پیام‌های تسلیت شخصیت‌ها به‌مناسبت درگذشت استاد دانشگاه تهران

تهران-ایرنا- جمعی از شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی کشور، اساتید و احزاب با انتشار پیام‌های جداگانه درگذشت حجت الاسلام و المسلمین «داوود فیرحی» استاد دانشگاه تهران را تسلیت گفتند.

حجت الاسلام و المسلمین داوود فیرحی استاد دانشکده علوم سیاسی دانشگاه تهران و پژوهشگر امروز - چهارشنبه - به دلیل ابتلا به کرونا در سن ۵۶ سالگی درگذشت. به دنبال این ضایعه ، شماری از شخصیت های سیاسی و فرهنگی، اساتید و احزاب با صدور پیام های جداگانه درگذشت این استاد فرهیخته را تسلیت گفتند.

شهیندخت مولاوردی  نماینده رییس‌جمهوری در شورای فرهنگی- اجتماعی زنان و خانواده در پیامی نوشت: درگذشت دکتر داود فیرحی استاد فرهیخته علوم سیاسی و پژوهشگر برجسته حوزه اندیشه سیاسی جامعه علمی، دانشگاهی و حقوقی کشور و نیز جامعه زنان را به سوگ نشاند و از آرا و اندیشه های روشنگرانه، بالنده و مصلحانه این اندیشمند فرزانه محروم کرد.

مولاوردی در این پیام تاکید کرد: دکتر فیرحی با تالیفاتی که از متون مرجع برای دانشجویان علوم سیاسی به شمار می رود در بازفهمی و بازاندیشی نسبت و رابطه میان فقه و دولت و سیاست و قانون، سهم غیرقابل انکاری به خود اختصاص داده است.

محمدرضا عارف استاد دانشگاه و معاون دولت اصلاحات به مناسبت درگذشت  فیرحی عنوان کرد:

من این مصیبت سنگین را به همه دین باوران فضیلت دوست و به همه آزادگان حقیقت جو و به همه دوستداران و ارادتمندان این عزیز، و به همسر گرانقدر ایشان و به فرزندان خوب و گرامی ایشان تسلیت می گویم.

جمعیت زنان مسلمان نواندیش:اساتید و دانشجویان داغدار وجود علمی محبوبش شدند

همچنین جمعیت زنان مسلمان نواندیش در پیامی تاکید کرد: این بار کرونا دکتر داود فیرحی استاد برجسته علوم سیاسی دانشگاه تهران و پژوهشگر در حوزه اندیشه و فلسفه سیاسی را از ما گرفت. اساتید و دانشجویان داغدار وجود علمی محبوبش شدند و دوستان و همفکرانش غم از دست دادن همکاری اندیشمند و اخلاق مدار را دوباره در این ایام تجربه کردند .

پیام تسلیت حزب همبستگی ایران اسلامی:

فقدان این استاد ارزشمند و پژوهشگر ژرف اندیش و متبحر در حوزه علوم سیاسی و اندیشه سیاسی اسلام، برای اندیشه ورزان حوزه و دانشگاه فاجعه ای خسارت بار است .
این عالم جلیل القدر و شخصیت فرهیخته علاوه بر تربیت شاگردان بسیار، ده ها کتاب و مقاله ارزشمند علمی از خود به یادگار گذاشته است که کویر دل های طالب علم محققان و دانشجویان را سیراب و روشنگر مسیر علم اندوزی در آینده خواهد بود و به فضل الهی این میراث ارجمند، باقیات الصالحاتی خواهد بود که روح مطهر ایشان را از نعمات و رحمت الهی بهره مند می کند.

پیام تسلیت پژوهشگاه علوم انسانی

پژوهشگاه علوم انسانی نیز در پیامی نوشت: درگذشت استاد فرهیخته دانشگاه تهران این ضایعه‌ عظیم را به اهالی دانش و پژوهش کشور تسلیت عرض می‌کنیم. زنده‌یاد دکتر فیرحی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی نیز سخنرانی‌هایی برگزار کرده بود و در نشست‌های متعددی حضور داشت.

نماینده پیشین مجلس: دکتر فیرحی نمونه‌ای مثال زدنی از ظهور نسلی نو در جامعه‌ی علمی ما بود

محمود صادقی نماینده پیشین مجلس هم در پیامی تصریح کرد: حجت الاسلام و المسلمین دکتر داوود فیرحی نمونه‌ای مثال زدنی از ظهور نسلی نو در جامعه‌ی علمی ما بود که ضمن بهره‌گیری از میراث علمی دو سنت حوزوی و دانشگاهی در حوزه‌ علوم انسانی مواجهه‌ای نقادانه و جسورانه با آنها داشت.

وی افزود: او هم در عرصه‌ی آموزش، هم در عرصه‌ پژوهش بسیار پرکار و پربار بود و در عمر نسبتا کوتاه خود آثار  بسیار ارزشمندی را، بویژه در حوزه‌ی نوپیدای فقه سیاسی، تقدیم جامعه علمی کرد.

عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس در این پیام تصریح کرد: دکتر فیرحی حقیقتا از زمره‌ عالمانی بود که هیچ چیز خلأ ناشی از فقدانشان را پر نخواهد کرد.

 احمد حکیمی پور نیز  طی پیامی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین دکتر داود فیرحی را تسلیت گفت

حکیمی پور نوشت: من این شانس را داشتم که در دوران تحصیلی مقطع کارشناسی وکارشناسی ارشد دردانشگاه تهران دراغلب کلاس‌ها با او همدرس وهم بحث باشم ودرکنار بارعلمی بالایش از اخلاق ورفتارنیکویش توشه ها برگیرم. حیف که دراوج شکوفایی وباروری علمی که نظرات بدیع وبن بست شکن اش در«فقه سیاسی»  و«حکومت و سیاست درایران واسلام» و دیگر سرفصل‌های مهم به یک باره پرکشید و انبوهی ازپرژه‌های نیمه تمام برای شاگردان و علاقمندانش باقی گذاشت.

خرازی: حجت الاسلام فیرحی روحانی خودساخته بود

صادق خرازی دبیر کل حزب ندای ایرانیان نیز در پیامی با تسلیت درگذشت دکتر فیرحی، خاطرنشان کرد: عالم فرزانه و متفکر و نظریه پرداز حوزه و دانشگاه شخصیت استثنائی و کم نظیر حوزه علمیه قم، روحانی خود ساخته و دانشمند که در آغاز تولیدات فکری خود امید آفرین  بود اسیر تقدیر تلخ گشت و به ملکوت اعلی پیوست.

وی تصریح کرد: حجت الاسلام والمسلمین دکتر فیرحی از جمله شخصیت های نو پردازی بود که عنصر زمان و مکان در مکتب فقهی قم را با نظریه های والای خود در سطح جهانی مطرح می ساخت دو دهه آشنایی و ارادت این جانب به وی و شناخت از شخصیت علمی و دانشی این بزرگوار، درخشش علمی  در نشست ها و کنفرانس های داخلی و خارجی و بین المللی از وی شخصیت استثنائی و مطرح ساخته بود خدایش او را در محفل انبیا و اولیا میهمان خوبان گرداند و مجموعه آثار علمی وی ذخیره بزرگی برایش محسوب شود.

مصطفی کواکبیان

در پیام تسلیت عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی و نماینده مجلس آمده است:

حجت‌الاسلام دکتر فیرحی، روحانی نواندیشی بود که دغدغه اسلام و ایران را توأمان داشت.
در پی درگذشت حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر داود فیرحی پیام تسلیتی از سوی دکتر مصطفی کواکبیان (عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی) و دبیر کل حزب مردم‌سالاری به شرح زیر صادر شد:
إذامات العالم ثلم فی الاسلام ثلمه لایسدها شی 
تقدیر الهی و مشیت خداوندی بر این تعلق گرفت که یکی از بهترین فرزندان وارسته حوزه و دانشگاه در اثر ابتلا به ویروس منحوس کرونا از میان ما رخت بربندد.
بی‌شک ارتحال ملکوتی حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر داود فیرحی دوست چندین ساله اینجانب و به عنوان استاد اندیشه سیاسی دانشگاه تهران و پژوهشگر برجسته دانشگاهی و نواندیش بزرگ دینی و نویسنده والامقام و اندیشمند سختکوش با ده‌ها آثار علمی، حوزوی و دانشگاهی برای دوستان و همکاران و همراهان ایشان سخت و طاقت فرساست.
خاطره سخنرانی‌های ایشان در مجامع علمی و مراسم مذهبی به ویژه در هیات عشاق الائمه حزب مردم‌سالاری هیچگاه فراموش نخواهد شد.

نوه امام خمینی(ره): فیرحی فرزند حوزه بود

همچنین حجت الاسلام و المسلمین مسیح بروجردی از نوادگان امام راحل در پی درگذشت دکتر فیرحی در پیامی عنوان کرد: ارتحال جانسوز اندیشمند متخلق، جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر داود فیرحی، لطمه ای جبران ناپذیر بر روند رو به رشد نو اندیشی روشمند دینی است. او یکی از برجسته ترین محققین در تبیین زوایای پنهان اندیشه سیاسی اسلام بود.

نوه امام راحل اظهار داشت: فیرحی فرزند حوزه بود و همچنان خاستگاه خویش را فراموش نکرد، اخلاق و سیاست، و اندیشه و عمل را در کنار هم داشت و از جمله کسانی بود که آبروی حوزه برای نسل متفکر و متعمق امروز به حساب می آیند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار علم و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha