۹۵ درصد از عرصه‌های منابع طبیعی همدان سنددار شدند

همدان- ایرنا- رییس اداره ممیزی و حدنگاری اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان گفت: دریافت سند تک برگی برای ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی ملی این استان در سال‌جاری هدفگذاری شده و تاکنون ۹۵ درصد از عرصه‌های منابع طبیعی همدان دارای سند مالکیت شدند.

مجید ملکی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: از ۲۰۰ هزار هکتار اراضی ملی هدفگذاری شده این استان، در هشت ماهه اول سال جاری برای حدود ۶۸ هزار هکتار از عرصه‌های منابع طبیعی سند تک برگی صادر شده است.

وی با بیان اینکه منابع مالی صدور سند تک‌برگی اراضی ملی از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی تامین شده ‌است اظهار داشت: سند تک برگی ۷۵ هزار هکتار از اراضی ملی استان همدان تاکنون گرفته شده که ۶۸ هزار هکتار اسناد صادره در سال جاری بوده است.

رییس اداره ممیزی و حدنگاری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت:  تایید تمامی نقشه‌های موزاییکی (نقشه ای که از نقشه های هوائی تهیه می شود) در کمیته فنی ممیزی اراضی برای نقشه‌برداری شمیم و دریافت سند تک برگی اراضی ملی در حال انجام است.

ملکی افزود: تهیه سند تک برگی اراضی ملی استان همدان در راستای سیاست‌های کلان نظام، اهداف کلی سند چشم انداز افق ۱۴۰۴ و قانون افزایش بهره‌وری بخش کشاورزی و منابع طبیعی استان انجام می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تهیه نقشه کاداستر اراضی ملی استان با هدف تبدیل و اخذ اسناد تک برگی اراضی ملی، تثبیت مالکیت دولت، تقویت مدیریت و نظارت بر اراضی ملی، جلوگیری و پیشگیری از زمین خواری، شناسایی و برخورد قانونی با متجاوزان اراضی ملی و دولتی و پاسخگویی دقیق و به موقع به استعلامات صورت می پذیرد.

رییس اداره ممیزی و حدنگاری اراضی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان همدان بیان کرد: اجرای عملیات «حدنگاری» و صدور اسناد تک برگی می‌تواند در افزایش ضریب محافظت از منابع ملی تاثیرگذار است.

ملکی با تاکید بر ضرورت اجرای سریع طرح کاداستر اراضی، گفت: با تعیین تکلیف و انجام کاداستر، حد و مرز اراضی ملی و مستثنیات مردم مشخص و جلو بسیاری از  تخریب و تصرفات منابع طبیعی نیز گرفته می‌شود.

استان همدان ۹۰۵هزار اراضی ملی دارد که ۸۲۲هزار هکتار آن مرتع است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =