۹ منطقه مساعد پرورش سیست آرتمیا در کشور شناسایی شد

تهران - ایرنا - رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور گفت: تاکنون ۹ منطقه دارای آب های نامتعارف دائم در کشور برای سرمایه‌گذاری در زمینه توسعه پرورش سیست آرتمیا شناسایی شده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از وزارت جهاد کشاورزی، « علی نکویی فرد» افزود: سه مورد شناسایی از این تعداد در مناطق قزوین، بهشهر و آران بیدگل مربوط به سال گذشته بوده که این مناطق ثبت شده اند.

وی اظهارداشت: امسال برای تغذیه میگو، ماهیان زینتی، خاویاری و لارو ماهیان دریایی به ۶۰ تا ۷۰ تن تخم یا سیست آرتمیا در کشور نیاز است.

رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور تصریح کرد: در ایران بیش از ۱۰ تن آرتمیای بالغ و یک هزار کیلو گرم سیست آرتمیا تولید می شود.

وی با بیان این که آرتمیا یکی از غذاهای استراتژیک میگو در مرحله لاروی است، افزود: با توجه به برنامه ریزی تولید حدود ۶۰ هزار تن میگو تا سال ۱۴۰۰ در کشور و افزایش نیاز به سیست آرتمیا، یکی از برنامه های این مرکز برای کاهش واردات و تامین بخشی از غذای میگو و ماهیان، شناسایی مناطقی است که دارای آب های نامتعارف مناسب برای تولید و پرورش سیست آرتمیا هستند.

نکویی فرد گفت: در راستای توسعه پرورش آرتمیا توسط بخش خصوصی خدمات آموزشی، مشاوره ای و بازدید به طور رایگان ارایه خواهیم داد و اکنون به صورت تجاری در استان های کرمان و آذربایجان غربی، سیست و آرتمیای بالغ تولید می شود.

رییس مرکز تحقیقات آرتمیای کشور اضافه کرد: امسال پرورش آرتمیا در استان اصفهان را در دست اقدام داریم و امیدواریم آن را به عنوان یک پایلوت ترویجی اجرا کنیم.

نکویی فرد درباره قیمت جهانی سیست آرتمیا گفت: قیمت سیست آرتمیا از ۵۰ دلار تا ۱۵۰ دلار در هر کیلوگرم بر حسب کیفیت متغییر است که بیشترین تولید آرتمیا در جهان به میزان دو هزار تن در سال در دریاچه بزرگ نمک آمریکا انجام می گیرد.

وی افزود: در ایران دریاچه های ارومیه، قم و میقان اراک با آب های دایمی دارای پتانسیل قابل اعتماد برای تولید آرتمیا به شمار می روند.

به گزارش ایرنا، آرتمیا با (نام علمی: Artemia) جانداری است سخت‌پوست که در آب‌های شور زندگی می‌کند. دریاچه ارومیه در ایران، یکی از غنی‌ترین منابع آرتمیا در جهان شمرده می‌شود. آرتمیا در صنایع پرورش میگو و ماهی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

در دنیا سالانه بیش از دو هزار تن سیست آرتمیا معامله می‌شود و به خصوص از خود آرتمیا یا سیست آن در تغذیه مراحل نوزادی ماهیان، سخت پوستان و نرم‌تنان و … سود می‌برند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 6 =