۲ باند حفاری غیر مجاز در نور متلاشی شد

نوشهر - ایرنا - فرمانده انتظامی نور از شناسایی ۲ باند حفاری غیرمجاز میراث فرهنگی در بخش مرکزی این شهرستان و دستگیری ۶ حفار خبر داد.

سرهنگ محمد زمان شالیکار روز چهارشنبه به خبرنگار ایرنا گفت که یکی از باندها در پی دریافت گزارش های مردمی مبنی بر حفاری غیرمجاز در حیاط یک خانه قدیمی در روستای کالج شناسایی و ۶ تن از اعضای باند در حالی که مشغول حفاری بودند ، دستگیر شدند.

وی افزد که افراد دستگیر شده که دستگاه فلزیاب و دیگر تجهیزات حفاری به همراه داشتند ، هنگام ورود ماموران انتظامی و یگان حفاظت میراث فرهنگی پا به فرار گذاشتند که ناکام ماندند.

سرهنگ شالیکار گفت که این افراد پس از تشکیل پرونده برای سیر مراحل قانونی تحویل مراجع قضایی شدند.

وی افزود که یک باند دیگر هم هنگام حفاری در جنگل های منطقه آب پری در مسیر رویان به بلده شناسایی شد ولی اعضای آن با توجه به گذاشتن نگهبان در مسیر به محض اطلاع از حضور ماموران انتظامی و یگان حفاظت فرار کردند.

فرمانده انتظامی شهرستان نور گفت که تلاش برای دستگیری اعضای این هم ۶ نفر بودند ادامه دارد ولی از محل حفاری ابزار آلاتی مانند یک دستگاه موتور برق و پیکور برقی کشف و ضبط شد. 

استان مازندران بیش از ۲ هزار و ۵۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی دارد که از این تعداد کمتر از ۸۰۰ اثر در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =