واکنش مثبت طلای سیاه به ساخت واکسن کرونا

تهران- ایرنا- قیمت نفت در واکنش به موفقیت یک شرکت دارویی در ساخت واکسن کرونا و همچنین کاهش ذخیره‌سازی‌ها، ‌ امروز نیز با رشد همراه شد تا آنجا که قیمت نفت برنت به بالای ۴۵ لار در هر بشکه رفت.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، نوسان قیمت نفت اگرچه همچنان ادامه دارد اما خبرهایی که از موفقیت واکسن کرونا به گوش می‌رسد باعث شده تا شیب قیمت‌ها صعودی شود. در کنار آن، آمارها نشان می‌دهد که ذخیره‌سازی نفت در آمریکا کاهش داشته و همین موضوع تقویت بیشتر قیمت‌ها را به دنبال داشته است.

نکته مهم دیگری که بر قیمت نفت تاثیر مثبت داشته، موافقت عربستان و عراق برای ادامه توافق کاهش تولید است.

عربستان سعودی و عراق روز سه‌شنبه (۲۰ آبان‌ماه) در زمینه هماهنگی مواضع خود در بخش نفت و در حیطه سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و ائتلاف اوپک پلاس توافق کردند.

این دو کشور متعهد شدند به‌طور کامل به تمامی تصمیم‌های توافق‌شده در ائتلاف اوپک پلاس به گونه‌ای پایبند باشند که تضمین‌کننده دستیابی به قیمت‌های عادلانه و مناسب نفت برای صادرکنندگان و مصرف‌کنندگان باشد.

این بیانیه پس از دیدار مجازی محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی و مصطفی کاظمی، نخست وزیر عراق صادر شد.

بر اساس توافق کاهش تولید اوپک پلاس قرار است این ائتلاف از ماه ژانویه ۲۰۲۱ کاهش تولید روزانه ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه‌ای کنونی خود را حدود ۲ میلیون بشکه در روز تسهیل کند.

این در حالی است که برخی تحلیلگران معتقدند ممکن است کاهش تولید کنونی این ائتلاف برای سه‌ماه نخست ۲۰۲۱ تمدید شود.

با توجه به این عوامل، قیمت نفت برنت رشدی ۳.۵ درصدی را تجربه کرد و ۴۵ دلار و ۱۰ سنت قیمت خورد.

نفت شاخص آمریکا نیز ۳.۵ درصد افزایش پیدا کرد و ۴۲ دلار و ۸۳ سنت در هر بشکه معامله شد.

به گزارش ایرنا، این قیمت‌ها در ۳ ماه گذشته بی‌سابقه بوده است. اگر ساخت واکسن کرونا با موفقیت به نتیجه برسد می‌توان انتظار داشت که قیمت نفت به بالای ۵۰ دلار در هر بشکه برسد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =