فعالان رسانه فارس: فاصله‌گذاری اجتماعی در نشست‌ها رعایت شود

شیراز- ایرنا- دو تشکل صنفی فعالان رسانه استان فارس در بیانیه‌ مشترکی با اشاره به شرایط شیوع کرونا در این استان از مسئولان خواستند که فاصله‌گذاری اجتماعی در نشست‌ها و آیین‌ها بیش از پیش رعایت و نشست‌های غیرضروری لغو و یا با حداقل حضور فیزیکی افراد برگزار شود.

خانه مطبوعات و رسانه‌های استان فارس و انجمن صنفی خبرنگاران و عکاسان خبری این استان چهارشنبه در نخستین بیانیه مشترک ضمن با اشاره به نقش خبرنگاران و اصحاب رسانه در اطلاع‌رسانی برای مهار بیماری کرونا به ضرورت حفظ سلامت آنان پرداخته‌اند. 
در این بیانیه که نسخه‌ای از آن روز چهارشنبه در اختیار ایرنا قرار گرفت، همچنین بر رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در آیین‌های رسمی و نشست‌های خبری، استفاده از ظرفیت‌های مجازی برای برگزاری جلسات و برنامه‌های خبری، ایجاد شرایطی برای ارائه تست رایگان در فواصل زمانی منظم برای جامعه خبرنگار و کمک به تقویت روانی اهالی رسانه فارس و خانواده‌های ایشان تاکید شده است.  

در این بیانیه خطاب به مدیران دستگاه‌های اجرایی و مسئولان روابط عمومی‌های دستگاه‌های دولتی و غیردولتی استان فارس آمده است: همانگونه که مستحضرید شیوع گسترده ویروس کرونا همه ابعاد زندگی بشری از کارگران ساده روزمزد تا کسب و کارهای پررونق را تحت‌الشعاع قرار داده و برخی را به تعطیلی کشانده است و برخی دیگر را به تنگنا و دشواری‌های فراوان.
در ادامه آمده است: فعالان رسانه در استان فارس اعم از خبرنگاران، عکاسان،‌ سردبیران و مدیران رسانه‌های مکتوب و برخط، در این شرایط دشوار هم بار دیگر در میدان خدمت به مردم حاضر بودند و تلاش کردند همه کسانی که در کانون مبارزه و مقابله با این بیماری هستند، به خوبی دیده شوند؛ اهالی رسانه فارس همگام با دیگر فعالان رسانه‌ای  کشور کوشیدند با تبیین شرایط کرونا، نقش کلیدی خود را در مهار این بیماری عالم‌گیر  به خوبی ایفا کنند و به سهم خود از ابعاد تراژدی محتمل ماجرا بکاهند؛ همچنین اهالی رسانه فارس راوی تلاش‌ها برای ساختن و عمران جامعه بودند، تلاش ‌هایی که امیدبخش است و سازنده فردای پس از کرونا؛ آنها در بحبوحه این ماجرای نابرابر، سربازی گمنام در جنگ نرم بودند و نخواستند که دیده شوند. خواستند که در میان مردم باشند تا در پساکرونا، اعتماد مردم را حفظ کنند و بتوانند فردایی بهتر و امیدبخش‌تر را ترسیم کنند.
در ادامه این بیانیه با بیان اینکه اصحاب رسانه فارس همچون سایر ایام پر مخاطره و حساس، اکنون هم در صحنه حضور دارند و با تهیه خبر، گزارش، عکس مصاحبه و... در راستای اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی می‌کوشند، عنوان شده است: در اینجا بار دیگر به مسئولیت اجتماعی خویش لبیک می‌گوییم و از عموم شهروندان می‌خواهیم که با رعایت اصول ساده پیشگیری از کرونا، سهم و نقش خود را در مهار این بیماری ایفا کنند.
همچنین ابراز شده است: در هفته‌های اخیر که کنترل این بیماری با دشواری‌های جدی مواجه شده، بسیاری از عزیزان جامعه پزشکی و دیگر دلسوزان کشور به‌ سهم خود و به شیوه‌های مختلف حتی با ارائه آمارهایی غیررسمی که تفاوت‌ زیادی با آمار رسمی روزانه دارد، خواستار تعطیلی کشور شده اند.
اهالی رسانه فارس در ادامه این بیانیه با بیان اینکه تصمیم‌گیری در این باره در صلاحیت ستادهای ملی و استانی مقابله با کروناست، بیان کردند: با این حال اصحاب رسانه وظیفه و حق خود می‌دانند که نکاتی را به مسئولان ارجمند یادآوری کنند.

این تشکل‌های صنفی توجه دستگاه‌ها و نهادهای استان فارس به نکات زیر را خواستار شده‌اند:‌
۱. اصول پیشگیری و فاصله‌گذاری اجتماعی در برخی برنامه‌ها و آیین‌های رسمی دستگاه‌ها و نهادهای مختلف استان رعایت نمی‌شود و این موضوع، دغدغه زیادی برای اهالی رسانه ایجاد کرده است؛ قطعا اهالی رسانه در عرصه‌های مختلف حضور فعالی داشته و خواهند داشت، اما حضور تعداد زیادی افراد غیرضرور در برنامه‌ها و جلسات قابل پذیرش نیست و سلامت همگان را به مخاطره می اندازد.

۲. برخی نهادها و دستگاه‌های اجرایی استان فارس اهمیت تغییر رویکرد در عصر کرونا به برگزاری نشست‌های مجازی و مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی را درک کرده‌اند که در خور قدردانی است، اما متاسفانه بیشتر دستگاه‌ها و نهادها بهره‌گیری از فناوری‌های نوین برای ارتباط با اهالی رسانه و پخش زنده برنامه‌ها برای پیشگیری از شیوع کرونا را جدی نگرفته اند که نیاز است مدیران ارشد استان تذکرات لازم را ارائه دهند.

۳. عدم رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و اصول پیشگیری،  همکاران رسانه‌ای را ناگزیر در معرض ابتلا به کرونا قرار می‌دهد، آن هم در شرایطی که بسیاری از فعالان رسانه استان فارس از  بیمه برخوردار نیستند و هیچ مرجع و نهادی در استان، خود را در صورت ابتلای آنها پاسخگو نمی‌داند. در این شرایط، همچنان خبرنگاران به برخی برنامه‌های غیرضرور دعوت می‌شوند که از ارزش خبری زیادی در مسیر حرکت استان به سمت توسعه و پیشرفت برخوردار نیستند.

۴.با توجه به ضرورت آگاهی زودهنگام از ابتلا به بیماری کرونا و شرایط در معرض خطر خبرنگاران و عکاسان خبری، انتظار می رود مدیران ارشد و مسئولان محترم دانشگاه های علوم پزشکی سراسر استان، شرایطی را فراهم کنند که از این عزیزان به صورت رایگان و ماهیانه، تست کرونا گرفته و به تقویت آرامش روانی آنها و خانواده ایشان در این شرایط کمک شود.

در پایان این بیانیه‌ آمده است:‌ با توجه به اهمیت موارد یادشده، امیدواریم با همت و عزم جمعی و اتخاذ تصمیم‌های راهگشا و مناسب از سوی مسئولان، ایران عزیز و فارس پرگهر، از آزمون و شرایط خطیر کرونا سربلند بیرون آید و همه شهروندان عزیز، مسئولان اجرایی و همکاران رسانه ای این کارزار بزرگ را با سربلندی و سلامتی پشت سر بگذارند.


سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ظهر چهارشنبه ۲۱ آبان‌ماه جاری اعلام کرد: با فوت ۴۶۲ بیمار دیگر از مبتلایان قطعی به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، شمار جانباختگان قطعی بیماری کووید ۱۹ در کشور به ۳۹ هزار و ۲۰۲ نفر رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =