند و به ایجاد یک اکوسیستم نوآوری پویا در جزیره کیش و به تولید نیمه‌صنعتی طرح‌های پژوهشی و فناورانه کاربردی کمک می‌کند. این صندوق همچنین در ارائه خدمات کارشناسی و ارزیابی طرح‌های فناورانه مساعدت می‌نماید.

 بازطراحی و فضاسازی در مرکز نوآوری کیش

در سال گذشته جهت کسب ایده از مراکز نوآوری متعددی بازدید به عمل آمد تا از تجارب نمونه‌های مشابه در تجهیز مرکز نوآوری کیش استفاده شود. در این راستا مطالعه و بررسی تطبیقی زیر ساخت‌ها و پتانسیل‌های ساختمان مرکز نوآوری در مقایسه با آنها انجام شد و در ادامه برنامه‌ریزی فضایی مرکز نوآوری کیش صورت پذیرفت و وارد مرحله اجرایی شد.

بازطراحی و اجرای فضاهای مورد نیاز شامل فضاسازی و پارتیشن‌بندی دفاتر کار شرکت‌ها، فضاهای کار اشتراکی، Event Center و فضای رویداد همکف، ترمیم نمای کامپوزیتی ساختمان و اصلاح و ایمن‌سازی سازه‌های الحاقی مربوطه و درزبندی نما بوده است که همگی حاصل زحمات چندین ماهه و مستمر تیم اجرایی مؤسسه علوم و فنون کیش و مرکز نوآوری کیش است.

 ساماندهی تجهیزات و تأسیسات مرکز نوآوری کیش

طراحی و اجرای شبکه FTTH و دوربین مداربسته بر بستر شبکه فیبر نوری در ساختمان مرکز به‌منظور ایجاد یک زیر ساخت بهینه و به روز جهت بهره‌برداری از انواع سیستم‌های تعاملی مورد نیاز حال و آینده، نوسازی و احیای سیستم‌های برودتی ساختمان مرکز همراه با اصلاح ساختاری در جهت بهینه سازی، تعمیر و راه‌اندازی چیلر تحویلی از سوی سازمان منطقه آزاد کیش، طراحی و اجرای شبکه جمع آوری آب حاصل از سیستم‌های برودتی به‌منظور بازچرخانی آب، راه‌اندازی سیستم برق اضطراری ساختمان، محوطه سازی و نورپردازی نمای ساختمان همگی فعالیت‌هایی است که در خصوص تجهیز مرکز نوآوری کیش صورت پذیرفته است.

 توجه مرکز نوآوری کیش به موضوع گردشگری

مرکز نوآوری کیش در نظر دارد در خصوص موضوعات حائز اهمیت در جزیره کیش و در راستای هرچه فعال بودن این مرکز در رفع نیازهای جزیره کیش اقدام به برگزاری رویدادهای مرتبط و جلب مشارکت صاحبان ایده نماید. در این خصوص تاکنون رویدادهای متعددی نیز برگزار شده و یا در حال رای زنی جهت برگزاری است. به‌عنوان مثال رویداد جذب ایده تفریحات و بازی‌های دریایی اسفندماه 98 برگزار شد. در این رویداد که از سراسر کشور در آن مشارکت نمودند صاحبان ایده‌های منتخب در حوزه گردشگری و بازی‌های دریایی در مرکز نوآوری کیش حضور  پیدا کردند و ایده‌های خود را ارائه نمودند. فراخوان رویداد جذب ایده برگزاری جشنواره‌های جزیره کیش با در نظر داشتن ملاحظات بهداشتی کرونا نیز بهار امسال اطلاع‌رسانی شد و ایده‌های ارسالی در مرحله ارزیابی قراردارد. رویداد بعدی رویداد نیازسنجی تقاضای محصولات فناورانه منطقه آزاد کیش برای شرکت‌های دانش‌بنیان است که احصای نیاز فناورانه از معاونت‌ها و شرکت‌های تابعه سازمان منطقه آزاد کیش و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی را شامل می‌شود.

تمامی رویدادهای برگزار شده و در حال برگزاری فرم الکترونیکی مدونی در وبسایت مؤسسه علوم و فنون کیش دارند و شرکت‌کنندگان با تکمیل آن در یک چارچوب منظم ایده خود را ثبت می‌کنند و پس از ارزیابی‌های لازم با هدف حمایت از ایده‌های برتر و قرارگرفتن آن‌ها در چرخه تبدیل شدن به محصول در روز مقرر  ارائه نهایی انجام می‌گیرد.

 افتتاح فرهنگسرای مرکزی کیش

اوایل آبان ماه قرارداد بهره‌برداری از فرهنگسرای مرکزی کیش جهت استقرار فن‌آوری‌های نرم و صنایع خلاق فرهنگی فی مابین مؤسسه علوم و فنون کیش و سازمان تجاری سازی فن‌آوری و اشتغال دانش آموختگان (ستفا) جهاد دانشگاهی کشور منعقد شد. طی این همکاری، واحدهای تحت پوشش جهاد دانشگاهی شامل واحدهای فناور، خلاق و هویت‌ساز حوزه فرهنگ و هنر و رسانه و همچنین مراکز رشد و شتاب‌دهنده‌ها در فضاهای تعیین شده از سوی مؤسسه علوم و فنون کیش، در چارچوب شیوه نامه اجرایی مرکز نوآوری کیش پس از افتتاح فرهنگسرای مرکزی (۲۰ آبان روز کیش) آغاز به کار خواهند کرد.

ارزش‌گذاری برند

در سال 99 یک اتفاق مهم دیگر در مؤسسه علوم و فنون کیش انجام شد که ارزش‌گذاری برند مؤسسه برای اولین بار از زمان تأسیس بوده است. امروزه برند بخشی از سرمایه و ثروت یک بنگاه اقتصادی به‌ شمار می‌آید و کنترل آن جزء فعالیت‌های استراتژیک سازمانی می‌باشد. ارزش‌گذاری برند مؤسسه علوم و فنون کیش با بیش از ۳۰ سال سابقه امری اجتناب ناپذیر بوده و سمت و سوی مدیریت بازاریابی و برندینگ مؤسسه را هدفمندتر خواهد کرد. برند مؤسسه مهمترین سهم در ثروت و اقتصاد این بنگاه اقتصادی داشته و ارزش‌گذاری آن نوید تحولات و ارزش‌آفرینی‌های نوینی را به این مجموعه آموزشی، پژوهشی و فناور می‌دهد.

در دنیای امروز هرچه برندها سنجش پذیرتر شوند شرکت‌ها نیز با رقابت بیشتر بر ارزش آن می‌افزایند. ارزش برند وسیله ای برای افزایش منابع مالی، قیمت‌گذاری برند و نرخ اعطای جواز نمایندگی سهام می‌باشد. سند ارزش‌گذاری برند مؤسسه علوم و فنون کیش با اتکا بر اصول و روش‌های علمی و بررسی و تحلیل انبوه داده‌ها و رعایت استانداردهای فنی، حسابداری و سرمایه‌گذاری با همکاری شرکت دانش‌بنیان مورد تأیید معاونت علمی و فن‌آوری ریاست جمهوری تدوین گردیده و به تأیید کارشناسان رسمی دادگستری رسیده است.

 افزایش سرمایه

حسب تکلیف مجمع عمومی عادی سالیانه مؤسسه، موضوع افزایش سرمایه مؤسسه علوم و فنون کیش از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌های ثابت در دستور کار قرار گرفت و در نیمه اول سال 99 اجرایی شد. هدف مؤسسه علوم و فنون کیش از افزایش سرمایه، اصلاح ساختار مالی مؤسسه و در نتیجه افزایش سرمایه برنامه‌ریزی شده بوده و این مهم می‌تواند موجب بهبود شرایط اقتصادی مؤسسه شود.

نقش محوری سرمایه در دنیای تجارت امروز بر هیچ کسی پوشیده نیست و یکی از مهمترین ملزومات هر فعالیت اقتصادی فراهم کردن منابع مالی مورد نیاز بوده و شناسایی راه‌های مختلف تأمین مالی و بهره‌گیری از ابزارهای مناسب مالی، مدیریت را در اتخاذ تصمیمات صحیح تر و کسب منافع بیشتر یاری خواهد نمود. ساختار مالی در واحدهای اقتصادی در واقع نحوه استقرار ارزش دارایی‌ها و بدهی‌ها درصورت وضعیت مالی می‌باشد و یکی از ابزارهای مؤثر جهت مدیریت هزینه سرمایه است و این ساختار زمانی بهینه می‌گردد که مدیران بتوانند هزینه سرمایه را به حداقل برسانند.

مؤسسه علوم و فنون کیش با توجه به تجارب و توانمندی‌های کسب کرده در حوزه افزایش سرمایه، شناسایی دارایی معنوی و ارزش‌گذاری برند اعلام آمادگی می‌نماید تا آن را در قالب یک بسته در اختیار سایر شرکت‌ها و فعالان اقتصادی جزیره کیش قرار ‌دهد.

 ارتباط با مشتریان

از سال گذشته با راه‌اندازی واحد ارتباط با مشتریان، کارشناسان این حوزه، پیگیرانه پاسخگوی نظرات و پیشنهادات زبان‌آموزان می‌باشند و درصورت وجود مشکل و یا انتقادی موضوع به‌طور جدی پیگیری و رفع می‌شود. در حال حاضر تلفن ۰۲۱۴۱۵۹۲۲۲۲ جهت مشاوره رایگان و دریافت پیشنهادات مشتریان اختصاص یافته و به‌طور مداوم بازخوردها و نظرات مشتریان بررسی می‌شود.

در یک سال گذشته تلاش مضاعفی برای حضور در فضای مجازی داشته‌ایم؛ به‌طور مشخص به روز نگه داشتن صفحه اینستاگرام مؤسسه با نام کاربری @kishistgram و همچنین وبسایت مؤسسه به نشانی kish-ist.net در اطلاع‌رسانی و به اشتراک‌گذاری محتوای آموزشی سهم شایانی داشته است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =