زیرساخت‏‌های بندر دیر برای صادرات به قطر افزایش می‌‎یابد

بوشهر-ایرنا- معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر گفت: با هدف افزایش صادرات به قطر زیرساخت‏‌های بندر دیر به عنوان یکی از مبادی اصلی صادرات این استان افزایش می‎یابد.

به گزارش ایرنا، سعید زرین فر روز چهارشنبه در کارگروه توسعه صادرات غیرنفتی استان بوشهر افزود: در سال ۹۸ استان بوشهر ۱۷۵ میلیون دلار صادرات به قطر داشت که از این میزان ۸۶ میلیون دلار آن سهم بندر دیر بود.

وی بیان کرد: این درحالی است که بندر دیر در سال ۹۵ به عنوان نخستین سال آغاز فعالیت صادراتی خود ۱۹۵ هزار دلار صادرات به قطر داشت که رسیدن آن به  ۸۶ میلیون دلار نشان از وجود ظرفیت‎‏های صادراتی فراوان استان بوشهر به آن کشور است.

زرین فر ادامه داد: این جهش صادرات از بندر دیر به قطر، می‎طلبد دستگاه‎های متولی از جمله گمرک، اداره کل بنادر و دریانوردی، سازمان صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی برای تسهیل صادرات از این بندر تسهیل‌گری لازم را داشته باشند.

وی اظهار کرد: با توجه به شرایط خاص بندر دیر فعالان اقتصادی استان فارس نیز از این بندر برای صادرات استفاده می‌کنند که باید ساز و کار لازم برای تسهیل فعالیت آنها لحاظ شود.

زرین فر یادآور شد: در ارتباط با زیرساخت‎های روشنایی و فیبرنوری نیز فرمانداری دیر باید در اسرع وقت نیاز دستگاه‎های متولی را فراهم کند.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار بوشهر گفت: استقرار دستگاه‎های ماده ۱۲ قانون صادرات و واردات در گمرک از دیگر ظرفیت‏‌هایی است که می‎تواند در شتابان‎تر شدن صادرات از بندر دیر به قطر نقش شایانی ایفا کند.

زرین فر تاکید کرد: بندر قطر برای رسیدن به شرایط دلخواه و ویژه نیازمند عزم تمامی دستگاه‎های متولی است که در این زمینه گمرک و اداره کل بنادر بیشترین نقش را عهده‎دار هستند.

وی افزود: کمیسیون مشترک ایران و قطر بزودی در تهران نشست برگزار می‌کند که دستگاه‎های متولی صادرات استان بوشهر برای تسهیل صادرات موانع و مشکلات قابل حل در کمیسیون را جمع بندی و به استانداری تحویل دهند.

زرین فر اظهار داشت: برگزاری این کمیسیون مشترک فرصتی است تا موانع اصلی فراروی صادرات به کشور قطر با تعامل و رایزنی با طرف مقابل برطرف شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =