دستگیری کلاهبرداری تلگرامی با ترفند فروش طلا وجواهر

تهران - ایرنا - رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات پایتخت از شناسایی و دستگیری عامل کلاهبرداری با ترفند فروش طلا و جواهر در شبکه‌های اجتماعی به ارزش یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی خبر داد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری پلس فتا، سرهنگ داود معظمی گودرزی روز چهارشنبه در تشریح این خبر گفت:با مراجعه یکی از شهروندان به اداره پلیس مبنی بر کلاهبرداری شخصی ناشناس به بهانه فروش طلا و جواهرات، رسیدگی به موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس قرار گرفت.

وی افزود: طبق بررسی های صورت گرفته، مشخص شد شاکی در تلگرام با آگهی جعلی فروش طلا و جواهر با تخفیف ویژه مواجه شده که پس از تماس با آگهی دهنده و دریافت شماره کارت اقدام به واریز مبلغ۶۰ میلیون ریال به حساب وی می‌کند که نه تنها هیچ خدماتی دریافت نکرده حتی فروشنده نیز پاسخگویی تماس وی نبوده است.

سرهنگ گودرزی با بیان اینکه قربانیان این کلاهبرداری به بیش از ۱۰۰ نفر در سراسر کشور می رسند و ارزش ریالی یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال تخمین زده می شود، گفت: با اقدامات فنی و تخصصی مهندسان پلیس متهم در فضای مجازی مورد شناسایی قرار گرفت و با هماهنگی مراجع قضایی طی یک عملیات هوشمندانه پلیسی دستگیر شد. این مجرم سایبری در برابر مستندات موجود به جرم ارتکابی خود اعتراف کرد و عنوان داشت که با ایجاد یک کانال تلگرامی و یک صفحه اینستاگرامی با موضوع فروش طلا و جواهر طعمه‌های خود را شناسایی می کرده است و بعد از واریز وجه از طرف خریدار، دیگر پاسخگوی واریز کنندگان وجوه نبوده است.

وی ادامه داد: خرید و فروش اینگونه کالاها می‌بایست از طریق واحدهای صنفی و تخصصی نظیر صرافی‌ها و طلافروشی‌های دارای مجوز انجام شود؛ اما مشاهده می‌شود که برخی از کاربران فضای مجازی از کانال ها و شبکه های اجتماعی در فضای مجازی به عنوان مکانی برای خرید و فروش ارز و طلای مورد نیاز خود استفاده می‌کنند.

رئیس پلیس فتا تهران بزرگ به کاربران فضای مجازی توصیه کرد: اگر قصد خرید محصولی را از طریق شبکه های اجتماعی مانند کانال های تلگرامی و صفحات اینستاگرامی دارید قبل از واریز هرگونه وجهی ابتدا از اصالت کالا و فروشنده اطمینان حاصل کنید و به هیچ عنوان بیعانه واریز نکنید و درصورت مشاهده ی موارد مشابه حتما مراتب را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir به کارشناسان پلیس فتا اطلاع دهید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

سرخط اخبار جامعه