۲۱ آبان ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۲۰
کد خبرنگار: 2843
کد خبر: 84107068
۰ نفر

برچسب‌ها

خاموشی گرمخانه‌ در روزگار کرونایی شیراز

شیراز-ایرنا- گرمخانه،محلی است برای پناه دادن بی‌خانمان‌ها در فصل سرد که شهرداری متولی ساخت آن است اما امسال شیوع کرونا همانگونه که بسیاری از رویدادها را در فارس و شیراز تعطیل کرد، راه‌اندازی گرمخانه‌ها را نیز به این وادی برد.

مدیران شهری و اعضای کمیسیون سلامت،محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر شیراز در هفته‌های اخیر چندین بار وعده تصمیم‌گیری درباره فعالیت مجدد گرمخانه‌ها را دادند اما اینگونه که از گفته‌های رییس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی شهرداری شیراز بر می‌آید این خدمت امسال با توجه به شیوع کرونا به معتادان متجاهر و کارتن خواب‌ها داده نخواهد شد.

از اواخر شهریورماه ۹۹ با هدف ساماندهی بافت تاریخی شیراز ارائه خدمات به معتادان متجاهر در این محل که تقریبا کانون تجمع و نقطه تمرکز معتادان متجاهر و کارتن خواب‌های شیراز است دادن هرگونه خدمات اعم از غذا و جای خواب توسط دستگاه های خدمات رسان و یا تشکل های مردم نهاد ممنوع اعلام شد و اکنون با توجه به آغاز فصل سرما و نبود خدمات رسانی گرمخانه‌ها در شیراز وضعیت این قشر آسیب پذیر در مخاطره است.

خدمت و خیانت 

رییس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی شهرداری شیراز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: با توجه به شیوع کرونا و اوج گیری این بیماری همزمان با آغاز فصل سرما،راه اندازی گرمخانه‌ها و جمع کردن تعداد زیادی معتاد متجاهر و کارتن خواب درکنار یکدیگر شرایط را برای انتقال بیماری فراهم خواهد کرد.

یوسف آفرینی افزود: جمع آوری شبانه بی خانمان ها در شیراز و نگهداری آنها در کنار یکدیگر در گرمخانه ها امری خطرناک است و راه اندازی گرمخانه ها در این شرایط خدمن نیست بلکه خیانت به این قشر آسیب پذیر خواهد بود.

وی ادامه داد: به دلیل شیوع کرونا امسال اغلب کمپ‌های ترک اعتیاد پذیرای معتادان متجاهر و کارتن خواب‌ها نیستند و معدود مراکزی هم که پذیرش می کنند شرایط سختی ازجمله الزام تست کرونا قبل از پذیرش را اعمال کرده‌اند که آن هم با ظرفیتی بسیار محدود انجام خواهد شد.

رییس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی شهرداری شیراز افزود: در این شرایط معتادان متجاهر و بی خانمان های شیراز به سمت خدمات مراکز بهزیستی هدایت می‌شوند تا از پتو، پوشاک و غذای گرم بهره مند شوند.

آفرینی اعلام کرد: براساس قانون، جمع آوری معتادان متجاهر وظیفه نیروی انتظامی است و شهرداری در این باره مسوولیتی ندارد اما به دلیل خواست عمومی و احتمال بروز آسیب‌های اجتماعی مدیریت شهری شیراز نیز تا حدودی در این حوزه مشارکت می کند.

متجاهران شیراز از مسیل پرخطر رودخانه حشک شیراز دور شدند

رییس اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب‌های اجتماعی شهرداری شیراز در ادامه گفت:برای کاهش مخاطرات فصلی و در آستانه شروع بارندگی،معتادان متجاهر و کارتن‌خواب هایی که در مسیر رودخانه خشک شیراز پناهگاه ساخته و مستقر بودند از این محل‌های پرخطر دور شدند.

وی اضافه کرد: هدایت و ساماندهی معتادان متجاهر از مسیر جریان آب رودخانه خشک، به منظور جلوگیری و پیشگیری از وقوع حادثه در زمان بارندگی، توسط عوامل واحد گشت فوریت های اجتماعی اداره پیشگیری و ساماندهی آسیب دیدگان اجتماعی شهرداری شیراز انجام شد.

به گفته آفرینی این اقدام همچنین برای کاهش مخاطرات فصل سرما بود و تا پایان فصل بارندگی نیز ادامه خواهد داشت.

وی اظهار داشت: بارندگی‌های زمستانی می‌تواند برای معتادان متجاهر و کارتن خواب خطرناک باشد زیرا بسیاری از این افراد مواد مخدر مصرف می کنند و در حالت طبیعی قرار ندارند و ممکن است متوجه بروز سیلاب نشوند و جان آنها با خطر مواجه شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 9 =