تل‌آویو، کیش و مات در شطرنج انتخابات آمریکا

تهران - ایرنا - رسانه های فرانسوی شکست ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا را شکست اسرائیل دانسته و مواضع مثبت بایدن نسبت به ایران و فلسطین را کابوس وحشتناک این رژیم توصیف کرده؛ هرچند ترامپ تا آخرین روز قدرت خود، به حمایت از این رژیم ادامه داده و در این راستا، تحریم های جدیدی علیه ایران اعمال کرده است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، نشریه فرانسوی «لو نوول اکونومیست / Le Nouvel Économiste » در گزارشی تحلیلی نوشت: شنبه شب، پس از روزها شمارش آراء، سرانجام رسانه ها از پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا در رقابت تنگاتنگ با دونالد ترامپ، مستاجر مو نارنجی کاخ سفید خبر دادند؛ بدین ترتیب نامزد دموکرات ها، چهل و ششمین رئیس جمهور ایالات متحده شد و خشم و ناراحتی دونالد ترامپ را برانگیخت که هنوز با وجود گذشت چند روز از اعلام نتیجه انتخابات، هنوز از پذیرفتن شکست خود امتناع می کند.

این نشریه فرانسوی افزود: پس از اعلام پیروزی جو بایدن، دنیا که از یکجانبه گرایی و قانون گریزی های ترامپ به ستوه آمده؛ یک نفس راحتی کشید؛ همچنین گمان می رود در خاورمیانه در میان ایرانی ها و فلسطینی ها بارقه امیدی پیدا شده؛ چرا که در واقع دولت ترامپ در چهار سال گذشته مانع از تشکیل کشور مستقل فلسطین و هموار شدن مسیر تجاری ایران از طریق اعمال تحریم های ضد ایرانی شده است.

لو نوول اکونومیست تصریح کرد: خروج آمریکا از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در مه ۲۰۱۸ و ایجاد کارزار " فشار حداکثری بر ایران" و همچنین ارائه "طرح صلح خاورمیانه" در ژانویه ۲۰۲۰ از جمله تصمیمات فاجعه بار ایالات متحده بود که در دو سال گذشته به طور خاص این دو بازیگر خاورمیانه (ایران و فلسطین) را مورد هدف قرا داده و به طور کلی، ثبات و امنیت منطقه را تهدید کرده است.

این نشریه فرانسوی ادامه داد: بایدن همواره از برقراری روابط متعادل و مبتنی بر گفت و گو با ایران و تشکیلات خودگردان فلسطین استقبال کرده است. او بارها و بارها، از تمایل خود برای بازگرداندن ایالات متحده به توافق هسته ایران (برجام) خبر داده است.  با توجه به این مواضع بایدن، واضح است که خبر پیروزی جو بایدن در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا به مذاق بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، خوش نیامده و و بیش از دوازده ساعت طول کشید تا نخست وزیر اسرائیل از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا با بی روح ترین عبارات، استقبال به عمل آورد.

به نوشته لونوول اکونومیست؛  در این راستا، وزیر استعمارات رژیم اسرائیل در "جروزالم پست" اذعان کرد که احیای توافق هسته ای وین، موجب خشم و نگرانی اسرائیل به معنای واقعی کلمه خواهد شد.

پیروزی بایدن موجب تضعیف نتانیاهو می شود

لونوول اکونومیست در ادامه گزارش داد: رژیم اسرائیل که از افزایش قدرت ایران در منطقه واهمه و تهدیداتش حکایت از شدت استیصال و درماندگی آن را دارد؛ سعی در مقابله با سیاست های عدم انزوای ایران در صحنه بین المللی از جمله انعقاد توافق هسته ای ایران در دوره ریاست جمهوری اوباما دارد.

این نشریه فرانسوی یادآور شد: با روی کارآمدن دونالد ترامپ و شکل گیری مثلث واشنگتن -ریاض- تل آویو که درصدد ضربه وارد کردن به نظام سیاسی و اقتصادی ایران بوده؛ حال به نظر می رسد پیروزی جو بایدن نوید بازگشت به خانه اول و عصر شکوفایی تجارت و اقتصاد ایران در عرصه جهانی را می دهد؛ نتانیاهو که محبوبیت او از یک سال گذشته نیز خدشه دار شده، این امر به معنای کیش ومات شدن او در شطرنج سیاسی است.

به گزارش لونوول اکونومیست؛  برخی تحلیلگران بر این باورند که دولت بایدن می تواند به آسانی بدون در نظر گرفتن اسرائیل، اهداف خود را پیش ببرد. اوایل سال ۲۰۱۵، زمانی که نخست وزیر رژیم اسرائیل سخنان تندی علیه توافق هسته ای وین(برجام) در کنگره آمریکا بیان داشت؛ تنش های بین نتانیاهو و دولت اوباما از آن زمان آغاز شد. در آن زمان بایدن، معاون رئیس جمهور وقت آمریکا با اعلام پایبندی به تعهدات بین المللی، داوطلبانه از سخنرانی اجتناب کرد.

این نشریه فرانسوی نوشت: تحلیلگران بر این باورند که روابط ایالات متحده و ایران از دغدغه های اصلی دولت آتی ایالات متحده محسوب می شود و بخش مهمی از اخبار ژئوپلیتیک ماه های آینده را به خود اختصاص خواهد داد.  روابط تهران - واشنگتن مشروط بر تضمین های واقعی تعهدات ایالات متحده، می تواند بهبود یابد؛ اگرچه تهران اعلام کرده پیروزی بایدن یا ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا نفع و یا اهمیتی برای آن ندارد.

به گفته لونوول اکونومیست؛  در چنین شرایطی، آیا اسرائیل می تواند اقدام نظامی علیه ایران صورت دهد؟ این فرضیه بعید است؛ چرا که بایدن به سیاست خارجی مداخله جویانه در خاورمیانه بازنمی گردد و سیاست های بی شرمانه یکجانبه گرایی سلف خود را نیز دنبال نخواهد کرد؛ بنابراین، فرضیه رویارویی نظامی آشکار بین این دو قدرت نظامی در خاورمیانه قابل پذیرش نیست.

این نشریه فرانسوی  در پایان نوشت: از سوی دیگر، دوره تصدی ریاست جمهوری ترامپ هنوز به پایان نرسیده و او با سوء ستفاده از قدر ت خود، برنامه ای برای تشدید تحریم های آمریکا علیه ایران دارد؛ یک مقام ارشد دولت ترامپ تأیید کرده که "تا زمانی که ترامپ رئیس جمهور باشد" به ترویج سیاست های حمایت کننده از اسرائیل ادامه خواهد داد. روز شنبه «الیوت آبرامز» فرستاده ویژه ایالات متحده به اسرائیل سفر کرده تا با بنیامین نتانیاهو و مشاور امنیت ملی او دیدار و درباره یک سری تحریم های جدید علیه تهران گفت و گو کند.  تردیدی نیست که رئیس جمهور شکست خورده در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، در طول ده هفته باقیمانده دوره تصدی خود، تلاش خواهد کرد تا "فشار حداکثری" خود را تا حدی ادامه دهد که شرایط را برای جو بایدن لاینحل کند.

روزنامه فرانسوی لوموند نیز شکست دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا را به منزله شکستی برای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دانست.

لوموند نوشت: اسرائیل به شدت نگران فراموش شدن از سوی ایالات متحده است؛ در واقع پیروزی بایدن تاثیر دوگانه منفی برای این رژیم به دنبال داشته؛ نخست آنکه در فهرست اولویت های ایالات متحده خارج شده و دیگر آنکه به اعتبار نتانیاهو که به روابط نزدیک خود با مستاجر کنونی کاخ سفید می بالید؛ ضربه وارد کرده است.

نتانیاهو که از مارس ۲۰۱۹، در جریان سه کارزار انتخاباتی، خود را به عنوان یکی از معدود رهبران جهان معرفی کرده که دسترسی نامحدود به کاخ سفید دارد؛ حال باید با دولتی دموکرات روبرو شود که از خصومت آن واهمه دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =