۸۲ راس دام قاچاق در نوار مرزی سرپل‌ذهاب کشف شد

قصرشیرین- ایرنا- معاون سیاسی و اجتماعی فرماندار سرپل‌ذهاب گفت: ۸۲ راس دام در منطقه «هوان» در نوار مرزی این شهرستان توسط نیروهای ارتش تیپ ۱۱۶ مکانیزه هجومی قزوین کشف و ضبط شد.

حسن پیرکرمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: قاچاقچیان قصد خارج کردن این تعداد دام سبک از کشور را داشتند که توسط نیروهای مستقر در مرز دستگیر شدند.

وی اظهارداشت: این دام ها از نوع نر و پرواری هستند و قاچاقچیان قصد داشتند آن ها را به عراق صادر کنند که با هوشیاری نیروهای ارتش موفق به این کار نشدند.

باتوجه به اینکه پلاک گذاری بیشتر برای دام های مولد انجام می شود از این رو قاچاق در بحث دام های نر و پرواری اتفاق می افتد که البته طبق گفته متولیان به منظور جلوگیری از قاچاق،  دام‌ها مصادره شده و برای قاچاقچیان جریمه نقدی نیز لحاظ می شود.
شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه بیش از ۹۰ هزار تن جمعیت و ۴۸ کیلومتر مرز با عراق دارد. 
رییس پلیس امنیت اقتصادی استان کرمانشاه پیشتر در گفت و گو با ایرنا از رشد ۲۴ درصدی کشفیات دام قاچاق در هفت ماه سپری شده از سال جاری خبر داد و گفت: در این مدت سه هزار و ۵۷۹ راس دام و طیور از قاچاقچیان کشف شد در حالی که کشفیات مدت مشابه سال گذشته ۲ هزار و ۸۹۴ راس بود.

سرهنگ «جلیل سلطانی» ادامه داد: بیشترین دام های کشف شده در این مدت گوسفند ۲ هزار و ۵۴۲ راس، طیور ۹۳۳ قطعه و گاو ۱۰۱ راس بوده است.

وی همچنین ارزش احشام قاچاق کشف شده را بالغ بر ۶۱ میلیارد و ۹۶۰ میلیون ریال عنوان کرد و گفت: ار نظر ارزش ریالی نیز امسال نسبت به سال گذشته هشت درصد رشد داشته ایم.