اندیشکده اسپانیایی:نخستین ماموریت بایدن اخراج ترامپ از کاخ سفیداست

تهران - ایرنا - اندیشکده «بنیاد تجزیه و تحلیل و مطالعات اجتماعی فائِس» اسپانیا نوشت: جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا، دو ماه و نیم پیش از آغاز به کار رسمی، بخش مهمی از ماموریت خود را باید صرف اخراج دونالد ترامپ از کاخ سفید کند.

به گزارش چهارشنبه ایرنا، اندیشکده «بنیاد تجزیه و تحلیل و مطالعات اجتماعی فائِس» اسپانیا در گزارشی پیرامون انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نوشت: یک هفته از برگزاری انتخابات در آمریکا می‌گذرد و به نظر می‌رسد که در حال حاضر این کشور با دو واقعیت موازی ولی در عین حال ناهمگون مواجه است.

از یک سو پیروزی جو بایدن با کسب حد نصاب آرا در این کارزار سیاسی به اندازه کافی مستدل و منطقی به نظر می رسد؛ اما واقعیت دیگر حاکم بر این روزهای آمریکا، به دونالد ترامپ و اصرار او به تداوم این نبرد مربوط می‌شود. مبارزه ای که نه تنها هیچ نشانی از عنصر قهرمانانه ندارد بلکه ممکن است ترامپ و حامیانش را به ورطه مشروعیت زدایی از نظام دموکراتیک آمریکا بکشاند.

همچنین تبدیل این مبارزه انتخاباتی به نبردی حقوقی که ممکن است هفته ها به طول بیانجامد، بی تردید پیچیدگی های حاکم بر وضعیت آمریکا را دوچندان خواهد کرد.

در ادامه این گزارش آمده است: انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا بیش از آن که رقابتی برای تعیین رئیس‌جمهوری آینده باشد، به نظرسنجی به موضوع تداوم و یا پایان ریاست ترامپ شباهت داشت. قطعا مسئله همه‌گیری کووید-۱۹ و تشدید تنش های نژادی دست به دست هم داد تا ترامپ بازنده و بایدن برنده این نبرد باشد.

اما نکته حائز اهمیت اینکه بایدن دو ماه و نیم پیش از آغاز به کار رسمی، بخش مهمی از ماموریت خود را انجام داده و آن اخراج ترامپ از کاخ سفید است. پس از این، انتظارات از رئیس‌جمهور بایدن به مسائلی همچون مقابله با همه‌گیری، بازسازی روابط با اروپا و غلبه بر چنددستگی سیاسی تعمیم خواهد یافت.  اگرچه پس از حوادث ناگوار چهار سال گذشته به نظر می رسد آمریکا وارد یک دوره جدید سیاسی شده است، اما حزب گرایی همچنان وجود دارد و یکی از چالش های اساسی دولت آینده خواهد بود.

به نوشته این مرکز تحقیقاتی، پیرامون سیاست خارجی دولت جدید آمریکا در قبال اتحادیه اروپا، می‌توان گفت که بایدن به الگوی دولت باراک اوباما مبنی بر توسعه همکاری‌ها روی خواهد آورد و این تضاد آشکاری با رویکرد تخریبی ترامپ به شمار می‌رود. نباید فراموش کرد که لازمه موفقیت یک رهبر سیاسی در حوزه سیاست خارجی، ارتباط مستقیمی با مقبولیت او در حوزه مسائل داخلی دارد. به این ترتیب بازیابی اعتماد جهانی از دست رفته آمریکا منوط به حل و فصل شکاف های داخلی این کشور است.

از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ اختلافات بسیاری بین آمریکا و اروپا بروز و ظهور پیدا کرده است. از جمله اینکه ترامپ بین اروپا و دیگر کشورهای دنیا در مورد مسائل اقتصادی تفاوتی قائل نشده و مطرح کردن بحث تعرفه‌ها به منظور جذب سرمایه‌ها به داخل آمریکا موجب تیره شدن روابط بروکسل- واشنگتن شده است.

پس از گذشت سه روز از شمارش آرا در ایالت پنسیلوانیا سرانجام نام جو بایدن به عنوان پیروز انتخابات بی سابقه آمریکا با کسب ۲۹۰ رای الکترال در رسانه های این کشور اعلام شد. همچنین نام «کامالا هریس» به عنوان نخستین زن و نخستین رنگین پوستی که به جایگاه معاون رئیس‌جمهوری منتخب می‌رسد در کنار بایدن قرار گرفت. بایدن در عین حال که مسن ترین رئیس‌جمهوری آمریکا است، با کسب بیش از ۷۵ میلیون رای، حائز رکورد کسب بیشترین تعداد رای در تاریخ آمریکا شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =