۱۰۰ میلیارد ریال برای توسعه بافت تاریخی دهدشت تخصیص یافت

یاسوج- ایرنا- رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: یکصد میلیارد ریال برای ساماندهی و تملک اراضی مسکونی موجود در بافت تاریخی دهدشت تخصیص داده شد.

علی سلحشوری روز چهارشنبه در بازدید از بافت تاریخی دهدشت در گفت وگوبا خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این میزان اعتبار تا پایان سال جاری بصورت صددرصد تخصیص خواهد یافت.

وی بیان کرد: نیاز است مسئولان استانی و شهرستانی نسبت به توسعه و بهسازی بافت تاریخی اقدامات لازم را انجام دهند.

سلحشوری تصریح کرد: پیش بینی می شود در سال آینده اعتبار خوبی برای این پروژه ملی تصویب شود.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد نیز در بازدید از میراث تاریخی  دهدشت گفت: تملک منازل مسکونی و ساماندهی بافت تاریخی در اولویت است.

مجید صفایی اظهار کرد: تاکنون ۶۰ درصد از بافت تاریخی ۴۵ هکتاری دهدشت تملک شد.

وی تصریح کرد: با توجه به غیر ایمن بودن منازل مسکونی موجود در بافت تاریخی با همکاری بنیاد علوی مسکن مناسب برای صاحبان املاک بصورت اجاره ای تامین خواهد شد.

نماینده مردم شهرستان‌های کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده بافت تاریخی دهدشت را یک میراث گرانبهای تاریخی دانست و گفت: رونق وتوسعه این بافت باید دراولویت کاری مسوولان باشد.

سید محمد موحد افزود: نیاز است مسئولان ذی ربط با توجه به نقش مهم گردشگری در توسعه اقتصادی هر منطقه زیرساخت‌های درآمدزایی این طرح تاریخی را فراهم کنند.

وی بر همکاری همه مسئولان تاکید کرد و گفت: این بافت ظرفیت تبدیل شدن به یکی از مناطق گردشگرپذیر بودن کشور را نیز دارد.

فرماندار کهگیلویه با اشاره به سهل انگاری مسوولان نسبت به توسعه بافت تاریخی دهدشت گفت: هنوز هیچ اقدامی برای توسعه این بافت تاریخی ارزشمند در استان مصوب نشده است.

علیرضا اتابک بیان کرد: باید با برنامه ریزی بافت بافت تاریخی دهدشت  به عنوان یک طرح اولویت دار شناسایی و برنامه ریزی لازم برای توسعه ان انجام شود.

وی اضافه کرد: با همکاری شهرداری زمینه توسعه این طرح فراهم خواهد شد.

شهردار دهدشت توسعه بافت تاریخی دهدشت را جز اولویت‌های اصلی این نهاد دانست و گفت: شور و شوق زندگی دوباره در بافت تاریخی دهدشت جاری خواهد شد.

احسان تابش نژاد تصریح کرد: با برنامه ریزی و همکاری میراث فرهنگی برای توسعه گردشگری، بافت تاریخی به شهر دهدشت متصل خواهد شد.

وی افزود: با اتصال بافت تاریخی به شهر زمینه حضور مردم و گردشگران در بافت برای توسعه گردشگری فراهم می شود.

تابش نژاد اضافه کرد: در صورت حمایت مسوولان میراث فرهنگی بافت تاریخی دهدشت به یکی از مکانهای گردشگر پذیر استان تبدیل خواهد شد.

بافت قدیم شهر دهدشت بلادشاپور یکی از بزرگترین آثار دوره صفوی به لحاظ اهمیت بافت تاریخی و وجود بناهای ارزشمند سال های متمادی است که از سوی مسئولان خبرهای زیادی از احیای این بافت منتشر شده است.

بافت قدیمی بلاد شاپور با ۴۵ هکتار وسعت یکی از بزرگترین بافت های تاریخی کشور به شمار می آمد اما این بافت به دلایل توسعه شهرنشینی تخریب شد. و هم اینک ۳۷ هکتار از آن باقی مانده است.


 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =